konštrukcie

Jaké další funkce mohou nabízet jídelní stoly?

Aparatea 728x90anim
Aparatea350x90-anim
Aparatea 728x90anim
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

ČSN 91 0000, Nábytek – Terminologie definuje různé typy stolů podle jejich funkce: jídelní stůl, psací stůl, pracovní stůl, hrací stůl aj. Tuto kategorizaci jsme si my lidé vymysleli proto, abychom pro každý typ výrobku mohli definovat optimální parametry a požadavky z hlediska jeho používání. Často se ale v praxi setkáváme s různými kombinacemi – víceúčelovými stoly, jejichž vznik si vynutily požadavky trhu např. kvůli nedostatku prostoru v malých bytech. Nejčastěji se jedná o kombinaci jídelní/psací stůl. Specifické požadavky zákazníků ale mohou iniciovat vznik i poněkud netypických řešení. To když si třeba někdo po obědě rád zahraje kulečník. Kombinace různých funkcí ale zpravidla znamená nutnost přijímání kompromisů. Jak je tomu v případě víceúčelových stolů?

Před obědem práce…

Pro ty, kteří nemají jinou možnost než pro svůj občasný „home office“ využívat jídelní prostor v bytě, nabízí švýcarská společnost Reinhard řešení v podobě víceúčelového stolu, pod jehož horním plátem se ukrývá jednoduše, ale účelně navržené pracoviště.

Základní část konstrukce tvoří čtyřnohá podnož s psací deskou ohraničenou cca 8 cm vysokými bočnicemi a zadním čelem. V zadní části je deska přerušena a cca 10 cm široký pás je spuštěn o tloušťku materiálů níže, takže je zde vytvořeno jakési „korýtko“ procházející přes celou délku psacího stolu. Vytváří úložný prostor pro umístění praktických boxů na psací či jiné kancelářské potřeby.

K horní hraně zadního čela je pomocí otočných závěsů připevněna horní výklopná deska, po celém obvodu opatřená designově zpracovanými luby. Designovým zpracováním mám na mysli připojení podélných lubů k plátu na pokos a zešikmení čelních hran podélných lubů a plátu, které tento „pokosový“ detail ještě zdůrazňuje. Vnitřní výška lubů je cca 8 cm, takže při sklopení deska dosedne svojí spodní plochou na horní hrany bočnic a zadního čela psací desky a po celém obvodu stolu je opticky překryje. Zhruba 6 cm vysoký prostor mezi oběma deskami umožní pohodlné uložení zavřeného laptopu či tabletu, papírových dokumentů apod., takže není nutné tyto předměty po skončení práce někam přemisťovat a uklízet.

Při vyklápění desky zmírňují sílu potřebnou k jejímu zvednutí dvě plynové pružiny, které slouží zároveň jako vzpěry, držící desku ve svislé poloze. Spodní plocha plátu může být opatřena různými prvky fungujícími např. jako nástěnka apod.

Z výše uvedených parametrů vyplývá, že jedna z funkcí stolu se musí podřídit určitému kompromisu. Doporučená výška psacího stolu je 720 mm, doporučená výška jídelního stolu se pohybuje v rozpětí 720–750 mm. Rozdíl mezi doporučenou výškou psacího stolu a maximální doporučenou výškou jídelního stolu je 30 mm. V případě zde představeného produktu je ale rozdíl mezi výškou psacího a jídelního stolu cca 80 mm.

…po obědě zábava

V nabídce některých výrobců nalezneme i multifunkční stoly, které lze změnit, respektive přizpůsobit pro různé stolové hry. Příkladem je kulečníkový stůl německé společnosti Lissy.

Nejedná se přitom o nějakou „lacinou“ náhražku, ale o plnohodnotný produkt s odpovídajícími herními parametry za téměř 5 tis. eur, který firma nabízí ve variantách pool nebo snooker (druhy kulečníkové hry).

Základem stolu je masivní břidlicová deska, která je v souladu s pravidly pro kulečníkové hry potažena kulečníkovým suknem a ohraničena dřevěným rámem s gumovými mantinely. V rohových dírách je vytvořen prostor pro 4–6 hracích koulí, ve středových otvorech pro 3–5 koulí. Z druhé strany je břidlicová deska opatřena stolovou deskou, která může být dýhovaná nebo zhotovená z přírodního či umělého kamene.

Celá deska je pomocí otočných čepů na obou kratších hranách zavěšena v masivním lakovaném kovovém rámu, který je připevněn ke dvěma robustním kovovým podnožím. Alternativou tohoto celokovového provedení je dřevěná podnož, do níž je ocelový nosný rám zabudován. Deska je zaaretována ve vodorovné pozici a po odjištění pojistky ji lze jednoduše ručně otočit a jídelní stůl tak změnit v kulečník nebo naopak.

Hmotnost stolu se podle celkové velikosti, použitého materiálu a tloušťky kamenné desky (19–25 mm) může pohybovat v rozpětí 250–400 kg. Výška stolu (760 mm) je přizpůsobena prioritně kulečníkové hře, takže v případě jídelního stolu převyšuje maximální doporučenou výšku (750 mm) o 10 mm.

Autor: Radomír Čapka
Kontakt: radomir.capka@gmail.com
Foto: archiv autora

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina