výstavy

Výběr z novinek na imm cologne a LivingKitchen 2019 – I.

Aparatea728x90-drevmag-12-2021-aparatea-banner.gif
Aparatea350x90-anim
Aparatea728x90-drevmag-12-2021-aparatea-banner.gif
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Veletrh nábytku a bytového vybavení imm cologne a souběžně s ním probíhající přehlídka kuchyní LivingKitchen slouží nejen pro získávání nových obchodních kontaktů, ale i pro seznámení se s aktuálními trendy a novinkami v bytové tvorbě. Vedle sledování obecných trendů z hlediska používaných materiálů či barev nebo vývoje v oblasti životního stylu umožňuje také trochu více nahlédnout pod pokličku přítomným výrobcům po stránce celkového designu, tj. nejen vzhledu, ale i konstrukce, funkčnosti, použitých komponentů atd. Několik konkrétních příkladů toho, co letos v Kolíně nad Rýnem bylo možné spatřit, přinášíme v následujícím přehledu.

Home office s vyššími ergonomickými požadavky

Práce z domova, neboli home office, se stává stále populárnější formou práce. Čím dál tím větší počet zaměstnanců tuto alternativu vyžaduje a zaměstnavatelé jim často alespoň v určité podobě vychází vstříc. Zvyšují se tedy i nároky na vybavení a ergonomii domácí kanceláře, což je vlastně původní význam termínu home office. Ještě donedávna byly pod pojmem „domácí kancelář“ prezentovány především menší domácí pracoviště, šikovně ukrytá v solitérním nábytku nebo nenápadně umístěná na stěně. V souvislosti s rostoucí oblibou práce z domova již ale tato „příležitostná“ řešení přestávají vyhovovat a jsou požadovány plnohodnotné podmínky kancelářského pracoviště, zvláště po ergonomické stránce. Německá společnost MAJA-WERK Manfred Jarosch (MAJA Möbel) na letošním imm cologne představila systém domácí kanceláře s výškově přestavitelným pracovním stolem. Jde o standardní nábytkové prvky, které jsou však uzpůsobené podmínkám malých bytů, respektive požadavkům na malý půdorysný prostor.

Základním prvkem sestavy je pracovní stůl s elektromotoricky ovládanou výškově stavitelnou podnoží. Jedna noha podnože prochází horní deskou nízké boční skříňky. Díky tomu je skříňka celou svojí hloubkou zasunuta pod stolem, což výrazně zmenšuje půdorysný rozměr, ale zároveň je svými zády v jedné svislé rovině s boční hranou stolové desky, takže při umístění v rohu místnosti nevzniká za skříňkou zbytečně velká mezera. To umožňuje rozšířit úložný prostor o vysokou boční skříňku, kterou lze přisadit k druhému boku stolu.

Jídelní stoly

Vyřešit stolování pro více osob v malém prostoru znamená doslova boj o každý centimetr. Poněkud svérázným způsobem se s tímto problémem vypořádala rumunská společnost Sc Carel Wood­works. Jídelní stůl pro 6 osob vyřešila tak, že vzala čtvercovou desku a z ní odřízla dva protější rohy. Tím získala šestihranný stůl pro 6 osob. Aby ušetřila ještě více půdorysného prostoru, neseřízla oba rohy rovnými, nýbrž obloukovými řezy s konkávním (vydutým) tvarem, umožňujícím sedícím osobám ještě více se zasunout směrem ke středu stolu.

Do jaké míry bude toto řešení odpovídat ergonomickým požadavkům na jídelní stoly je sice diskutabilní, nicméně účel, který autora návrhu k tomuto řešení vedl, to pravděpodobně splní.

Co se týká jídelních stolů, zaznamenali jsme na letošním veletrhu jeden výrazný trend, který souvisí s rostoucí oblibou masivního dřeva ve své přirozené podobě. Výrobci stolů velmi často jako stolový plát používají dvě široké symetricky uložené nelepené masivní desky. Vnější podélné hrany ponechávají v jejich původní přirozené podobě (neosámované), vnitřní styčné hrany jsou rovně seříznuté a je mezi nimi přiznaná spára. Deska tedy není celistvá. Výrobce tím eliminuje riziko deformací, respektive zvýšené nároky na příčnou fixaci desky proti prohýbání.

Subtilní linie

Rakouská společnost Team 7 Natürlich Wohnen, specializující se na masivní dřevěný nábytek vysoké kvality pro náročné zákazníky, jako jednu ze svých letošních novinek představila nábytkový program Filigno vyrobený z masivního dubu. Jeho charakteristickým rysem jsou subtilní pohledové linie, docílené použitím třívrstvé lepené biodesky tloušťky 12 mm, která při své malé tloušťce poskytuje vysokou pevnost. Tento materiál je použit nejen jako obložení korpusů skříněk s viditelnými hranami, ale také pro výrobu nástěnných polic a policových stěn. Pro docílení lehkosti a vizuální jednoduchosti konstrukce v souladu se subtilností materiálu jsou vodorovné police se svislými zadními stěnami spojeny „neviditelným“ kováním s vysokou únosností, které umožňuje relativně vysoké zatížení polic. Aby byl i vizuální efekt dokonalý, je třívrstvá struktura desky na bočních plochách (hranách) ukryta pod dubovou dýhou. Samozřejmě na „příčných“ hranách je použita dýha s příčnou strukturou dřeva.

Detail, který odlišuje

Použití stejných či podobných materiálů u různých výrobců může vést k tomu, že i jejich výrobky si mohou být na první pohled podobné. Proto se výrobci zaměřují na detaily, kterými své výrobky od těch konkurenčních co nejvýrazněji odliší. Unikátní detail za tímto účelem použila německá společnost Wimmer Wohnkollektionen pro svoji novou nábytkovou kolekci s názvem Signatura, vyráběnou z masivního dubu s drásanou povrchovou strukturou v kombinaci s čirým, bílým, ořechově hnědým nebo bronzovým sklem. Název Signatura (podpis) je odvozen právě od onoho detailu, vytvořeného na povrchu dřevěných dílců, který svým tvarem připomíná blesk nebo řeku s přítoky, rameny apod. Jde o neopakovatelný tedy vždy originální prvek, vypálený do povrchu dřeva elektrickým proudem o vysokém napětí 12 000 V.

Vypalování se provádí ručně pomocí dvou elektrod. Povrch dřeva se nejprve navlhčí slanou vodou pro zvýšení vodivosti. Jedna elektroda se přiloží na dřevo a druhá elektroda se k němu přiblíží, až vznikne výboj, který do povrchu dřeva vypálí stopu. Vzhledem k tomu, že dřevo je nehomogenní materiál, hledá si elektrický proud nejsnadnější cestu nejmenšího odporu, čímž se cestička různě klikatí a rozvětvuje a vzniká tak podobný efekt, jako když řeka teče krajinou a v nehomogenním terénu si vytváří přirozené řečiště.

Vypálená stopa má díky zuhelnatění materiálu černou barvu a na přírodním povrchu dubového dřeva je nepřehlédnutelná. Výrobce ho používá jako sjednocující detail celé kolekce.

Odpadní dřevo

Upcycling, neboli zpětné využití odpadových materiálů nebo nepotřebných produktů v nové materiály či produkty, má mnoho podob. Používá se starý vyřazený nábytek, obaly, stavební dřevo, materiál ze starých lodí, ale také třeba starý instalační materiál, vyřazené zařízení továren, vysloužilé dopravní prostředky či zemědělské stroje apod. Na letošním imm cologne se upcycling výrazně projevil zejména v oblasti nábytku vyrobeného ze starého dřeva.

Dřevo z uschlých či spadených stromů nebo z ořezaných větví získaných např. z ovocných sadů, prořezáváním lesních porostů apod. slouží nejčastěji jako palivo. Španělské firmě Sintala Design ale slouží jako materiál pro výrobu originálního nábytku. Několik konkrétních ukázek představili i na letošním imm cologne. Zajímavý byl např. nábytek z příčně nařezaných špalíků.

Výrobce suché větve nejdříve opracuje do podoby hranolků. Z nich slepí spárovku, kterou zegalizuje na rovnoměrnou tloušťku a příčně ji rozřeže na úzké pásky. Z těch následně slepí finální spárovku s příčnou strukturou, kterou zegalizuje do konečné podoby. Z takto připraveného materiálu pak vyrábí svůj originální nábytek.

Solitérní nábytek ze suchých větví, pocházející z Indonésie, představila např. francouzská firma Macabane. V tomto konkrétním případě ale šlo o jednodušší výrobní proces: větve jsou použity ve své přirozené podobě jako kulatina, pouze nakrácené na špalíky, které se následně slepí k sobě do požadovaného tvaru a dále se nijak neupravují.

Kýče pro široké masy

I když se jedná o nábytek vyrobený z odpadních materiálů, nemusí to ještě znamenat, že patří do kategorie levných výrobků. Spíše naopak. Je to dáno několika faktory: jde o naprosto individuální řemeslnou výrobu uměleckého charakteru za použití často unikátních materiálů. A také se jedná o „módní“ záležitost, proto ji doma chtějí mít i méně movití zákazníci s tendencí odlišovat se – a se sníženou schopností nepodléhat kýčovitosti. Pro tyto zákazníky jsou určeny výrobky imitující např. industriální design. Jako konstrukční materiál jsou použity laminované nebo fóliované desky s dezénem starého či rustikálního dřeva nebo ocelových plechů, ručně kované doplňky a kování imitují nalepené plastové atrapy, které zaručeně časem odpadnou (což se v několika případech projevilo již na veletrhu), ale bez problémů se třeba za pomoci oboustranné lepicí pásky dají nalepit zpět.

Autor: Radomír Čapka
Kontakt: radomir.capka@gmail.com
Foto: autor

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina