výstavy

První postřehy z imm cologne 2019

moddom 2022
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nepřehlédnutelné na imm cologne 2019 bylo odkazování se ke stoletému výročí Bauhausu, snad nejvýznamnější avantgardní škole umění, designu a architektury. Vznikla roku 1919 z původní uměleckoprůmyslové školy založené roku 1906 Henrym van de Velde ve Výmaru. Jeho nástupce, německý architekt Walter Gropius, sloučil původní školu s výmarskou akademií výtvarných umění a novou školu, pro kterou sám navrhl budovu, nazval Staatliches Bauhaus.

Studenti byli vzděláváni po stránce umění, techniky, řemesel, s cílem dokonalosti celku. Vznikla vynikající učební metoda, která se dnes využívá na všech architektonických školách: výchova na konkrétních úkolech pro reálnou práci. Příslušníci československé moderny tehdejší doby s pedagogy z Bauhausu spolupracovali. Bauhaus byl vzorem pro vznik uměleckých průmyslových škol včetně Školy uměleckých řemesel v Bratislavě.

Každý návštěvník imm cologne 2019 se mohl potěšit krásou a nadčasovostí výrobků autorů z Bauhausu a to jak v pasáži 3/11 na panelu Work in Progess – 100 Jahre Bauhaus, tak v expozicích firem vlastnících ochranné známky opravňující vyrábět repliky. Jednou z takových firem je Knoll International, která zaujala exkluzivní expozicí s kopií onyxové stěny odkazující na brněnskou Vilu Tugendhat a jejího autora Mies van der Rohe, posledního ředitele (1930 až 1933) školy Bauhaus. Mies van der Rohe byl přítelem a poradcem Florence Knoll při studiu na Illinois Institute of Technology. V roce 1950 autor revidoval design a ergonomii židle Barcelona, součásti souboru navrženého v roce 1929 pro Německý pavilon na Mezinárodní výstavě v Barceloně. Zvláštní přátelství s Florence Knoll a spolupráce s firmou umožnily hromadnou výrobu židle. V roce 1953 byla do firmy Knoll převedena výrobní práva na soubor křesla, stoličky a pohovku. Knoll také vlastní práva na výrobu křesla Wassily Chair, autora Marcela Breuera, který ve Státní škole Bauhaus studoval ve 20. letech dvacátého století a získal pozici vedoucího truhlářské dílny. Křeslo Wassily (1925–1926) je první nábytek na světě vytvořený s použitím bezešvé ocelové trubky.

Vloni na imm cologne 2018 designérka Lucie Koldová kralovala ve svěm Das Haus. Letos cestovat čerstvá maminka, která čtyřletému synkovi dala sestřičku Stellu, nemohla a na imm cologne 2019 ji prezentovala její práce. Na imm byla představena její svítidla, v expozici TON obdiv budila ve finální podobě dokonalá lounge křesla Chips ověnčená několika tituly, nejnověji Good Design, a u firmy Freifrau Sitzmöbelmanufaktur GmbH & Co. KG židle/ křesla Celine. Dřevařský magazín gratuluje!

Autor: Ing. Helena Prokopová
Cech čalouníků a dekoratérů
Kontakt: cech_cal@volny.cz
Foto: autorka

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina