aktuality

IKEA vyzkouší pronájem nábytku formou leasingu

Ilustračné foto
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Ingka Group, provozovatel obchodů IKEA, oznámil, že ve všech 30 zemích, v nichž působí, včetně České a Slovenské republiky, bude v roce 2020 testovat leasingový pronájem nábytku. Cílem je, aby zákazníci získávali, udržovali a sdíleli produkty IKEA udržitelnějším způsobem. Jde o reakci na spotřebitelský průzkum o opatřeních na podporu cirkulární ekonomiky.

V souladu s ambicí IKEA stát se do roku 2030 cirkulárním a klimaticky pozitivním* podnikem, stejně jako jeho zrychlující se transformací, vyvíjí iniciativy, jejichž cílem je podpořit přechod na cirkulární obchodní model. Například v roce 2018 bylo znovu zabaleno 8,7 milionu výrobků IKEA, které byly opětovně prodávány místo toho, aby byly vyřazeny do odpadu, a více než 1 milion objednávek náhradních dílů byl zpracován tak, aby pomáhal opravovat výrobky pro delší životnost.

„Náš budoucí úspěch bude spočívat v naší schopnosti přetvořit a zlepšit náš obchodní model ve všech aspektech. Testování příležitostí k nabídkám leasingu je jedním ze způsobů, jak naplňovat naší transformační strategii a stát se cenově dostupnějším, přístupnějším a udržitelnějším podnikem,“ říká Jesper Brodin, generální ředitel Ingka Group.

Zmíněný spotřebitelský průzkum provedla Ingka Group v Nizozemsku, Švédsku, Švýcarsku a Polsku. Zjišťovala názory lidí na udržitelný život a zkoumala, jak věci přicházejí do domu, žijí v domě a jak jsou předávány.

„Z našemu výzkumu víme, že chování lidí a jejich vztah k věcem se mění v souvislosti s tím, jak se zmenšuje prostor pro bydlení, a lidé si stále více uvědomují svůj dopad na planetu, chtějí méně plýtvat a hledají pomoc, aby mohli prodloužit životnost svého vybavení. Je to pro nás obrovská příležitost spojit naše povědomí o domově s odhodláním k udržitelnému bydlení způsobem, který je velmi důležitý pro mnoho zákazníků na celém světě,“ říká Pia Heidenmark Cooková, hlavní ředitelka pro udržitelnost v Ingka Group a dodává: „Věříme, že prostřednictvím leasingových nabídek můžeme identifikovat potenciál pro nové nabídky zákazníkům a udržitelný růst.“

Podstatou leasingového pronájmu by mělo být to, že IKEA zůstává vlastníkem produktu a může zajistit jeho další použití dříve, než budou materiály a komponenty na konci životnosti výrobku recyklovány.

* Klimaticky pozitivní znamená snižovat emise skleníkových plynů více, než produkuje hodnotový řetězec IKEA. Aby se IKEA do roku 2030 stala cirkulárním podnikem, stanovila v rámci svého hodnotového řetězce několik cílů:
– Všechny výrobky IKEA budou do roku 2030 vyrobeny z obnovitelných a recyklovaných materiálů
– Všechny výrobky IKEA budou cirkulární – tzn. navrženy v souladu s principy cirkulárního designu, aby mohly být znovu použity, opraveny, modernizovány a recyklovány od samého počátku

– IKEA do roku 2020 odstraní jednorázové plastové výrobky ze sortimentu bytového zařízení a ze svých restaurací (Ingka Group)

Zdroj: IKEA

Ilustrační foto

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina