aktuality

Vítězem tendru Lesů ČR na léta 2019 – 23 je Jihozápadní dřevařská a.s.

Ilustrační foto
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nejlepší cenovou nabídku celkem na 12 ze 47 soutěžených jednotek v osmimiliardovém tendru Lesů ČR na lesnické práce a prodej dřeva 2019+ podala společnost Jihozápadní dřevařská ze Sušice na Klatovsku. Stala se tak vítězem tendru.

Na druhém místě, s možným ziskem až 8 jednotek, se umístily společnosti PETRA a T.E.P. HOLZ podnikatele Zdeňka Bábíčka z Vracova. Na třetím místě je se 4 jednotkami firma Lesostavby Frýdek-Místek. Dalších 16 firem by mohlo získat alespoň jednu zakázku. O zakázky se ucházelo 26 firem, které podaly 126 nabídek. Na Měřín v Kraji Vysočina nikdo nabídku nepodal. „Tuto zakázku vypíšeme v nejbližší době, nesmí dojít k ohrožení termínu zahájení prací,“ uvedl generální ředitel státního podniku Lesy ČR Josef Vojáček.

Soutěží se 10,9 milionů metrů krychlových dříví. To je průměrně 2,2 milionu metrů krychlových dříví za rok. Hodnota veřejné zakázky dosahuje 6,4 miliardy korun. Práce by měly začít v lednu 2019. Čtyřicet smluv by se mělo uzavřít na dobu pěti let, další dvě jsou čtyřleté a pět tříletých.

Hodnocení nabídek potrvá do konce listopadu, poté Lesy ČR zveřejní výsledky. Při hodnocení bude hlavním kritériem nabídnutá cena. „Coby veřejný zadavatel máme zákonnou povinnost poptávat služby a dodávky v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek. V případě, že některé firmy vzhledem k současné situaci na trhu podaly do tendru nereálné nabídky s nevýhodnou cenou pro Lesy ČR, budou takové zakázky zrušeny,“ vysvětlil Vojáček.

Letošní zájem firem o práci pro státní lesy byl menší než v minulosti. Na jednu jednotku zájemci průměrně podali 2,74 nabídky. V minulých letech dosahoval průměr až 8 nabídek na jednotku.

Situaci na trhu se dřevem výrazně ovlivňují velké těžby dřeva z kůrovcových kalamit, které způsobily propad cen dřeva. A to také vedlo ke změnám smluv. Nejvýznamnější změny ve smlouvách směřují k pružnější spolupráci se smluvními partnery a větší předvídatelnosti rozsahu zadávaných činností. Novinkou je například možnost efektivního využití těžebních prostředků smluvního partnera po naplnění smluveného objemu těžby s prodejem dříví a vyžití jeho kapacit k výrobě dříví pro Lesy České republiky. Ze smluv byla oproti loňským tendrům vypuštěna řada povinností smluvního partnera, které měly minimální vliv na kvalitu plnění zakázky. „Při zpracování kůrovcového dříví chceme využít všech dostupných kapacit,“ dodal generální ředitel Vojáček.

Zdroje: Lesy ČR, iDNES.cz

Ilustrační foto

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina