výstavy

Soumrak nad brněnskými veletrhy pro stavbu a bydlení?

Ilustrační foto
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Letošní trojice brněnských veletrhů zaměřených na stavbu a bydlení (Stavební veletrh Brno, DSB – Dřevo a stavby Brno a MOBITEX) se nesla ve znamení několika novinek. Tou hlavní novinkou bylo posunutí termínu z konce dubna na konec února (27. 2.–2. 3. 2019). Šlo o pokus zastavit, případně zvrátit dlouhodobou sestupnou tendenci veletrhů – v duchu rčení „tonoucí se stébla chytá“. A výsledek se dostavil. Bohužel ne takový, v jaký organizátoři doufali. Došlo k dalšímu propadu, a to jak v účasti vystavovatelů, tak v návštěvnosti.

Z jara do zimy

Vystavovatelé i návštěvníci byli dlouhé roky zvyklí na to, že se brněnské stavební veletrhy, včetně veletrhu MOBITEX, konaly vždy v jarním termínu (konec dubna). Letos poprvé byl termín konání přesunut na konec února. Pořadatelé tuto změnu zdůvodnili tím, že nový termín lépe vyhovuje sezonnímu charakteru oboru stavebnictví. Ještě před samotným zahájením stavební sezony tak veletrh měl návštěvníkům umožnit získání potřebných informací, přehledu o novinkách na nadcházející období nebo nalezení realizátorů a dodavatelů staveb, stavebních materiálů či nábytku. Tento argument však evidentně nezabral. Výsledkem, jak je zmíněno již v úvodníku, byl další pokles vystavovatelů, ale i návštěvníků. Těch na letošní soubor veletrhů podle zveřejněných odhadů přišlo zhruba 25 000. Loni to bylo 27 400. Na všech třech akcích (SVB, DSB a MOBITEX), umístěných v pavilonech P, Z a F, se letos podle zveřejněných předběžných informací prezentovalo 256 vystavovatelů na obsazené výstavní ploše 14 471 m2. Loni to údajně bylo 270 vystavovatelů na obsazené výstavní ploše 14 545 m2.

Generální ředitel společnosti Veletrhy Brno Ing. Jiří Kuliš tento vývoj komentoval slovy: „S oblibou říkám, že veletrh je zrcadlem oboru. Ovšem v případě Stavebního veletrhu Brno, jak se zdá, tento příměr již několik let neplatí. Přiznám se, že tomu nějak nerozumím. V době krize firmy svoji neúčast omlouvali nutností šetřit. Nyní, v době konjunktury, jako důvod uvádí velké množství práce a nedostatek času.“ V kontextu s realitou posledních deseti let ale na tom není čemu nerozumět. Před rokem 2009 byla podobná konjunktura a firmy byly podobně vytížené jako dnes. Přesto na stavební veletrhy chodily v poměrně hojném počtu. Ať už jako návštěvníci, či jako vystavovatelé. Nástup krize ale pro drtivou většinu z nich znamenal drastické škrty ve výdajích, které se promítly zejména v oblasti propagace, kam spadá i účast na veletrzích. Další úbytek vystavovatelů způsobilo zjištění, že jim účast na veletrhu v době útlumu ekonomiky nepřináší žádaný ekonomický efekt. A proč se v době, kdy ekonomika jde nahoru a firmám se naopak daří, nekoná jejich návrat? Za prvé proto, že s postupným úbytkem vystavovatelů došlo i k postupnému úbytku návštěvníků, čímž se výrazně snížila efektivnost prezentace na veletrhu. A za druhé proto, že si firmy našly jiné cesty k zákazníkovi a nakonec zjistily, že veletrh de facto nepotřebují a že jsou to pro ně neúměrně vysoké a zbytečně vynaložené náklady.

Zima Mobitexu nesvědčí

Jako nevhodný se nový zimní termín ukázal především pro MOBITEX. Ačkoli se organizátoři snažili přilákat více návštěvníků argumentací, že díky tomuto termínu bude MOBITEX 2019 prvním středoevropským nábytkářským veletrhem v roce a návštěvníci tak budou moci poprvé vidět novinky pro sezonu 2019, vystavovatele evidentně nepřesvědčili. Řada dlouholetých vystavovatelů Mobitexu svoji letošní účast odřekla, někteří z nich to odůvodnili svojí účastí na veletrhu Nábytok a bývanie v Nitře, který se konal o týden později. A tak se v pavilonu F prezentovalo pouhých 58 vystavovatelů, zatímco loni jich bylo 71.

Ceny z povinnosti?

Úroveň letošního Mobitexu se projevila i ve výsledcích soutěže Grand Prix Mobitex (GPM). I když z hlediska objektivity je nutné podotknout, že komise měla ve výběru silně omezené možnosti, když v rámci pravidel mohla vybírat pouze z přihlášených exponátů. Nedostatek „hodnotitelných“ produktů měl pak za následek to, že druhou cenu GPM v kategorii Progresivní design získal radiátor TERMA Camber od polského výrobce Terma. První cenu v této kategorii získala ložnice Karolína od akciové společnosti Jitona a třetí příčku obsadila ložnice Deira od společnosti Postelia.

V kategorii Progresivní technologie porota dokonce byla nucena přistoupit k tomu, že první cenu vůbec neudělila a druhou cenu udělila kolekci lněných sáčků na chléb slovenské dílny Localhand. Třetí místo obsadil jídelní stůl od výrobce WOOD 4 EVER.

Zachránili to studenti

Nově byl otevřen pavilon Z, kam se z volných ploch přesunuly učňovské soutěže stavebních řemesel pod názvem Mistři všedních dnů 2019. Šlo o unikátní třídenní akci, která svedla na jedno místo nejlepší žáky odborných škol v šesti oborech. O titul mistrů České republiky v aréně pavilonu Z bojovali mladí klempíři, pokrývači, tesaři, kominíci a čalouníci. Spolu s nimi se představili mladí instalatéři v tradiční soutěži Učeň instalatér 2019. Do učňovského klání se zapojili také mladí truhláři, a to v rámci 2. ročníku Mistrovství ČR v oboru truhlář v pavilonu F. Smyslem soutěží, kterým se detailněji věnujeme v samostatných článcích, bylo zviditelnit dovednosti mladých řemeslníků, kvalitní práci odborných škol a propagovat řemesla, což se podle ohlasů podařilo.

V pavilonu F v rámci doprovodného programu veletrhu MOBITEX proběhla také studentská část soutěže Grand Prix Mobitex, doplněná výstavou přihlášených studentských návrhů. Dá se říci, že tato výstava si za dobu konání soutěže vydobyla své pevné místo po boku Mobitexu a v posledních letech, na rozdíl od samotného veletrhu, získává stále vyšší úroveň z hlediska „designové“ kvality prezentovaných prací. Dagmar Koudelková, předsedkyně poroty a ředitelka Národního centra nábytkového designu zhodnotila letošní výstavu slovy: „Výstupy z letošního ročníku studentské přehlídky Grand Prix Mobitex jsou velmi zajímavé, ať už jde o nábytek, svítidla nebo textil. Je tu více než stovka autorů a jsou tu hlavně projekty studentských prací, které vznikly ve spolupráci s firmami. Toho jsme chtěli dosáhnout zaměřením přehlídky, neboť téma znělo Student versus výrobce. Je vynikající, že firmy, které tady vystavují, jsou otevřené spolupráci se studenty, i když vědí, že to někdy není úplně snadné. Veletrhům Brno patří velký dík za to, že zde tato přehlídka může fungovat, neboť studentská přehlídka nábytku a interiérových doplňků v takovém rozsahu nikde v Česku není.“

Ze 104 vystavených exponátů, které do soutěže přihlásilo 5 škol z České republiky, vybrala odborná porota 6 děl pro 3 hlavní ceny a 3 mimořádná ocenění. Kromě toho ještě 8 exponátů získalo další ceny.

Hlavní ceny
1.    místo a finanční částku 10 000 Kč od a.s. Veletrhy Brno získal Filip Krampla z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem za kolekci nábytku Sokui
2.    místo a finanční částku 5000 Kč od a.s. Veletrhy Brno získal František Mareš z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně za křeslo Venn
3.    místo a finanční částku 3000 Kč od a.s. Veletrhy Brno obdržel Tomáš Vrána z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem za nápojový set Reset

Mimořádná ocenění
1.    mimořádné ocenění bylo uděleno kolektivu autorů z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně za projekt GEÓ
2.    mimořádné ocenění získala Aneta Vernerová z Mendelovy univerzity v Brně za interiérové svítidlo Polymorf
3.    mimořádné ocenění získal kolektiv studentek z Univerzity Hradec Králové, obor Textilní tvorba, za kolekci interiérových textilií realizovaných technologií modrotisku ve spolupráci s firmou Modrotisk Denzinger

Další ceny
•    Dvě ceny Klastru českých nábytkářů, každá spojená s finanční částkou 5000 Kč, získaly Kristýna Jachurová za obývací set Rectangle a Andrea Vojkůvková za pracovní stůl do bytového interiéru. Obě studentky jsou z Mendelovy univerzity v Brně.
•    Rovněž dvě ceny udělilo Národní centrum nábytkového designu, o. p. s., a to Marku Hrabcovi z Mendelovy univerzity v Brně za židli Hayas a Žanetě Filové ze Střední školy umění a designu a Vyšší odborné školy Brno za lampu Leila.
•    Cenu společnosti Design ATAK – šek v hodnotě 2000 Kč a možnost 14denní stáže v ateliéru Design ATAK, získala Lenka Stráníková z Mendelovy univerzity v Brně za pracovní prostor Můdbox.
•    Celkem tři ceny čalounického řemesla udělil Cech čalouníků a dekoratérů, z. s. Obdrželi je Lucie Štěpánová a Natálie Vaňková z Mendelovy univerzity v Brně za exponát Filc ATak, Michal Juráň z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně za křeslo Mollis a Nikola Kočí z Mendelovy univerzity v Brně za sezení Kranduga.

Příští ročník veletrhů SVB, DSB a MOBITEX by se měl uskutečnit ve stejném termínu, a to 26.–29. února 2020. Jaká bude jeho úroveň? Uvidíme… Je zde mnoho otázek, na které ani sami organizátoři zatím neznají odpovědi.

Autor: Radomír Čapka
Kontakt: radomir.capka@gmail.com
Foto: autor

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina