aktuality

Kronospan bude OSB desky vyrábět i z recyklovaného dřeva

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Jihlavská společnost Kronospan OSB plánuje při výrobě OSB desek zpracovávat i recyklované dřevo, které by mělo nahradit až polovinu rostlého dříví. Kvůli tomu musí instalovat zařízení pro vytřídění nežádoucích příměsí z recyklovaného dřeva a prodloužit stávající kontinuální lis s roční výrobní kapacitou 720 tis. m3 desek o 10 m při dodržení stávající povolené kapacity zařízení. Vyplývá to ze zveřejněného záměru z října t.r. Záměr chce firma uskutečnit ve dvou etapách do roku 2023.

Nově instalovaná technologie bude zahrnovat drtič, primární a sekundární třídič, silo, separátor magnetických kovů, separátor nemagnetických příměsí, vodní pračku a soustavu dopravníků.

Realizací záměru bude podle vyjádření firmy provozováno zařízení přispívající ke zvýšení materiálového využití dřevního odpadu, jehož produkce (vytřídění) se na území ČR předpokládá po zpřísnění podmínek ukládání odpadů na sládky, resp. nových podmínek k podpoře recyklace odpadů.

Hlavní surovinou pro výrobu OSB desek je jehličnatá, případně listnatá dřevní kulatina v ročním množství kolem 650 tis. tun suché dřevní hmoty. Z tohoto vstupního ročního množství asi 65 000 tun využívá sesterská firma Kronospan CR pro výrobu dřevotřískových desek. Je zpracováváno vlákninové dřevo třídy 5 a 6 a záměrem je zpracování recyklovaného dřeva až do výše 50 % hm. místo rostlého dřeva třídy 6. V případě vlákninových sortimentů se jedná o mokrou dřevní hmotu (obsah vlhkosti 60 – 98 % hm.). V případě recyklovaného dřeva se jedná o výrazně sušší materiál (obsah vlhkosti 15 – 35 % hm.). To přinese snížení spotřeby tepla na sušení třísek, klesne i množství vypouštěných skleníkových plynů. Objem některých vypouštěných znečišťujících látek (NO2, TOC, formaldehyd, PM10) se nezmění, uvádí se v záměru.

Ilustrační foto

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina