aktuality

Výroba nábytku v ČR loni opět vzrostla o téměř 1,7 mld. Kč

aparatea_728x90-banner-10-drevmag
Aparatea10-350x90-anim
aparatea_728x90-banner-10-drevmag
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Český nábytkářský průmysl zaznamenal v roce 2018 další růst svého výkonu, a to již poosmé za sebou a navíc o větší objem, než se čekalo. Oproti prognóze Asociace českých nábytkářů ze září loňského roku výroba nábytku vzrostla nikoliv na odhadovaných 44,82 mld. Kč, ale dokonce na 46,34 mld. Kč, což je v porovnání s rokem 2017 (44,68 mld. Kč) nárůst o 1,66 mld. Kč. To je podle nábytkářského resortu oproti předchozím létům velmi solidní nárůst.

Tyto a další oborové informace zveřejnila AČN 21.3. 2019 na tiskové konferenci uspořádané při příležitosti zahájení 10. ročníku veletrhu FOR INTERIOR – jaro na výstavišti PVA EXPO v Praze – Letňanech.

„Je vidět, že nábytkářský průmysl si dokáže poradit s nedostatkem pracovníků ve výrobě. Růst je podpořen investicemi do moderních technologií, digitalizace a robotizace. Samozřejmě i výkonným managmentem a organizací výroby. Do budoucna vzhledem k proexportní orientaci bude záležet i na kurzu české koruny,“ zkonstatoval na úvod tiskové konference tajemník AČN Ing. Tomáš Lukeš a dodal, že i přes růst tuzemské spotřeby nábytku se dobré výsledky nábytkářského průmyslu opírají o exportní úspěšnost. Řadu let dochází k postupnému růstu objemu dováženého nábytku. Dále se zvyšuje podíl importu na tuzemské spotřebě, který v loňském roce lehce přesáhl 53%. „To je o celý procentní bod méně, než jsme na podzim loňského roku očekávali. Exportní výkonnost českého nábytkářského průmyslu byla v roce 2017 na 18,78 % a v roce 2018 na 18,75 %, což lze považovat za setrvalý stav,“ doplnil Ing. Lukeš.

Naproti tomu se ale objem vyváženého nábytku vloni meziročně zvýšil z 27,28 mld. Kč v roce 2017 na 28,68 mld. Kč, tedy o 1,4 mld. Kč. „U exportovaného nábytku z ČR, jsme po jistém poklesu ceny za kilogram v roce 2017, kdy její hodnota spadla na 76,10 Kč/kg, naopak svědky opětovného a poměrně výrazného růstu ceny vyváženého nábytku,“ uvedl dále Ing. Lukeš s tím, že v loňském roce dosáhl vyvážený nábytek průměrné hodnoty 81,68 Kč za kilogram. Oproti tomu cena importovaného nábytku již třetím rokem klesá. „Zatímco v roce 2015 cena importovaného nábytku dosáhla 66,38 Kč/kg, v roce 2016 spadla na 64,64 Kč/kg, v roce 2017 již dokonce na 50,08 Kč/kg a pokračující pokles byl zaznamenán i v roce 2018, kdy se cena importovaného nábytku propadla na 48,28 Kč/kg. Nadále se tedy projevuje trend dovozu stále levnějšího nábytku a lze spekulovat, že i nábytku méně kvalitního, doplnil tajemník s dovětkem, že statistiky samozřejmě zahrnují i luxusní a velmi drahý nábytek, který se k nám též dováží.

Podle Ing. Lukeše stále platí, že největšími importéry nábytku do ČR jsou zejména velké specializované nábytkářské markety. Největší podíl na importu nábytku k nám má Polsko, následuje Německo, třetí je Čína a čtvrtá Itálie. Největší část exportu naopak míří do Německa, s velkým odstupem následuje Slovensko a Francie. Na čtvrtém místě je Velká Británie, kde nyní mohou panovat obavy z blížícího se Brexitu a následného vývoje obchodních vztahů.

Ilustrační foto

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina