výstavy

LIGNA 2019 na čisté výstavní ploše 130 000 m2

Aparatea728x90-drevmag-12-2021-aparatea-banner.gif
Aparatea350x90-anim
Aparatea728x90-drevmag-12-2021-aparatea-banner.gif
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Na mezinárodní tiskové konferenci LIGNA Preview, konané 5. 2. 2019 na výstavišti v Hannoveru, seznámili zástupci pořadatelské organizace Deutsche Messe AG 60 přítomných novinářů z 25 zemí světa s aktuální situací kolem připravovaného veletrhu LIGNA 2019, který se uskuteční v termínu 27.– 31. 5. 2019. Své zastoupení na konferenci měl i Dřevařský magazín jakožto mediální partner veletrhu.

Zhruba 1500 vystavovatelů by na Ligně 2019 mělo prezentovat svoji vizi budoucnosti dřevozpracujícího a nábytkářského průmyslu, ať už se jedná o digitalizaci, automatizaci, platformy IoT (internet věcí) nebo systémy pro spolupráci. Výstavními stánky s nejnovějšími dřevozpracujícími a dřevoobráběcími technologiemi, stroji a nástroji bude obsazeno 130 000 m2 čisté výstavní plochy.

„Od 27. do 31. května 2019 se zde na výstavišti v Hannoveru sejdou vystavovatelé z více než 50 zemí světa, aby předvedli nejmodernější řešení zpracování, aplikace a koncepty pro celý lesnický a dřevo­zpracující průmysl. Přední dodavatelé technologií během těchto pěti dnů učiní Hannover globálním hotspotem (místem, kde to žije) pro dřevozpracující průmysl. Žádný jiný veletrh z hlediska mezinárodní přitažlivosti není srovnatelný,“ řekl na úvod tiskové konference LIGNA Preview Dr. Andreas Gruchow, člen představenstva Deutsche Messe AG.

Návštěvníci mohou očekávat novinky a inovace napříč všemi kategoriemi, od lesnické techniky přes výrobu nábytku a oken až po systémy nástrojů a technologie povrchové úpravy. Uvidí také živé ukázky plně funkčních zařízení na výrobu nábytku, dozvědí se něco o platformách IoT pro Průmysl 4.0 nebo o nejnovějších projektech výzkumu a vývoje a budou se moci účastnit akcí pořádaných v rámci celé výstavy. „Jednou z největších výzev je sílící trend individualizace výrobků – trend, který vyvíjí tlak na výrobce, aby dodávali výrobky na míru přinejmenším tak rychle, hospodárně a efektivně, jako u sériové výroby. A právě pro tyto výzvy budou vystavovatelé na Ligně představovat svá řešení,“ doplnil Dr. Andreas Gruchow.

LIGNA 2019 má tři stěžejní témata: „Integrované zpracování dřeva – řešení na míru“, „Chytré povrchové technologie“ a „Přístup ke zdrojům a technologiím“. Poslední z uvedených je také klíčovým tématem Dřevařského summitu.

Integrované zpracování dřeva – řešení na míru

V dřevařském průmyslu je intenzivní zájem o scénáře IoT aplikací, jako je sledování stavu a předvídatelná údržba, jako prostředek dalšího zvyšování efektivity výrobních závodů. V takových scénářích lidé zůstávají nedílnou součástí výrobního procesu, ale jsou podporováni kyberfyzickými asistenčními systémy, jako jsou kolaborativní roboti, automatizovaná řízená vozidla a technologie podpory inteligentních pracovníků. Trend je tedy směřován k hybridním výrobním systémům člověk – stroj, ve kterých je výrobek neoddělitelně spojen s výrobním závodem a lidmi, kteří ho řídí. „Návštěvníci Ligny získají podmanivé pohledy na to, co má budoucnost pro nábytkářský a dřevozpracující průmysl,“ vysvětlil Gruchow.

Chytré povrchové technologie

Exponáty pro povrchovou úpravu pod tematickým označením „Chytré povrchové technologie“ budou zahrnovat všechna inteligentní řešení zpracování potřebná k uspokojení dnešních náročných požadavků na haptické, matné a vysoce lesklé povrchy. Jedná se o systémy digitálního tisku a dekorativního hlubotisku, inspekční systémy, nejnovější generace stříkacích strojů, robotické systémy a mnoho dalšího. I zde je digitalizace a automatizace klíčem k dosažení větší flexibility a zároveň k minimalizaci nákladů. V halách 16 a 17 bude vystavena celá škála nejnovějších povrchových technologií, aplikací, inovací a řešení.

Přístup ke zdrojům a technologiím na Dřevařském summitu

Zejména dodavatelé technologií pro lesnictví a/nebo průmysl primárního zpracování dřeva budou mít na letošním Dřevařském summitu, jehož tématem je „Přístup ke zdrojům a technologiím“, jedinečnou příležitost „zaklepat na dveře“ nových růstových trhů. Summit bude doplněn fórem, salonkem a výstavním prostorem a bude o mezinárodní komunikaci a transferu technologií. Mimo jiné se bude zaměřovat na způsoby optimalizace celého hodnotového řetězce les-dřevo-logistika – od stojících stromů až po konečné zpracování v továrně – a také na ochranu lesů před poškozením biotickými a abiotickými vlivy, na klimaticky a environmentálně šetrné těžební procesy a na budoucnost lesního a dřevařského průmyslu. Digitální technologie, jako jsou systémy pro sběr dat na bázi dronů, mobilní aplikace, laserové skenery a vysoce sofistikované programy IT, nyní pokrývají celý hodnotový řetězec lesnictví od informací o lesích a integrovaných těžebních systémů až po moderní systémy lesního hospodářství. A ve všech případech je důraz kladen na efektivitu a produktivitu. Digitalizace bude proto v diskusních formách a v rámci exponátů na Ligně výrazným tématem.

Hlavní výstavní kategorie

Minulá LIGNA (2017) přinesla zcela novou reorganizovanou dispoziční strukturu se sedmi hlavními výstavními kategoriemi, kterou vystavovatelé stejně jako návštěvníci přijali. Ve stejné podobě tedy bude pokračovat i v roce 2019:

•    Stroje a nástroje pro zakázkovou a hromadnou výrobu v halách 11–15 a 27
•    Povrchové technologie v halách 16 a 17
•    Výroba panelů na bázi dřeva v hale 26
•    Pilařské technologie v hale 25
•    Energie ze dřeva v halách 25 a 26 a v pavilonech 32, 33 a 35 na volné ploše
•    Strojní součásti a automatizační technika v halách 15 a 16
•    Lesnické technologie na volné ploše a v pavilonech 32, 33 a 35

Prohlídky s průvodcem

S cílem pomoci návštěvníkům získat co nejvíce z letošní přehlídky nabízí organizátoři komentované prohlídky v tematických oblastech „Chytré povrchové technologie“, „Integrované zpracování dřeva – řešení na míru“ a „Pilařské technologie – inovace a trendy“. Účastnický poplatek činí 18 EUR na osobu. Detailní informace jsou uvedeny na stránkách veletrhu www.ligna.de, kde je možné se také na vybranou prohlídku elektronicky zaregistrovat.

Vše přehledně v mobilu

S orientací na výstavišti a s plánováním návštěv jednotlivých vystavovatelů pomůže návštěvníkům stejně jako předloni aplikace LIGNA App, kterou si zájemci do svých chytrých telefonů nebo tabletů mohou stáhnout z webové stránky www.ligna.de. Pomocí aplikace je možné předem si naplánovat svůj čas na Ligně. Jsou zde uvedeny všechny podrobnosti o vystavovatelích i přehled událostí a akcí. Seznam vystavovatelů a akcí je dostupný i v režimu offline. Některé ze zajímavých akcí v rámci doprovodného programu Ligny jsme již představili ZDE.

Další informace o veletrhu LIGNA, doprovodném programu, prohlídkách s průvodcem, speciálních výstavách a důležitých produktových kampaních najdete na webových stránkách veletrhu www.ligna.de.

VOLNÁ VSTUPENKA NA VELETRH LIGNA 2019

Autor: Radomír Čapka
Kontakt: radomir.capka@gmail.com
Foto: Deutsche Messe AG

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina