aktuality

Na pražském Žofíně vyhlásí nejlepší firmy a živnostníky roku. Máme čtyři zástupce

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Ve středu 12. prosince se na pražském Žofíně uskuteční slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží Vodafone Firma roku 2018, Česká spořitelna Živnostník roku 2018 i Vodafone Odpovědná firma roku 2018. Ty nejlepší firmy a živnostníci budou vybráni z celorepublikových finalistů, kteří postoupili z patnácti krajských kol, konaných v průběhu září a října. Z naší branže se do celostátního finále probojovala jedna firma a tři živnostníci.

Mezi živnostníky v Jihočeském kraji zvítězila Bedřiška Staňková, která se specializuje na čalounění nábytku. Začínala jako drobný živnostník při zaměstnání s opravami čalouněného nábytku, ale postupně rozšířila podnikání o výrobu a renovaci starožitného nábytku. Reklamou jí nebyl internet ani vizitky, ale dobře odvedená práce a komunikace s lidmi. „Svoji práci dělám ráda a hlavně s láskou. Konkurenci bych potřebovala, zakázek je na rok dopředu,“ říká Bedřiška Staňková. Zaměstnance nemá, protože tu dřinu by podle jejích slov nikdo nevydržel. Nabádá lidi, aby stáhli z půd a chalup nábytek, který sloužil po desetiletí, a nechali si ho zrenovovat, raději než nakupovat levný, diskontní nábytek, který se při odstrojení doslova rozpadne.

Živnostníkem roku Plzeňského kraje se stal výrobce rustikálního kování Milan Novotný. Zaměřuje se na nábytkové a okenní úchytky. Jeho provozovna byla postupně dovybavena moderní technologií na přesné lití, strojní a ruční obrábění, lakovnu a chemickou úpravu kovů. Produkty nejdříve začal prodávat na českém trhu a prosadil se i na německém a rakouském trhu. „Ve výrobě jsem se orientoval zejména na zkvalitnění vlastních výrobků, používání originálních postupů, vyvinul jsem vlastní receptury na patinování kovů,“ říká Milan Novotný.

Mezi živnostníky Libereckého kraje svým příběhem porotu nejvíce zaujal Ladislav Sluka, který začínal zcela od nuly s několika kusy ručního nářadí a v dílně trávil šestnáct hodin denně. Specializuje se na výrobu gotického nábytku a nábytku inspirovaného gotikou. „Postupně jsem se věnoval hlubšímu studiu starých technik a užíval je v praxi. Více jsem začal vyrábět ručně, používat kostní klíh, povrch ručně hoblovat. Přestal jsem vyrábět na strojích a většinu práce dnes dělám ručně tak jako ve středověku,“ říká Ladislav Sluka. Jeho nábytek byl vystavován u příležitosti výročí Karla IV. v muzeu v Tišnovském klášteře, v muzeu v Jílovém u Prahy a nejvýznamnější byla pro nejlepšího živnostníka Libereckého kraje v Rožmberském paláci na Pražském hradě v rámci výstavy Koruna na dlani.

Jedinou firmou z naší branže, která se do finále probojovala, je společnost AKORD KVINT, která bodovala v Karlovarském kraji. Firma se zabývá výrobou a prodejem kvalitních školních, studentských, koncertních a mistrovských smyčcových hudebních nástrojů, výrobou polotovarů a prodejem veškerého příslušenství k smyčcovým hudebním nástrojům. Výroba probíhá tradičními houslařskými metodami na bázi manufaktury, kdy dělba práce umožňuje větší produktivitu. Tým tvoří uznávaní mistři houslaři i talentovaní mladí houslaři a houslařky. „Hlavní motivací založení vlastního podniku byla ctižádost. Ctižádost moci bez překážek vést firmu ve svém oboru podle svých nejlepších schopností, a pokud možno vynikat v celosvětové konkurenci,“ říká jednatel Jan Holiš. Společnost dodává do více jak třiceti zemí světa, včetně nejnáročnějších trhů, jako je Japonsko, Německo, Spojené státy, Kanada nebo Singapur.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina