výstavy

Veľtrhová plejáda nábytkárskych a dizajnérskych expozícií v Nitre

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Na trendy z minulých rokov nadviazal veľtrh Nábytok a bývanie 2019 na Národnom výstavisku Agrokomplex v Nitre aj v 29. ročníku (5. – 10. marca 2019). Predstavilo sa 418 vystavovateľov na ploche 24 tisíc m2. Obsadili 12 výstavných hál a pavilónov. Na voľnej ploche ešte umiestnili viac ako desiatku kontajnerových firemných expozícií, produkty záhradného nábytku a exteriérové solitéry. Najviac expozícií mali slovenské firmy – 330 (75 %). Zo zahraničia prevažoval nábytok vyrábaný v Českej republike (cca 20 %). V ponuke nechýbal poľský nábytok (cca 3 %). Objavili sa aj zostavy a doplnky nábytku vyrábané v Taliansku, Rakúsku a Nemecku.

Veľtrh slávnostne otvoril riaditeľ Národného výstaviska Agrokomplex Ing. Branislav Borsuk. V príhovore prezident Zväzu spracovateľov dreva SR Ing. Igor Patráš zvýraznil účasť slovenských výrobcov nábytku. Výstavisko síce nevytvorilo priestor pre Pavilón slovenských výrobcov nábytku a moderných drevostavieb, ale väčšinu členských spoločností ZSD SR sústredili do pavilónu N, kde bol aj informačný stánok zväzu. Tento priestor organizačne posilnili umiestnením žrebovacej tomboly návštevníckych vstupeniek na veľtrh. Ďalšie členské spoločnosti mali lukratívny priestor v pavilóne M5. Nábytok so zvýraznením dizajnu a konštrukcie slovenských výrobcov bol aj v pavilóne M3.

Ing. Igor Patráš situáciu odôvodnil: „Najväčším problémom výrobcov nábytku na Slovensku je malý slovenský trh. Predovšetkým musia odolávať konkurencii pestrej ponuky zahraničných nábytkárskych reťazcov. Spestrili ponuku, no produkciou vo veľkých sériách si môžu dovoliť predávať lacnejšie a využívať možnosti zahraničných ekonomických nástrojov pre vyššiu ziskovosť. Slovenská konkurencia výrobcov však môže flexibilnejšie reagovať na dopyt konečných spotrebiteľov a vyrábať atypický nábytok, presne podľa požiadaviek trhu. Časť produkcie sa darí exportovať aj na  trhy Európskej únie, no najmä do Českej republiky.“

Paralelné prehliadky

Prezentáciu paralelnej prehliadky 22. ročníka Fórum dizajnu priblížila kurátorka expozície Zuzana Duchová. V pavilóne M3 boli ukážky štyroch slovenských vysokých škôl so zameraním na dizajn: Vysoká škola výtvarných umení – Katedra dizajnu, Drevárska fakulta Technickej univerzity Zvolen, Fakulta architektúry STU Bratislava, Fakulta umení Technickej univerzity Košice a dvoch vysokých škôl z ČR: Univerzita Tomáša Baťu Zlín a Mendelova univerzita Brno. V architektúre sprievodnej výstavy vychádzali z ekologických princípov – študentské projekty dopĺňali časti starého recyklovaného nábytku.

Veľtrh bol prioritne zameraný na prezentáciu nábytku a bytových doplnkov, dizajnu a architektúry. Patril k nemu aj 4. ročník modernej a tradičnej architektúry z dreva formou prehliadky Moderné drevodomy. Boli v blízkosti slovenských výrobcov nábytku a zvýraznili spätosť s úsilím posilniť stavebný trh práve o drevostavby.

Nevýhodou bolo zrušenie prvého dňa veľtrhu len pre odborných návštevníkov. Dodávatelia materiálov a obchodníci s nábytkom mohli predtým nerušene rokovať s vystavovateľmi a s výrobcami nábytku o ďalšej spolupráci, uzatvárať prípadne nové obchodné dohody. Prítomnosť laických návštevníkov počas všetkých šiestich dní znemožňovala vytvoriť výlučne pracovnú atmosféru rokovaní.

Prečo kúpiť slovenský nábytok

Nábytkársku sekciu ZSD SR tvorí 13 výrobcov, 4 dodávatelia materiálov a polotovarov a 5 odborných stredných škôl. Z nich vystavovalo 11 členských spoločností a vytvorením ústredného stánku sa do výstavného diania zapojilo 55 % členov s podporou odborného periodika Drevársky magazín. Venovali 6 hodnotných cien do spotrebiteľskej tomboly. V stánku vysvetľovali spotrebiteľskej verejnosti, prečo kúpiť slovenský nábytok. Spoľahlivý výrobca, ktorý je vždy po ruke konečnému spotrebiteľovi, zabezpečí priamu komunikáciu s obchodníkom, konzultáciu a záruku pre spotrebiteľa, ponúka tovar za dostupnú cenu a garantuje odborné poradenstvo pri zariaďovaní. Výsledkom je udelenie ceny ZSD SR Nábytkársky Oskar počas veľtrhu, ktorá vyjadruje a zhmotňuje celé toto úsilie. Nositeľom ceny pre rok 2019 je výrobná firma Ľubomír Kočiš z Bánoviec nad Bebravou – za aktuálny sortiment nábytku do moderného bytu.

Ceny Nábytok a bývanie 2019

Kritériom úspešnosti výrobcov a vystavovateľov je získanie Ceny Nábytok a bývanie 2019. Takmer 40 nominácií hodnotiaca porota rozdelila do 6 súťažných kategórií a vybrala víťazné produkty.

•    Čalúnený nábytok – výrobca Krošlák s.r.o. Nitrianska Blatnica za sedaciu súpravu JOIN-IT, prednosťou je tvarové riešenie od detailu po celok a zaujímavý výber poťahových textílií na podporu celkového výrazu produktu.
•    Nábytok do obývacích priestorov – výrobca DOMESTAV s.r.o. Brno (ČR) za detský nábytok DOMINO BUBBLES v atraktívnom zostavení dreveného variabilného nábytkového systému pre deti. Doplnením čalúnených prvkov vytvára hravý a bezpečný priestor.
•    Kuchynský nábytok a spotrebiče – za netradičný dizajn kuchynskej zostavy EWA ju získal výrobca Kuchyne NZ s.r.o. Nové Zámky.
•    Ostatné typy nábytku – cena patrí firme Ing. Peter Palatinus – DREVBYT Hlohovec. Ocenili kvalitnú stoličku MONACO za presvedčivý dizajn, kvalitnú priemyselnú realizáciu sedacích prvkov z domácich prírodných materiálov.
•    Doplnky k nábytku, bytový textil – cenu získal matrac NATURA AIRGEL, výrobcom je MATERASSO Slovakia s.r.o. Oravské Veselé (člen ZSD SR). Využitím prírodných materiálov v matraci, doplnením bukových roštov do postelí sa zameriava na zdravý spánok.
•    Najkrajšiu expozíciu veľtrhu mal výrobca nábytku DOMARK s.r.o. Žilina.

Hodnotiaca komisia ešte udelila Čestné uznania pre expozície:
•    DECODOM s.r.o. Topoľčany za dlhodobý komplexný prístup k výrobe a predaju kuchynského nábytku, sprístupnenie moderných technológií konečnému zákazníkovi.
•    Fórum dizajnu (expozícia Slovenského centra dizajnu) za neustále kreatívne prístupy a podporu dizajnu, interiérových prvkov a obytného prostredia.

Cenu riaditeľa veľtrhu získalo Združenie mladých dizajnérov zo Zvolena Fragmenty SK za netradičný prístup k prezentácii dizajnu na komerčnom veľtrhu.
Spoluorganizátor veľtrhu a nositeľ značky Fórum dizajnu udelil Cenu výrobcovi s vlastným dizajnom BRIK a.s. Kremnica za Knižnicu ŠTÓS.
Ocenenie Najinovatívnejší výrobok získal GEBERIT Slovakia s.r.o. Bratislava za aplikáciu technológie RIMFREE v sanitárnych keramických produktoch.

Riešenia architektov v drevostavbách

Panelové defilé drevostavieb priťahovalo záujemcov o stavbu rodinných domov v súťaži Drevostavba roka 2018 vyhlásenej ZSD SR pre členské spoločnosti. Medzi 12 nomináciami je 10 rodinných domov, nadstavba firemného objektu formou drevených panelov a drevená nosná konštrukcia telocvične. Návštevníci začali s hlasovaním laikov počas nitrianskej výstavy a budú pokračovať počas stavebného veľtrhu Coneco v Bratislave. Paralelne prebieha aj internetové hlasovania od 5. do 31. marca 2019. Výsledky odbornej poroty, laického záujmu potenciálnych staviteľov a internetového hlasovania uverejníme v budúcom čísle DM.

Autor: Dr. Anton Mrník
Kontakt: tmsm.mrnik@gmail.com
Foto: autor a Ing. Helena Prokopová

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina