školy

V Brně se utkalo rekordních devět družstev mladých čalouníků

Aparatea728x90-drevmag-12-2021-aparatea-banner.gif
Aparatea350x90-anim
Aparatea728x90-drevmag-12-2021-aparatea-banner.gif
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Ve dnech 27. 2.–1. 3. 2019 proběhl na brněnském výstavišti u příležitosti Stavebního veletrhu Brno (SVB) již 8. ročník Mistrovství ČR s mezinárodní účastí v oboru vzdělávání 33-59-H/01 Čalouník. Soutěž odborných dovedností vyhlásil Cech čalouníků a dekoratérů a organizačně zabezpečila Střední škola stavebních řemesel Brno-Bosonohy. O hodnotné ceny od partnerů soutěže se letos utkalo rekordních devět dvojčlenných družstev včetně jednoho družstva ze Slovenska. Letošní ročník byl poprvé zařazen do soutěžní přehlídky řemesel Mistři všedních dnů 2019, která probíhala v aréně pavilonu Z a kromě čalouníků zde soutěžili žáci dalších pěti stavebních učebních oborů.

Profesionální úroveň soutěže se zvyšuje

S přibývajícím počtem ročníků se zvyšuje i profesionální úroveň soutěže, což bylo od počátku záměrem pořadatelů – postupně ji co nejvíce přiblížit praxi. Projevuje se to především v zadání praktické části soutěže, které letos bylo obzvláště náročné. Jeho cílem opět bylo maximálně se přiblížit realitě čalounického řemesla v praxi, a to i z hlediska pracovní doby. Během 13 hodin, rozdělených po 6,5 hodinách do dvou pracovních dnů (v minulosti 2x 4 hod.), měla dvojčlenná družstva za úkol provést kompletní rekonstrukci čalounění křesla ze 60. let (sedák a opěradlo) a vyrobit vázaný pružinový základ pro sedák křesla. Profesionální úroveň soutěže byla zvýšena i tím, že letos poprvé měli mladí čalouníci k dispozici pneumatické sponkovačky, pilu na PU pěnu a také šicí stroj. Do soutěžního zadání díky tomu mohla být zařazena i typická čalounická operace – šití potahu.

Na rozdíl od předchozích ročníků tentokrát soutěžící pracovali zcela bez výkresové dokumentace. K dispozici měli pouze vzorový pružinový základ a řez křeslem – sedák s pružinovou kostrou na popruhovém základě se soudobými materiály, opěradlo s obtexovými popruhy a pěnovými materiály. Často se tak museli u některých činností sami rozhodovat pro správný technologický postup. Největší překážkou pro některé bylo vytvoření krytého spoje mezi opěradlem a zadní výponou pomocí kovového fixačního pásku. Na různé výsledné úrovni ale i tuto technologii nakonec zvládli všichni, i když někteří se s ní zde setkali poprvé.

Na průběh soutěže jako vždy dohlížela čtyřčlenná hodnoticí komise v čele s Ing. Helenou Prokopovou, cechmistrem Cechu čalouníků a dekoratérů. Hodnotila nejen přesnost provedení a vzhled, který je pro finální čalouněný výrobek rozhodující, ale i jednotlivé operace v průběhu výroby, jako je příprava dílů a podsestav, přesnost měření, technické postupy dílčích operací nebo faktory ovlivňující bezpečnost práce (pořádek na pracovišti apod.).

Ohodnocení výrobků a průběžných výkonů mladých čalouníků porotou pak určilo pořadí soutěžících družstev. Zlatou medaili za první místo si letos zaslouženě odvezli žáci Střední školy Kateřinky – Liberec, s.r.o. Jan Rázek a Jan Wagner. Stříbrnou medaili za druhou pozici získali Tereza Charvátová a Ladislav Demeter ze SŠŘ a ZŠ Hořice a bronzovou medaili za třetí místo získaly Pavlína Šicová a Lucie Vošahlíková z pořádající SŠSŘ Brno-Bosonohy.

Soutěž je prověrkou znalostí a dovedností

„Je dobré mít soutěže řemesel na veletrhu, kde se potkávají výrobci, designéři a nyní i budoucí výrobci, kteří tady předvádějí svůj um. Proto mě potěšilo, že se k letošnímu ročníku SVB připojilo i Mistrovství ČR v oboru čalouník, které dříve probíhalo na listopadovém veletrhu středních škol. Prostor v pavilonu Z je nádherný, vznikla zde aréna mladých lidí a všech stavebních řemesel. Moc se to povedlo a atmosféra byla úžasná. I žáci oboru čalouník se zde cítili dobře, protože měli dost místa a mohli pracovat tak, jak jsou naučení ze škol. Přivezli jsme sem i šicí stroj a sponkovačky, což na veletrhu středních škol nešlo,“ uvedla po skončení soutěže a vyhlášení výsledků předsedkyně poroty Ing. Helena Prokopová a zároveň zdůraznila, že mladí lidé soutěžící na brněnském veletrhu představují budoucnost oboru, který je klíčový pro celou výrobu čalouněného nábytku. „Je potřeba mít připravené kvalitní řemeslníky, kteří budou umět vytvořit to, co vymyslí naši designéři, a v takové kvalitě, aby se na nábytku každému dobře sedělo nebo leželo. Čalounění je v přímém kontaktu s lidským tělem, takže jde o přímou prevenci nemocí nebo zlepšení stavu lidí, kteří mají nějaký zdravotní problém,“ doplnila Helena Prokopová.

Autor: Radomír Čapka
Kontakt: radomir.capka@gmail.com
Foto: autor

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina