aktuality

Téma Minulost versus budoucnost v Interiérech 2018 mělo úspěch

aparatea_728x90-banner-10-drevmag
Aparatea10-350x90-anim
aparatea_728x90-banner-10-drevmag
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Minulý čtvrtek 8. listopadu 2018 proběhl na půdě VOŠ a SPŠ ve Volyni v pořadí již 7. ročník mezinárodního odborného semináře INTERIÉRY 2018 s hlavním tématem „Minulost versus budoucnost“.

Zvoleného tématu se prostřednictvím přednášejících designérů, výrobců interiérů, prodejců komponentů a materiálů a dalších odborníků více či méně dotkla většina z 22 přednášek, které si letos nenechalo ujít rovných 460 účastníků, což je ještě více jak loni, kdy účast oproti 5. ročníku v roce 2016 vzrostla o 28 %. O tom, že výběr přednášek byl opět kvalitní, svědčil neustále nabitý sál, a to převážně mladými lidmi, což organizátory v čele s designérkou a vydavatelkou odborného magazínu Interiéry Ing. Ivou Bastlovou, DiS. nejen potěšilo, ale i utvrdilo v tom, že čas od času je třeba otevřít i choulostivá témata a vybočit ze stereotypu.

„Celodenní pozornost na více než 20 přednáškách je náročná a proto zájem lidí a jejich nadšení je pro mě sdělením, že akce má smysl,“ konstatovala Ing. Bastlová po skončení letošního semináře, jehož hlavní téma „Minulost versus budoucnost“ bylo podle ní sice dost akademické, nicméně řada přednášek měla velký přesah, nadhled i humor. Po tradičním zahajovacím projevu ředitele školy RNDr. Jiřího Homolky se účastníci např. pomyslným způsobem podívali do Pekingu na přehlídku místního interiérového designu, a to prostřednictvím přednášky „Země je placatá“ v podání Doc. akad. soch. Reného Baďury, vedoucího Katedry dizajnu nábytku a interiéru TU Zvolen. Dále pak na aktuální dění v oblasti designu v Evropě při vstupu Prof. ak. arch. Jiřího Pelcla, dr. h. c., který zde prezentoval poznatky ze svého zářiového „turné“ po Francii, Velké Británii a Itálii, spojeného s návštěvou předních designérských přehlídek Paris Design Week, London Design Festival a Homo Faber v Benátkách.

Velký ohlas měl také vstup Doc. ing. arch. Borise Hály, Ph.D. z Ústavu nábytku, designu a bydlení Mendelovy univerzity v Brně, který s humorem sobě vlastním představil situaci designérů před rokem 1989, kdy designér coby cizí slovo bylo tzv. zapovězeno a kdy o schopnostech a výsledcích práce těchto lidí, nazývaných tehdy vývojovými pracovníky, věděli jen ti, kteří se pohybovali v oboru nebo oborech příbuzných.

Velký zájem u účastníků vyvolala také přednáška Petra Šimka „Vybavení obchodů v průběhu času“, pojednávající o vývoji tzv. retailu (maloobchod), který už není jen distribučním kanálem s regály plnými zboží, ale plní i roli komunikačního média, kde nejdůležitější je poslání značky a kde vše včetně designu musí na značku navazovat, protože design, kromě estetiky a funkčnosti, má také schopnost komunikovat.

Opomenout pak nelze ani přednášku Kristiana Gambiraži „Pokora v businessu“, pojednávající o tom, že kdybychom se coby úspěšní manažeři či majitelé firem drželi základní definice pokory – vědomí vlastní nedokonalosti, mohli bychom fungovat mnohem lépe. „Tato byť mimooborová přednáška byla účastníky diskutována ještě během celého společenského večera i následující den,“ říká spokojená Ing. Bastlová a spolu s poděkováním všem za účast dodává, že hlavním tématem příštího ročníku Interiérů 2019 bude „Design & business“.

Podrobnou reportáž ze semináře INTERIÉRY 2018 přineseme v připravovaném vydání DM 12/2018.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina