technológie

Co uvidíme na veletrhu LIGNA 2019? (I. část)

aparatea_728x90-banner-10-drevmag
Aparatea10-350x90-anim
aparatea_728x90-banner-10-drevmag
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Mezinárodní tiskové konference LIGNA Preview, která se uskutečnila 5. 2. 2019 na výstavišti Deutsche Messe v Hannoveru, se zúčastnili také zástupci 28 vystavovatelů, kteří v předstihu informovali přítomné novináře o technologických novinkách, inovacích a zajímavostech, které představí na veletrhu LIGNA od 27. do 31. 5. 2019. Některé z nich přinášíme v první části našeho přehledu.

WEINIG na větším stánku

Více exponátů, více novinek a více živých zkušeností než kdykoli předtím představí Weinig Group se svými dvěma značkami Weinig a Holz-Her na zvětšené výstavní ploše 5000 m2.

Pod heslem THINK WEINIG čeká na zákazníky v hale 27 více než 50 exponátů. Mezi nimi jsou četné inovace a ukázky vývoje. Unikátní řada řešení bude pokrývat celý hodnotový řetězec a osloví jak malé dílny, tak průmyslové podniky. Zvláštním vrcholem stánku bude komplexní výrobní linka, ve které budou přímo či nepřímo integrovány všechny oblasti kompetencí Weinig AG. Všechny stroje a systémy budou předvedeny naživo.

Nové frézky pro vysoce výkonný segment
Weinig představí tři novinky v kategorii hoblování a profilování. Ve vysokovýkonném sektoru bude slavit svou světovou premiéru nová generace Hydromatu. Tato řada strojů má výkonnost až 300 m/min. Podávání je prováděno pomocí nového akcelerátoru SF 200. Modulární systém umožňuje předhoblování s vysokou výtěžností dřeva, stejně jako finální hoblování s vysokou kvalitou povrchu.

Powermat 2400 3D je druhou novinkou v kategorii hoblování a profilování. Umožňuje výrobu nábytkových částí nebo navržených dílců frézováním kontury zprava a zleva během průchodu.

Další novinkou bude Powermat 3000 pro rychlosti posuvu až 100 m/min. Tato frézka pokrývá všechny požadavky – od předhoblování s hydro technologií až po výrobu na zakázku.

Světová premiéra ve Weinig CNC centrech
Plně automatický CNC systém Conturex je již dlouho měřítkem ve výrobě oken. Weinig nyní k tomuto úspěšnému sortimentu přidal dva nové modely. Oba budou v Hannoveru prezentovány jako novinky.

Conturex Vario S je zaměřen na zákazníky z průmyslového sektoru. S novými systémy profilů a přidaným zpracováním pro řešení oken pro inteligentní domy je tento stroj odpovědí společnosti Weinig na rostoucí požadavky na výrobní technologie. Doménou vysoce produktivního Conturex Vario S je výroba oken. Nové CNC centrum však nabízí i větší flexibilitu pro další aplikace, jako je výroba nábytku a rámů, a přispívá tak k zajištění budoucnosti firem v tomto segmentu.

Druhou novinkou je Conturex Artis. S kapacitou od 7 okenních jednotek za směnu se Artis nachází pod předchozím „vstupním“ strojem, celosvětově populárním Conturex Compact. Technicky má všechny funkce, které tvoří současný úspěch série CNC pro výrobu oken. Jeho vrcholem je patentovaný „přechytávací“ proces RePos easy. Umožňuje variabilní upínání dílců a automatický pohyb obrobků ve stroji. Obrobky zůstávají během výrobního procesu upnuty, čímž se dosahuje maximální přesnosti a kvality. Pro složité situace upínání umožňuje PowerGrip RePos easy sevření v záhybu. Vlastnosti nového vývoje se ukazují zvláště výhodné pro subtilní profily a nové architektonické okenní systémy.

Pro výrobu spárovek
Na Ligně bude poprvé představena optimalizační pila OptiCut 150 pro zpracovatele tvrdého dřeva. Ultra rychlá průběžná pila OptiCut 550 Quantum, která ve své nejnovější verzi obsahuje ještě větší rychlost, prošla rozhodujícími úpravami. Pro optimalizované zkracování orientované na výkon bude k dispozici nová pila OptiCut 260 se skenerem EasyScan. Polohovací pomůcka EasyStop, kterou lze dodatečně namontovat na mnoho typů pil, umožňuje vstup do automatizace.

Poprvé bude v Hannoveru představen také kompaktní lepicí lis ProfiPress LB s automatickým balicím systémem. Kompaktní a flexibilní lis pracuje s vysokofrekvenční technologií a je ideální pro provoz s kapacitou až 20 m3 lamel za směnu.

Automatizace s vysokými benefity pro zákazníky

Digitalizace mění náš pracovní svět neuvěřitelným tempem. Společnost Holz-Her se soustředí nejen na zvyšování efektivity pro zákazníka, ale také na vysokou míru transparentnosti výrobních procesů a zejména uživatelsky přívětivých nových aplikací. „Plug and play“ je požadavek číslo jedna v současném vývoji. Společnost Holz-Her na společném stánku s firmou Weinig představí svá řešení a produkty se živými ukázkami.

Automation Pro
Tento koncept je pokračováním inovativních řešení NEXTEC. Propojuje celý výrobní proces od skladového systému STORE-MASTER až po hotové kusy nábytku v celém strojním inventáři Holz-Her,
a to i ve velkých společnostech v oblasti interiérového vybavení a průmyslové výroby.

NEXTEC 4.0
Nový modul kancelářského softwaru NEXTEC 4.0 je standardní součástí strojových verzí Push, Automatic a Lift Edition. Pro zákazníka to znamená, že software a databáze pro řízení výroby a software CabinetSelect jsou již před­instalovány. Další součástí balíčku je sklad HOLZ-HER určený pro správu objednávek přímo u stroje nebo v kanceláři.

Řada EVOLUTION
S řadou EVOLUTION nabízí Holz-Her kompletní vertikální zpracování na malém půdorysu. I s novým modelem EVOLUTION 7402 4mat lze využít čtyřstranné formátování. Dokonce i standardní provedení vrtacího a formátovacího centra je vybaveno výkonným vřetenem 5,6 kW. K dispozici je plně vybavená vrtací hlava (15 vřeten) včetně drážkovací pily nebo 6polohový výměník nástrojů. Novinkou je důmyslný dveřní balíček „Doors Ready“, skládajícího se ze speciálně vyvinutého úhlového agregátu a řezací jednotky pro zámkové dlaby. Balíček umožňuje kompletní opracování dveřních křídel do tloušťky 70 mm.

RETURN-MASTER 5920
Automatizace je kvůli udržení konkurenceschopnosti stále důležitější i v menších dílnách. RETURN-MASTER je komponent pro automatizované olepování hran, ať už v sériové či kusové výrobě. Zpětný dopravník RETURN-MASTER 5920 je vhodným „doplňkem“ pro všechny olepovačky Holz-Her.

LUMINA 1596
Řadu olepovaček LUMINA s technologií tzv. nulové spáry rozšíří typ LUMINA 1596 4.0 s dalšími zajímavostmi. NC servo osy nejnovější generace zajišťují rychlé přepínání na různé aplikace a zaručují vysokou úroveň přesného opakování, přesnost opracování a dlouhou životnost.

Dalším horkým tématem pro efektivní olepování hran je „příprava v pauze“. To umožňuje provádět na olepovačce různé procesy současně. Například rožkovací jednotka může být inteligentně zapnuta, aniž by kvůli nastavení bylo nutné uvést stroj do klidového stavu.

Olepovačky Hebrock pod vlajkou Altendorfu

Na letošní Ligně se poprvé představí Altendorf jako Altendorf Group. Skupina vznikla v roce 2017 s cílem nabídnout svým zákazníkům postupně ucelené portfolio technologií pro výrobu nábytku z plošných materiálů. Tedy kromě technologie řezání (formátovací pily) také olepování hran a CNC vrtání. První krok k tomuto konceptu již byl podniknut: Od dubna 2018 byl do skupiny Altendorf začleněn německý výrobce olepovaček Hebrock. Formátovací pily Altendorf a olepovačky hran Hebrock bude skupina prezentovat na společném stánku v hale 12. Olepovačky byly kompletně přepracovány a nyní mají silnou podobnost s konstrukcí formátovací pily Altendorf F 45.

Dalším hlavním tématem na stánku Altendorf bude digitalizace – a to především v oblasti servisu.

Biesse slaví 50

Italská skupina Biesse se na Ligně představí v hale 11 na ploše 6000 m2. Celá expozice se ponese v duchu oslav 50. výročí založení firmy Biesse (1969). Po technické stránce ale hlavními tématy bude robotizace a digitalizace v technologiích, jejichž prostřednictvím skupina představí svoji vizi budoucnosti Průmyslu 4.0. Stánek Biesse na Ligně představí 3 zpracovatelská řešení, která byla automatizována od suroviny až po hotový výrobek. Bude také přítomno několik integrovaných linek a několik robotizovaných buněk, které nabídnou nesrovnatelnou úroveň přizpůsobení, modularitu a flexibilitu pro zařízení, základní požadavky na současnou výrobu.

Ray Force System
Jednou z konkrétních novinek, kterou Biesse na svém stánku představí, je nový systém pro olepování hran tvarových dílců na CNC obráběcích centrech Ray Force System. Označení je parafrází známé a již delší dobu na trhu používané technologie Air Force System, založené na principu horkého vzduchu, která byla vyvinuta jako alternativa dražší laserové technologie. Využití horkovzdušné technologie je však z technických důvodů omezené pouze na lineární olepování a nelze ho využít pro olepování na CNC centrech. V případě Ray Force System je však jako aktivační médium místo horkého vzduchu použit infračervený paprsek (IR lampa), který ohřívá a tím aktivuje reaktivní lepicí vrstvu olepovací pásky (hrany). Systém Ray Force System pro tvarované hrany spolu s technologií Air Force System pro lineární olepování nyní společnosti Biesse umožňuje pokrýt všechny možnosti pro tento druh opracování dílců.

CLT400 pro opracování CLT panelů
Trh lepených CLT panelů v oblasti dřevostaveb v posledních letech významně vzrostl a je zřejmé, že nejlepších výsledků lze dosáhnout použitím specializovaných sofistikovaných technologií ve výrobních cyklech. Společnost Biesse na Ligně představí nové vysoce výkonné a flexibilní obráběcí centrum CLT400. Tento stroj je určen zejména pro středně velké zpracovatele. Může být nakonfigurován tak, aby vyhovoval individuálním potřebám obrábění, a to i se dvěma nezávislými 5osými HSD elektrovřeteny (65 kW) a vyhrazenými držáky nástrojů. Tato nezávislá elektrovřetena splňují nejvyšší nároky na aplikační požadavky a výrobu v daném odvětví a v případě potřeby mohou pracovat současně na stejném dílci (s výměnou nástrojů během provozu stroje). Pracovní jednotky jsou extrémně výkonné a umožňují rychlé pohyby při zachování přesnosti obrábění.

Stůl je tvořen dřevěnými trámci, které lze ručně vyměnit, a automatickým systémem motorizovaných převodů a válečků, které zaručují perfektní umístění a manipulaci s panelem.

Jedním z faktorů strategického významu v tomto sektoru je schopnost porozumět architektonickému projektu a jeho specifickým požadavkům pomocí specifických špičkových CAD nástrojů, jejichž výstup (ve formátu BTL) může být strojem plně integrován. Nástroje CAD/CAM na NC musí být schopny importovat konstrukční informace a správně přiřazovat všechny procesy týkající se jednotlivých dílců. CLT400 je vybaven nejmodernějším softwarovým řešením, které import *btl projektů umožňuje.

Autor: Radomír Čapka
Kontakt: radomir.capka@gmail.com
Foto: archiv autora

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina