konštrukcie

PAMATUJme na „zdravé“ sezení

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Dynamické sezení může mít mnoho podob. Jeho podstata je ale stále stejná – zabránit jednostrannému zatížení organismu vlivem statického sezení. Kromě pozitivního vlivu na fyzickou stránku, kdy napomáhá správnému držení těla a tím udržuje lidskou páteř v dobré kondici, také výrazně zlepšuje koncentraci, produktivitu a výkonnost. Dynamické sezení nám umožňuje např. kvalitní balanční kancelářská židle, ale stejně dobře může svoji roli v tomto směru sehrát i mnohem jednodušší sedací nábytek.

MUISTA, což by se dalo přeložit jako PAMATUJ, je pohodlná aktivní pracovní židle – nebo spíše houpací stolička – vhodná pro dospělé i pro děti. Lze ji použít pro práci vsedě u standardního i u výškově nastavitelného stolu, ve firemní i domácí kanceláři, ale také v zasedací místnosti nebo v jídelně. Její podstatou je, že uživateli nabízí možnost aktivního dynamického sezení.

Minimalistická, ale pevná konstrukce stoličky Muista je vytvořena z jednoho kusu ohnuté březové překližky, na bocích odlehčené výřezy. Na jejím horním oblouku, sloužícím jako sedák, je upevněn ergonomicky tvarovaný polštář z kvalitní vlněné textilie pro pohodlné sezení. Polštáře sedadel mohou být vyplněny pohankovými slupkami – udržitelným vedlejším produktem potravinářského průmyslu, nebo PU pěnou. Spodní konce ohnuté překližky jsou vytvarované do oblouku s velkým poloměrem, což umožňuje houpavý, ale bezpečný pohyb stoličky.

Na stoličce můžeme sedět dvojím způsobem: obkročmo jako na koni s možností předo-zadního pohybu, nebo napříč jako na lavici s možností bočního pohybu.

Stolička Muista byla vyvinuta a je vyráběna v Litvě. Výrobce ji nabízí ve dvou výškových velikostech, což umožňuje pracovat u běžného stolu s výškou pracovní desky okolo 75 cm, nebo u výškově nastavitelného stolu.

Autor: Radomír Čapka
Kontakt: radomir.capka@gmail.com
Foto: autor

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina