technológie

Jak přesně a bezpečně soustružit duté objekty?

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Ruční soustružení dřeva je krásná umělecká práce umožňující přímý kontakt s tímto přírodním materiálem a jeho vnímání doslova všemi smysly – hmatem, zrakem, čichem, sluchem a někdy i chutí. Ruční soustružení dřeva je ale také činností, při které vzniká relativně velké množství objemného dřevního odpadu, neboť z obrobku je zpravidla odebíráno poměrně velké množství hmoty. Zvláště při výrobě dutých předmětů, jako jsou např. mísy, vázy či poháry. To z hlediska bezpečnosti vyžaduje častější uklízení pracoviště. Při použití speciálních nástrojů a v kombinaci s odsávacím zařízením či průmyslovým vysavačem ale můžeme tuto časově náročnou činnost výrazně zredukovat.

Pro ruční soustružení dutých objektů, jako jsou mísy, vázy či poháry, tzn. u nichž se odebírá poměrně velké množství materiálu, a to zvláště z vnitřního prostoru, se nejčastěji používají dlouhá soustružnická dláta. Mohou to být univerzální nástroje složené z hlavní rukojeti, z menší boční rukojeti zmenšující torzní sílu, z tyčového držáku nástrojů, který je často i hloubkově nastavitelný, a z vlastních výměnných nástrojů (nožů) obvykle vyrobených z tvrzené HSS oceli nebo z tvrdokovových (HW) destiček. Jejich výhodou je schopnost obrábět matriál do relativně velké hloubky i při malém průměru počátečního předvrtaného otvoru (zhruba od 20 mm). Nevýhodou ale je nutnost častého mechanického odstraňování pilin a třísek z otvoru.

Pro soustružení dutých objektů s větším počátečním předvrtaným otvorem (od 40 mm) je možné použít speciální soustružnické dláto s dutým tělesem zhotoveným z ocelové trubky. Konec trubky je tvarově upraven a je na něm vytvořeno lůžko pro uchycení výměnných HW nožů. Na druhém konci trubky je vyvedeno boční vyústění pro nasazení odsávací hadice průmyslového vysavače. Díky dutému tělesu dláta tak lze účinně odsávat třísky přímo v místě a v okamžiku jejich vzniku.

Konkrétně zde představený nástroj se používá ve spojení se speciálním koníkem s lineárním kuličkovým pojezdem, k němuž je konec dláta připevněn. Lineární kuličkový pojezd, který stabilizuje dláto proti působení torzní síly, je uchycen k výškově nastavitelnému horizontálně otočnému kloubu a umožňuje plynulý pohyb dláta ve dvou horizontálních směrech: podélném a příčném (ve vztahu k ose obrobku). Opačný konec dláta s nožem spočívá na spodní výškově stavitelné podpěře, jejíž součástí je také šířkově posuvná boční opěrka ovládaná plynule pomocí šroubu s ručním kolem. Díky ní lze přesně nastavit hodnotu úběru materiálu, což zvyšuje celkovou přesnost i bezpečnost obrábění. To je důležité zejména při výrobě tenkostěnných nádob. V kombinaci s šířkově přestavitelným koníkem (rovněž pomocí šroubu s ručním kolem) lze nástroj stále udržovat v rovnoběžné poloze vůči ose obrobku, anebo v nastaveném úhlu při obrábění šikmých (kónických) tvarů.

Autor: Radomír Čapka
Kontakt: radomir.capka@gmail.com
Foto: autor

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina