aktuality

RIM Design Lab: jak funguje spolupráce české firmy s univerzitami

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nabídnout studentům možnost pracovat na reálných zadáních, konzultovat své návrhy přímo ve výrobě nebo se setkat s některým z předních světových designérů. Takový byl záměr projektu RIM Design Lab, který probíhal v minulých letech, a ke kterému se v otrokovické firmě RIM vrací i letos.

RIM patří mezi největší světové výrobce kancelářských židlí, jejichž devizou je ergonomie sezení a kvalitní design. Jejich výrobky se prodávají na pěti kontinentech, navrhují je špičkoví designéři, firma se už téměř 30 let věnuje zdravému sezení. Spolupráce s univerzitami vyplynula z potřeby sdílet své know-how s mladými designéry.

Pod názvem RIM Design Lab se skrývá program, v rámci kterého firma spolupracuje s univerzitami ve Zlíně, v Praze, Bratislavě nebo maďarské Pécsi. Na začátku stojí reálné zadání, na kterém studenti pracují v průběhu semestru. „Zadání konzultujeme s vedoucími ateliérů, se kterými postupně odladíme projekt, kterému se budou studenti věnovat,“ říká Michal Hotmar z RIM CZ. „Vedoucí ateliéru pak práci supervizují, kontrolují, jestli se neodchylují od zadání, konzultují s nimi proveditelnost.“

V roce 2016/2017 RIM studentům zadal sedací nábytek do odpočinkových zón, tedy oblast softseatingu, která nově dominuje kancelářským prostorám po celém světě. Studenti ze Zlína, Prahy a Budapešti zpracovali projektovou dokumentaci a vytvořili modely v měřítku 1:5. Na každý z projektů v RIM vypracovali zpětnou vazbu podle předem daných kritérií, jako například vyrobitelnost, originalita nebo prodejnost na trhu. „Chtěli jsme, aby od nás studenti dostali reálnou zpětnou vazbu, bez které by to byla jen práce pro práci,“ říká Michal Hotmar.

Tři nejlepší projekty z každé univerzity získaly nejen finanční ohodnocení, ale také možnost zúčastnit se stáže přímo v RIM CZ. V Otrokovicích pro studenty vznikl RIM Design Lab – specializované pracoviště, vybavené 3D tiskárnou, zkušebním testovacím zařízením a technikou. Studenti dostali přístup do výroby, konzultovali své postupy s konstrukčním týmem i s rakouským designérem Kaiem Staniou.

Spolupráce studentů s RIM má i svá ocenění. Jedna ze studentek bodovala se svým modelem na studentské sekci veletrhu Mobitex. Křeslo Bloom s organicky tvarovanými područkami Kláry Němečkové si odneslo Grand Prix v roce 2017.

Letos na podzim se chystá nový ročník RIM Design Lab. Se zadáním už RIM oslovil univerzity v Pécsi, Bratislavě a ve Zlíně. Smyslem celého projektu je spolupráce s mladými designéry, kteří se na design umí podívat mladýma očima.

Foto: Křeslo Bloom Kláry Němečkové oceněné cenou Grand Prix Mobitex 2017

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina