odborné témy

Nábytkem roku 2019 se stalo lounge křeslo „Chips“

Aparatea728x90-drevmag-12-2021-aparatea-banner.gif
Aparatea350x90-anim
Aparatea728x90-drevmag-12-2021-aparatea-banner.gif
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

V zahajovací den 10. ročníku veletrhu FOR INTERIOR – jaro, který spolu s dalšími veletrhy pro bydlení a zahradu proběhl 21.–24. března na výstavišti PVA EXPO v Praze – Letňanech, byly zveřejněny výsledky ceny Asociace českých nábytkářů – NÁBYTEK ROKU 2019, vyhlášené pod záštitou CZECHDESIGN.CZ, Czech Trade, Design Cabinet CZ a Unie profesionálních designérů ČR. V letošním jubilejním desátém ročníku toto prestižní ocenění AČN získalo lounge křeslo „Chips“ společnosti TON a.s. z Bystřice pod Hostýnem, navržené českou designérkou Lucií Koldovou, která mimo jiné v předvečer vyhlášení výsledků 20. 3. 2019 převzala hlavní cenu Akademie Designu České republiky Cenu Czech Grand Design 2018 v kategorii Designér roku. Neméně zajímavými jsou také výrobky od dalších šesti tuzemských výrobců, podle hodnotitelské komise mimořádně zdařilé.

Desátý ročník prestižního ocenění Asociace českých nábytkářů „Nábytek roku 2019“ proběhl za podpory řady významných partnerů v čele s generálním partnerem akciovou společností ABF (organizátor veletrhu FOR INTERIOR – jaro) a dalšími partnery Blum s.r.o., Démos trade a.s., Dřevozpracující družstvo Lukavec, EGGER CZ s.r.o., Hettich ČR k.s., Kili s.r.o., KRONOSPAN CR spol. s r.o., REHAU s.r.o., ŠPINAR – software s.r.o. a MA-DONA s.r.o. Medialními partnery ocenění jsou Dřevařský magazín a časopis INTERIÉRY. V rámci ocenění byl hodnocen nejlepší design a inovace nábytku v daném roce v České republice. Do ankety se mohly přihlásit všechny firmy, které v ČR vyrábí nábytek, a to bez ohledu na členství či nečlenství v různých oborových organizacích. Cílem této aktivity AČN je podpořit tvorbu nábytku v ČR s důrazem na kvalitní design, přiblížit veřejnosti špičkové výrobky českých výrobců nábytku a motivovat designéry k tvůrčí aktivitě. Přihlášené výrobky hodnotila pětičlenná komise, tvořená nezávislými odborníky, z hlediska funkčnosti, bezpečnosti, estetiky, vhodnosti konstrukce a použitého materiálu.

Tvarovost v duchu výrobků TON

U vítězného lounge křesla „Chips“ od výrobní společnosti TON a.s., navrženého českou designérkou roku 2018 Lucií Koldovou, hodnotitelská komise ocenila především tvarovost v duchu výrobků firmy TON a přitom velkou invenci tvaru odvinutého od konstrukce ohýbaného nábytku. Křeslu dominuje impozantní vzdušný opěrák ve tvaru bramborového lupínku, který ve své spodní části tvoří zároveň jednu ze třech podnoží. Do kontrastu je mu postaven masivní sedák s komfortním čalouněním a taštičkovými pružinami uvnitř. Pohodlí při sezení zvyšuje ještě variabilní zádový polštář.

Jemné křivky, kontrast materiálů a technologie ručního ohýbání dřeva – i tak lze podle autorky charakterizovat lounge křeslo Chips, které bylo poprvé veřejně představeno v rámci projektu Das Haus na loňském nábytkářském veletrhu IMM v Kolíně nad Rýnem. Od té doby získalo řadu dalších významných ocenění – German Design Award 2019 win­ner, Cena šéfredaktorů na Designbloku 2018 v kategorii nejlepší nový nábytek, Best of Year Residential Seating: Lounge winner, Good Design 2018 winner, Red Dot v kategorii Product Design 2019.

Mimořádně zdařilý design

AČN kromě vítěze ocenila na návrh hodnotitelské komise ještě dalších šest výrobků, které z hlediska designu považuje za mimořádně zdařilé. Jsou jimi (řazeno abecedně podle výrobce):

Pohovka „MIAMI“, výrobce Exit 112 s.r.o., design Ing. Michal Karafiát
Miami je sedačka, u které není problém přeorganizovat si sezení podle aktuální potřeby. Jedná se o takzvanou modulární sedačku, které jsou dnes velkým trendem. Dokonce z klasického dvojsedáku lze vytvořit dvě lehátka. A to proto, že opěráky na sebe navazují.

Křesílko „SHELLY“, výrobce FORM, spol. s r.o., design MgA. Martin Beinhauer
Křesílko Shelly tvarově odpovídá současným trendům. Jeho název vychází z anglického slova „shell“, což znamená skořápka nebo krunýř, který tvoří dřevěný dýhovaný zevnějšek. Společně s dřevěnou podnoží odkazuje na přírodní materiály. Samotné křesílko je složeno ze dvou do sebe zapadajících „skořápek“, které svými tvary skýtají dobrý komfort sezení i s minimální tloušťkou čalounění. Je nabízeno jak s dřevěnou podnoží, tak i s elegantním chromovaným křížem na výškově stavitelném pístu.

Kancelářské křeslo „HARMONY MODERN“, výrobce LD SEATING s.r.o., design Alessandro Novelli
„Harmony Modern je nová klasika. Nová, jako čistota, design a technologie, klasika jako komfort a známé tvary.“ Takto jednoduše, ale výstižně popisuje autor návrhu italský designér Alessandro Novelli kancelářské křeslo Harmony Modern, které je dalším pokračováním již úspěšné série Harmony z produkce společnosti LD seating. Stejně jako u ostatních jejích produktů je u křesla kladen důraz na dokonalé šití a čalounění. V čem se ale tento model liší, je skrytá synchronní mechanika v sedáku, byť křeslo na první pohled vypadá, že sedák i opěrák je zhotoven tzv. v jednom kuse. Sezení je tedy ergonomické jako u klasických pracovních židlí se synchronní mechanikou. Ovládání mechaniky je jednoduché a stejné, jako u klasických synchronních mechanik, je ale integrováno do sedáku v podobě malých designových páček. Výsledkem je křeslo, které má na první pohled velký důraz na design, ale zachovává plnou ergonomii jako u klasického pracovního sezení. Tato technologie je na evropském trhu novinkou.

Koupelna „BONBON“, výrobce LE BON spol. s.r.o., design René Novák
Koupelna BONBON představuje novou sérii ohýbaného koupelnového nábytku z produkce společnosti LE BON. „Znáte ten pocit při zakousnutí do dobré čokoládové pralinky? Podobný pocit chceme vyvolat touto sérií,“ říká autor návrhu René Novák o kolekci Bonbon, která svojí kombinací struktury přírodního dřeva s matnými sametovými povrchy, precizními přechody mezi nimi a tmavými koženými úchyty cílí na všechny smysly. Nábytek je dostupný v bezpočtu barevných kombinací a hodí se tak do jakéhokoliv interiéru, kde může stát na zemi, nebo být zavěšen na stěně. Verze stojící na podlaze navazuje na robustní nábytek z počátku 20. století a je extrémně bohatá na úložný prostor. „Série Bonbon nabízí několik variant instalace. Pokud zájemce o něj vzájemně rozposune umyvadlo a skříňku, získá pro svou koupelnu spoustu úložného prostoru navíc,“ doplňuje R. Novák s tím, že čelní plochy u nábytku mohou být lakované, nebo z přírodní dýhy. Pomyslnou třešničkou na dortu jsou tenké dubové korpusy zásuvek s otvíráním Push to open.

Křeslo „CA-VA“, výrobce RIM CZ, design Kai Stania
CA-VA je elegantní, ale především pohodlné křeslo v organickém stylu. Současně je také prvním ze série výrobků soft seatingu, které společnost vyvinula ve spolupráci s rakouským designérem Kaiem Staniou. Na křesle je pečlivě zpracovaný každý detail, aby originální design současně plnil ergonomické požadavky. Unikátní konstrukce sedáku a opěráku, tvořená třemi na sobě nezávislými segmenty, dovoluje čalounit jednotlivé díly v různých látkách a libovolně kombinovat barvy. Kolekce je vhodná jak do jednacích místností, tak do relaxačních zón, komerčních prostor i domácích kanceláří. Její součástí jsou ještě designové stolky v široké nabídce materiálů a podnoží. Křeslo v letošním roce získalo prestižní cenu za design Good Design.

Židle „PINNA“, výrobce Santal spol. s r.o., design Tomáš Bém a Vít Fendrych
Nejdůležitějším prvkem v nábytkovém vybavení škol je podle společnosti Santal, specializující se na tento sortiment, židle, na níž žáci tráví nezanedbatelnou část dne a která mnohdy rozhoduje o tom, zda učení je radost nebo bolest. „V případě Pinny bylo naším hlavním cílem přinést na trh takovou židli, které nemá žádné kompromisy v ergonomii a umožňuje tak bezvadné sezení, čímž pomáhá udržet žáky delší dobu soustředěné,“ říká obchodní ředitel Jiří Škopek a dodává, že spoluprací designéra s dlouholetými zkušenostmi v oblasti designu školního nábytku Tomáše Béma a průmyslového designéra Víta Fendrycha vzniklo spojení kompetenčně pokrývající oblast vzdělávání a nábytkářství a oblast průmyslového tvarování a technologií. Jejich úkolem bylo vytvořit sedák z vyfukovaného plastu a trubkovou pérovací podnož. Hlavním záměrem bylo přivést na trh produkt, který by splňoval nejpřísnější kritéria školního nábytku a zároveň překonal stávající konkurenci židlí podobného typu. „Chtěli jsme stvořit židli, jejíž výrobu budeme mít plně pod kontrolou a která obstojí v konkurenci předních evropských producentů školního nábytku,“ dodává Jiří Škopek na adresu modelu židle Pinna, která byla podle hodnotící komise jedním ze dvou hlavních favoritů na zisk letošního ocenění AČN. Tvar sedáku této židle je úzce spjat s technologií výroby a navržen v nuancích jejího omezení, které využívá ve svůj prospěch. Je zde patrná tektonika materiálu a ohled na jeho zatížení. Ergonomická zdokonalení spočívají především v umístění kruhového otvoru v opěradle a v navržení speciálního bubnu pro kotvení podnože. „Splnění funkčních kritérií sedáku bylo naprostou samozřejmostí a prostor ke skutečně invenčnímu uchopení projektu se tak otevíral v jeho tvarosloví – způsobu, jak se bude vizuálně vymezovat vůči svému okolí. Základní ambicí se stalo nalezení ikonické formy, která bude vstřícná k prostředí vzdělávání, zároveň současná, inspirativní a zapamatovatelná. Jako nejvýraznější se ukázala kombinace kruhového sedáku a trojúhelníkového opěradla. Společně s precizním protvarováním detailů pak bylo dosaženo skutečně silného výsledku, který se může stát na trhu lídrem,“ dodává ke svému úkolu designér Tomáš Bém s tím, že výsledný produkt, kromě splnění nejpřísnějších ergonomických norem, splňuje i celou řadu dalších parametrů. A to protiskluzový strukturovaný povrch, měkký dosed na vzduchový polštář, skladnost a stohovatelnost, jednoduchá manipulace, snadná omyvatelnost sedáku, skutečně pevná konstrukce, různá barevná provedení a různá provedení podnoží.

Ocenění za všechny výše představené nábytkové kolekce převzali zástupci výrobců ještě tentýž den (21. 3.) z rukou prezidenta AČN Ing. Martina Čudky a tajemníka Ing. Tomáše Lukeše při slavnostním DESIGN OPENINGU. Ten probíhal v centru výstavní haly 3 věnované 8. ročníku výběrové přehlídky inte­riérového designu DESIGN SHAKER za přítomnosti několika desítek pozvaných hostů i nemalého zájmu veřejnosti z řad návštěvníků souboru jarních veletrhů.

Autor: Ing. František Novák z tiskových materiálů AČN a výrobců
Kontakt: novak.sd@tiscali.cz
Foto: autor a archiv AČN

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina