výstavy

imm cologne + LivingKitchen 2019: Roste globální význam veletrhů

Aparatea 728x90anim
Aparatea350x90-anim
Aparatea 728x90anim
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Letošní ročník souběžně konaných veletrhů imm cologne a LivingKitchen v Kolíně nad Rýnem (14.–20. 1. 2019) skončil s novým rekordem: 52 % ze zhruba 150 000 návštěvníků přijelo ze zahraničí. Dvojice veletrhů tak opět zvýšila svůj globální dosah a zároveň potvrdila současný trend ve výstavnictví, který již několik let spěje ke kategorizaci: „veletrhy“ mezinárodního/globálního významu a „výstavy“ lokálního charakteru. Zároveň vzrostl i počet vystavovatelů, a to díky zahraničním firmám – zejména z Číny a Polska – na úkor domácích firem, jejichž počet naopak poklesl.

Více zahraničních návštěvníků i vystavovatelů

Celkový počet cca 150 000 návštěvníků (včetně víkendu určeného i pro veřejnost) ze 145 zemí je srovnatelný s návštěvností před dvěma lety, kdy se společně s veletrhem imm cologne rovněž konala i výstava kuchyní s dvouletým cyklem LivingKitchen. Jak je ale zmíněno v úvodníku, letos posílila zahraniční účast. Veletrhy zaznamenaly výrazné zvýšení počtu návštěvníků z Číny (o 23 %), Severní Ameriky (o 15 %) a Jižní Ameriky (o 29 %). V rámci Evropy přijelo výrazně více profesionálů z Řecka (o 31 %), Irska (o 30 %) a Portugalska (o 31 %). Mírné zvýšení zaznamenali pořadatelé také u návštěvníků ze Španělska (o 4 %), z Belgie (o 5 %), z Nizozemska (o 3 %) a z Francie (o 2 %). Organizátoři byli zvláště potěšeni 13% nárůstem návštěvníků z východní Evropy.

Na obou veletrzích se podle oficiálního seznamu vystavovatelů dostupného na webových stránkách www.imm-cologne.com prezentovalo 1367 firem z 52 zemí (z toho na LivingKitchen 210 firem z 28 zemí). Oproti předloňsku se jedná o celkový i mezinárodní nárůst, kdy na imm cologne/LivingKitchen 2017 se představilo 1300 firem z 50 zemí (z toho na LivingKitchen 200 firem z 21 zemí). Již potřetí v řadě se změnil poměr domácích a zahraničních firem. Zatímco v roce 2015 tvořili němečtí účastníci 35 % všech vystavovatelů (452) a předloni 31 % (403), letos to bylo již jen 28 % (353). Prostor po dalších pěti desítkách chybějících německých vystavovatelů zaplnily zahraniční firmy – zejména z Polska, kterých oproti roku 2017 přibylo 39 (nárůst o 134 %) a z Číny 29 (+28 %). Čína tak z hlediska počtu firem se svými 132 vystavovateli přeskočila Itálii (131) a stejně jako loni (2018) ji nahradila na pozici nejpočetnějšího zahraničního vystavovatele. Obě země společně tvořily více než čtvrtinu zahraničních vystavovatelů a téměř pětinu všech vystavovatelů. O třetí pozici se shodným počtem vystavovatelů (68) se podělilo Polsko s Dánskem. Polsko rovněž již čtvrtým rokem v řadě výrazně posiluje a drží se na pozici „jedničky“ mezi zeměmi z bývalého „východního bloku“, mezi nimiž dříve dominovalo Rumunsko. Významnější procentuální nárůst jsme zaznamenali už jen u vystavovatelů z Estonska (+100 %). Řady vystavovatelů letos v Kolíně n. R. významněji posílilo Bělorusko (15 firem) a Katar (10 firem). Českou republiku letos reprezentovaly 4 firmy: GASTRO INTERIEUR, Techni­stone, Todus a TON. Slovensko tentokrát na imm cologne nemělo žádného přímého vystavovatele.

Struktura vystavovatelů podle zemí na imm cologne/LivingKitchen 2019

V následující přehledné tabulce uvádíme srovnání základních údajů dvojice veletrhů imm cologne/LivingKitchen od jejího vzniku v roce 2011.

V další tabulce je pak uveden detailnější vývoj v účasti vybraných zemí za poslední 2 roky. Tabulka je rozdělená na 3 části: západní Evropa, východní Evropa a Asie.

Vývoj účasti vybraných zemí za poslední dva roky. Počty vystavovatelů jsou převzaty ze seznamů vystavovatelů 2017 a 2019

Jaké jsou letošní trendy?

Pravidelně každý rok se na kolínském nábytkářském veletrhu snažíme „vystopovat“ aktuální trendy, kterými se řídí nebo v dohledné době bude řídit nábytkářská tvorba. Je nutno přiznat, že toto hledání je v posledních letech stále obtížnější, neboť výrobci jsou doslova zahlceni objednávkami, veškerý svůj potenciál směřují do výroby a na vývoj nových produktů jim nezbývá čas. Vlastně k tomu ani nemají důvod. Pravidlo, že na veletrh se musí přijít s něčím novým, ale stále platí a výrobci se ho naštěstí drží. V současné situaci ale často jen „opráší“ to, co vystavovali posledně, obmění dezén konstrukčních materiálů, tmavě šedou barvu nahradí světle šedou, žlutou vystřídá zelená a je to. Samozřejmě je to myšleno s určitou dávkou nadsázky, nicméně výsledek je stejný. Jinými slovy, oproti loňsku se nic podstatného nezměnilo a až na několik málo výjimek došlo spíše jen ke „kosmetickým úpravám“. Takže místo o novinkách můžeme hovořit spíše o inovacích a pokud jde o trendy, tak přesnější označení je pokračování trendů z minulých let.

V tomto kontextu si nebylo možné nepovšimnout určité proměny v barevnosti, zejména další posun od šedých tónů k pestřejší paletě barev. Jestliže ještě loni a zvláště předloni převládaly dezény v široké škále odstínů šedé, letos se tato škála výrazně zúžila jen na několik zejména světlejších odstínů šedé a na bílou, respektive béžovou, a to často v kombinaci s dezény dřeva nebo s přírodním dřevem. Vedle toho se objevují prakticky všechny barvy z barevného spektra, inspirované skandinávskými prvky, etnickými motivy a přírodou. Existují dva hlavní směry: barevně veselý a tmavě elegantní. Avantgarda kombinuje varianty základních barev, stejně jako na Mondrianových obrazech, zatímco běžný životní styl má rád více červené odstíny a kombinace oranžové nejen s tmavě zelenou, ale také se žlutou, tyrkysovou, petrolejovou nebo dokonce mátovou. V kurzu jsou hlavně teplé barvy s tmavnoucí tendencí, které harmonizují s načervenalým dřevem, a tmavě modré a zelené odstíny, které umožňují v kombinaci se zlatou a bronzovou docílit pocitu Art deco.

A když už jsme se zmínili o přírodním dřevu, je nutné dodat, že podíl tohoto materiálu na letošním imm cologne oproti předchozím ročníkům opět výrazně posílil. Dominantní postavení mezi dřevinami měl zejména dub, v luxusnějších kategoriích nábytku pak ořech. Takřka se vytratila donedávna velmi oblíbená hrubá rustikální struktura povrchů imitující štípané nebo příčně řezané dřevo. Udržely se pouze jemně drásané (kartáčované) a následně olejované povrchy, zdůrazňující přirozený vzhled surového dřeva. To platí i o přirozených vadách dřeva, jako jsou suky, zárosty, praskliny (samozřejmě kvalitně vyspravené tmelem) aj.

Dalším fenoménem poslední doby je tzv. upcycling, neboli zpětné využití odpadových materiálů nebo nepotřebných produktů v nové materiály či produkty. Na letošním imm cologne se upcycling výrazně projevil zejména v oblasti nábytku vyrobeného ze starého dřeva – např. z vyřazených vinných sudů, ze starých rekreačních objektů či hospodářských budov aj.

Podobně je tomu i v případě tzv. stylu Retro. Nejde však, jak upozorňují odborníci, o autonomní styl, ale spíše o všudypřítomný stylový prvek. Návštěvníci letošního veletrhu tak mohli mít pocit, jako by mnoho zde prezentovaného nového nábytku již znali nebo jim byl povědomý. Retro nejsou jen repliky známých ikon moderního designu, „středověku“ nebo pop-artu. V nových interpretacích se objevují třeba jen jejich tvary nebo povrchové úpravy.

Jedním z nepřehlédnutelných trendů posledních let je rozšiřování sortimentu o jiné typy výrobků tak, aby výrobce mohl nabídnout náročnému zákazníkovi „komplexní řešení“ a zákazník mohl zůstat věrný své oblíbené značce a pomocí jejích produktů se pokud možno obléct, obout a vybavit si byt nábytkem a bytovými doplňky. Na tento trend jsme upozorňovali již před dvěma lety na příkladech takových značek, jako je např. prodejce parfémů Joop!, výrobce obuvi Birkenstock nebo Tom Tailor, značka známá na trhu především v oblasti odívání pro mladé. V tomto duchu řada tradičních výrobců nábytku jako svoji letošní hlavní novinku prezentovala rozšíření sortimentu o nové kategorie nábytku. Např. Hülsta letos poprvé do svého výrobního programu zařadila koupelny. Společnosti Nobilia a Sachsenküchen rozšířily své tradiční portfolio kuchyní o obývací pokoje, šatny, předsíně a koupelny.

Některé konkrétní zajímavosti a postřehy z obou veletrhů představujeme v samostatných článcích ZDE a ZDE.

A ještě pro úplnost dodáváme, že příští ročník veletrhu imm cologne se uskuteční v termínu 13. – 19. 1. 2020.

Autor: Radomír Čapka
Kontakt: radomir.capka@gmail.com
Foto: archiv autora

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina