aktuality

Rakouským vlastníkům lesů se nelíbí vysoký dovoz dřeva z ČR

Ilustrační foto
aparatea_728x90-banner-10-drevmag
Aparatea10-350x90-anim
aparatea_728x90-banner-10-drevmag
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Hornorakouský deník OÖN (Oberösterreich Nachrichten) si všímá zvýšeného dovozu kůrovcového dřeva z České republiky. Na konci března otiskl sérii článků na toto téma.

V článcích se uvádí, že rakouští vlastníci lesů nemají odbyt na své dřevo, částečně i proto, že trh je zaplaven poškozeným dřevem z ČR. Redaktoři deníku monitorovali provoz na hraničním přejezdu Dolní Dvořiště – Wullowitz a během hodiny napočítali 15 kamionů plně naložených dřevem. To je průměrně jeden kamion každé čtyři minuty.

„Je to obtížná situace,“ reagoval referent lesnictví hornorakouské Hospodářské komory Christian Rottensteiner na dovoz dřeva, který v loňském roce vzrostl asi o deset procent. „Nemáme v rukou nic, co bychom proti tomu mohli podniknout. Reguluje to trh,“ dodal s tím, že kvůli volnému hospodářskému prostoru tomuto dovozu nelze zabránit.

Podle deníku bylo v minulém roce v Horním Rakousku do srpna vytěženo 500 000 kubíků kůrovcového dřeva. V ČR je situace ještě horší. Na trh se proto tlačí miliony kubíků poškozeného dřeva, což výrazným způsobem ovlivnilo tržní cenu hmoty. Avšak cena podle expertů není hlavním důvodem zvýšeného dovozu. Významnou roli zde hrají především dlouhodobé obchodní vztahy. „Nikdo nezmění svého dodavatele z čirého vlastenectví,“ uvedl Ferdinand Reisecker, předseda expertní skupiny dřevařského průmyslu v Hospodářské komoře s tím, že velké společnosti jsou často vázány na své dodavatele dlouhodobými smlouvami.“ To redaktorům OÖN potvrdil také Friedrich Rumplmayr z rodinné firmy Donausäge Rumplmayr v Ennsu: „Dlouhodobě spolupracujeme s pravidelnými dodavateli. Doposud jedna třetina dřeva pocházela z České republiky, jedna třetina z Horního Rakouska a jedna třetina z ostatních spolkových zemí. V budoucnu se však chceme více spoléhat na domácí zdroje. Ve druhém čtvrtletí plánujeme nakoupit čtyřnásobek dřeva z Horního Rakouska.“

Všechny velké hornorakouské pily dostávají dřevo ze zahraničí. Ale ne ve stejném množství. „Někteří jsou již opatrní a v tomto těžkém období podporují místní vlastníky lesů,“ říká Rottensteiner. Mnohé dřevozpracující společnosti podle něj zvyšují své zásoby, aby vlastníkům lesů nezůstávalo poškozené dřevo v lese.

Tento trend chce ještě více podpořit i zemědělský rada Max Hiegelsberger (VP), který oznámil, že chce zprostředkovat mezi lesním a pilařským průmyslem kulatý stůl: „Budeme se snažit, aby se podíl domácího dřeva zvýšil.“ Termín kulatého stolu předběžně oznámil na začátek května.

Ilustrační foto

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina