technológie

Pro aplikaci dřevěných spojovacích konektorů v podmínkách malovýrobců

moddom 2022
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

V jiném článku představujeme patentovaný konstrukční systém pro plošné a rohové spojení CLT panelů pomocí speciálních dřevěných konektorů s označením X-fix. Při aplikaci se vkládají do rybinových kapes (jednostranně otevřených dlabů v ploše u typu X-fix C) nebo průběžných drážek (frézovaných v ploše či bočních plochách u typu X-fix L), které se zpravidla frézují již při samotné úpravě panelů pro danou dřevostavbu přímo ve výrobě na „tesařských“ CNC strojích. Při nezbytném přizpůsobení panelů situa­ci na staveništi nebo v podmínkách drobných výrobců dřevostaveb a montážníků je lze vytvořit také pomocí ruční elektrické frézky a speciálních přípravků z hliníkové slitiny, které se na opracovávaný panel přišroubují nebo se upevní pomocí truhlářských svěrek.

Frézování pro konektory X-fix C

Základem přípravku pro frézování kapes pro aplikaci konektorů typu X-fix C, určených k plošnému spojování stropních CLT panelů, je kovová plochá šablona pro přesné vedení frézky v jejím středovém otvoru s tvarem odpovídajícím danému typu spoje. Je zhotovena ve tvaru obdélníku a k ploše obráběného panelu se upevňuje vruty. Tato šablona je na příčných (kratších) bocích opatřena drážkami, do kterých jsou zasunuty posuvné hliníkové saně s polyetylénovými vodítky. Tyto saně slouží k uchycení frézky a k jejímu vedení v podélném a příčném směru. Zároveň aretují frézku proti pohybu ve směru její osy, respektive proti naklápění, čímž garantují celkovou přesnost frézování. Saně jsou zhotovené jako obdélníkový rámeček s polodráž­kami na vnitřních stranách, do kterých se pomocí speciálního polyetylénového držáku frézka zaklesne (pootočením o 90°). Požadovaná hloubka kapsy se docílí nastavením hloubky frézování na ruční frézce. Vlastní frézování kapsy se pak provádí (po předchozím upevnění šablony na její předem vyznačený střed) postupným posouváním frézky a jejím vedením pomocí vodicího kroužku podle hrany vnitřního otvoru v šabloně.

Frézování pro konektory X-fix L

U druhého přípravku, určeného při spojování stěnových panelů k frézování průběžných drážek pro vkládání konektorů typu X-fix L, je základem speciální vodicí lišta s horizontálním pojezdovým suportem. Ta se pomocí vrutů nebo truhlářských svěrek upevňuje k panelu, který je opracováván ve vodorovné poloze. Součástí suportu je ze strany umístěná a kloubově uchycená polohově přestavitelná obdélníková plošinka. Slouží pro upevnění frézky (v k tomuto účelu speciálně přizpůsobeném kruhovém otvoru podobně jako u předchozího typu pootočením o 90°) a její přesné vedení ve vodorovné nebo šikmé rovině pod úhlem 45°. Nastavená poloha (rovina) plošinky se fixuje postranními aretačními šrouby pomocí imbusových klíčů. Požadovaný tvar a hloubka drážky se docílí pomocí speciální kuželové frézy a stejně jako v předchozím případě nastavením hloubky frézování na ruční frézce. Vlastní frézování drážky se pak provádí postupným posouváním suportu, respektive frézky ve vytyčeném směru po celé délce (výšce) stěnového panelu.

Autor: Ing. František Novák
Kontakt: novak.sd@tiscali.cz
Foto: autor

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina