aktuality

Stoletých Stromů svobody se u nás podařilo najít více než 500

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nejméně 572 stoletých Stromů svobody se podařilo najít díky kampani Stromy svobody 1918–2018, kterou zaštiťuje Nadace Partnerství. Stromy – především lípy – sázené na podzim roku 1918 a během celého roku 1919 byly zhmotněním všeobecné euforie ze vzniku samostatného státu a konce Velké války.

Rostou na více než 340 místech po celé České republice a částečně také na Slovensku. Těch, které byly vysázeny ještě v roce 1918, zůstalo do letošních dnů 264. V prvním roce nezávislého Československa jich pak přibylo dalších 308. Celkově nalezli lidé po celé republice 3100 Stromů svobody, jejichž příběhy zanesli na web www.stromysvobody.cz.

Jedním z těchto stromů je i letos stoletá lípa ve Velkých Opatovicích. Ta se umístila na prvním místě letošní ankety Strom roku 2018 jako poslední z šestnácti Stromů svobody, které byly 8. listopadu 1918 v městečku vysázeny.

Stoleté tradici slavnostních výsadeb se dostane historicky největšího pokračování právě letos, kdy české a slovenské komunity vysadí napříč světem bezmála 1600 nových stromů.

Foto: Lípa svobody, Blansko, Jablonec nad Jizerou. Foto: Lída Frková

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina