aktuality

Textilní zkušební ústav slaví 25 let

aparatea_728x90-banner-10-drevmag
Aparatea10-350x90-anim
aparatea_728x90-banner-10-drevmag
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Při příležitosti 25. výročí svého založení uspořádal Textilní zkušební ústav, s.p. (TZÚ) dne 5.12.2018 v brněnském Orea Hotel Voroněž konferenci s názvem Výsledky projektů ČTPT a jejich členů a uplatnění v praxi!

V úvodu konference provedl ředitel TZÚ RNDr. Pavel Malčík přítomné historickým průřezem ústavu od jeho vzniku v roce 1993 až do současnosti. V rámci svého vystoupení vyzdvihl především důležité momenty, které ústav během 25 let svojí existence zaznamenal, a úspěchy, kterých dosáhl.

Historie TZÚ sahá až do roku 1927, kdy v Liberci otevřený Výzkumný ústav textilní byl první organizací, která se plně a všestranně věnovala zkoušení textilu. Postupné změny názvů, spojování a rozdělování institucí vedly až ke vzniku Výzkumného ústavu vlnařského (VÚV). V roce 1967 byl ústav pověřenou oborovou zkušebnou Státní zkušebny č. 219 při Ústavu bytové a oděvní kultury a od roku 1979 rezortní zkušebnou vlnařského průmyslu. V roce 1990 se stala první zkušebnou v bývalém Československu, která byla akreditována podle evropských norem. V roce 1992, v rámci transformace VÚV, převzala Akreditovaná zkušební laboratoř Oborové normalizační středisko z GŘ Vlnařského průmyslu a stala se nezávislou organizací. Podařilo se jí splnit podmínky evropských norem na nezávislost certifikačních orgánů a od března roku 1993 nese organizace název Textilní zkušební ústav (TZÚ).

První pětiletku své historie ústav uzavřel v roce 1997 úspěšným zapojením do několika projektů v rámci spolupráce s MPO financovaných částečně z programu Phare. Konec druhé pětiletky (2002) byl završen zavedením vzdělávacích a školicích systémů, zapojením do zahraničních vzdělávacích programů atd. V roce 2007, tedy na konci třetí pětiletky, vstoupil TZÚ do užší spolupráce s Cechem čalouníků a dekoratérů, jehož se následně stal členem. V roce 2010 se stal také členem Klastru českých nábytkářů. V této souvislosti v následujícím roce (v rámci svého Centra technické normalizace) rozšířil svoji působnost v oblasti normalizační činnosti o nábytek. Za zmínku jistě stojí i to, že normalizační činnost CTN, kterou pro ÚNMZ zajišťuje od roku 2008, zahrnuje kromě jiného také celou oblast dřeva a výrobků na bázi dřeva. Pátou pětiletku v roce 2017 TZÚ zakončil rozšířením svojí činnosti o spolupráci s Cechem podlahářů ČR.

Na závěr svého vystoupení nabídl RNDr. Pavel Malčík také malé srovnání některých základních ekonomických ukazatelů: V roce svého vzniku (1993) měl TZÚ 17 pracovníků a hrubý obrat necelé 4 mil. Kč. Dnes, po 25 letech činnosti, vykazuje ústav při počtu 34 pracovníků obrat téměř 40 mil. Kč.

Další vystoupení v rámci konference byla věnována výsledkům projektů České technologické platformy pro textil v podání Ing. Berana, významu spolupráce mezi asociacemi a platformami v oboru (Ing. Ladislava Zaklová) nebo výzkumným a vzdělávacím projektům TZÚ, které představila Ing. Petra Dufková z TZÚ.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina