aktuality

Archeologové objevili 7000 let starou dřevěnou studnu

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Záchranný archeologický výzkum pod dvěma úseky budoucí dálnice D35 na Pardubicku je u konce. Archeologové odkryli řadu zajímavých nálezů, kterým vévodí stará dřevěná studna u Ostrova. Je stará 7000 let.

První nálezy keramiky ukázaly, že studna pochází z mladší doby kamenné. Proto došlo k vyzvednutí celé studny v jednom bloku. „Byla to technicky i logisticky náročná akce, jaká se v České republice uskutečnila vůbec poprvé. Následovala pečlivá preparace jednotlivých vrstev a rozebírání dřevěné konstrukce. Více než měsíc dlouhá práce v prostorách archeologické základny přinesla jedinečná zjištění,“ uvedl vedoucí výzkumu Radko Sedláček z Archeologického centra Olomouc.

Konstrukce studny se skládala ze čtyř rohových sloupků, které měly podélné drážky. Do nich byla zapuštěna prkna v sedmi řadách nad sebou. Půdorysné rozměry byly 80×80 centimetrů a výška 140 centimetrů.

Jak je studna stará, napověděly odborníkům letokruhy. „Změřili jsme šířky letokruhů použitého dřeva, udělali jsme průměrnou letokruhovou křivku, kterou jsme porovnávali se standardní chronologií, jež se vytváří pro každé území a pro každou dřevinu zvlášť a vzniká postupným překrýváním a napojováním šířek letokruhů. Žádná naše standardní chronologie nesahá tak daleko, ale naštěstí kolegové ze Saska takovou chronologii mají. Porovnali jsme to a zjistili jsme, že stromy použité na stavbu studny byly pokáceny mezi lety 5256 a 5255 před naším letopočtem,“ vysvětlil Michal Rybníček z Ústavu nauky o dřevě Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně.

Dubové sloupky a výdřeva se zachovaly díky vysoké hladině spodní vody. Studnu mají nyní v péči odborníci z Univerzity Pardubice, kteří připravují její konzervaci.

Zdroj: Deník.cz

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina