výstavy

FOR ARCH měl návštěvníkům i letos co nabídnout

aparatea_728x90-banner-10-drevmag
Aparatea10-350x90-anim
aparatea_728x90-banner-10-drevmag
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Předposlední zářiovou sobotu (22. 9. 2018) skončil na výstavišti PVA EXPO v Praze – Letňanech v pořadí 29. ročník mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH, pod jehož hlavičkou byly prezentovány výrobky a služby z pěti více či méně propojených oborů – Stavební prvky a materiály, Vytápění, Dřevostavby, Bazény, Sauny & SPA a loni zavedený obor Elektrotechnika a zabezpečení. Oproti loňsku mírný úbytek vystavovatelů a zejména pak téměř 15% pokles návštěvnosti mohl podle některých názorů do jisté míry souviset se současnou značnou zaneprázdněností stavebních firem a jejich subdodavatelů. Nicméně Ti co přišli, určitě nelitovali.

Na letošní 29. ročník veletrhu FOR ARCH zavítalo 69 018 návštěvníků, což je o 12 038 lidí méně než loni, a 152 akreditovaných novinářů (loni 187). Na hrubé výstavní ploše 39 402 m2 se jim představilo 786 vystavovatelů (loni 800), z toho 88 zahraničních z 15 zemí (loni 81 ze 13 států). Ti zde ve svých expozicích s celkovou čistou plochou 20 843 m2 (loni 21 330 m2) prezentovali nejnovější trendy a technologie ve stavebnictví a přidružených oborech.

Každý den ve znamení jiného oboru

Nejeden z návštěvníků, a to jak z řad oborné, tak i laické veřejnosti, neopomenul kromě expozic věnovat svoji pozornost doprovodnému programu. Ten byl zahájen spolu s veletrhem v úterý 18. 9. druhým ročníkem odborného kongresu TECHNOLOGICKÉ FÓRUM:  investice/technologie, který byl stejně jako loni neformálním setkáním zástupců investorů, developerů, projektantů, státní správy, samosprávy, akademické obce a vystavovatelů. V úvodní panelové diskusi, zabývající se otázkami zlepšování podmínek pro investiční výstavbu a také konfrontující českou politickou špičku s Programovým prohlášením vlády, si účastníci mohli vyslechnout nejrůznější názory výše zmíněných zástupců. Mimo jiných např. informaci prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Ing. Václava Matyáše, že oblast stavebnictví přišla v době recese o 65 tisíc pracovníků, kteří se již nevrátí. Z toho podle něj plyne, že pokud by se měl obor investiční výstavby a výroby stavebních hmot přiblížit produktivitě práce v průmyslu, bude muset mnohem více ve svých výrobních procesech využívat automatizaci a robotizaci, nové materiály a technologie. Kromě toho uvedl také důležitost zásadních změn v legislativě spojené s přípravou a realizací staveb, neboli tzv. „revitalizaci stavebního práva“, neboť ne vše, co je v Programovém prohlášení vlády, je stavebními odborníky vnímáno pozitivně. Souběžně s kongresem v zahajovací den veletrhu proběhly i např. 8. ročník Energetické konference či přednáškový blok na téma „Projektování staveb z pohledu zásad prevence kriminality“.

Středeční doprovodný program patřil mimo jiné hlavně oblasti Wellness & Spa s nabídkou informací určených především provozovatelům těchto zařízení v návaznosti na jejich stavbu. Středa a zejména pak čtvrtek byly vyhrazeny problematice chytré a bezpečné domácnosti. A to např. v rámci semináře na téma „Digitalizace domácností“, jehož účastníci měli příležitost seznámit se s novými trendy v oblasti tzv. inteligentních domů, kde lze dnes ovládat, monitorovat a automatizovat veškeré technologie – od osvětlení přes vytápění, stínění, klimatizaci až po zabezpečení.

Z pátečního programu, věnovanému vytápění, nelze mimo konference „Předcházení vzniku odpadů“ opomenout ani přednášku Ing. Marka Poláška a Ing. Marka Ajdarówa ze společnosti WOODEXPERT s názvem „Nespalte se s podlahovým topením aneb chybami se člověk učí, poučte se z chyb jiných“, která byla souhrnem všeho nejpodstatnějšího pro úspěšnou realizaci podlah.

Sobota coby závěrečný den veletrhu byla organizátory pojata jako Den stavby, kdy řadu přednášek o nových stavebních materiálech doplnil i doprovodný program na téma dřevostavby. Z něj nelze nezmínit přednášku Ing. Luboše Drahňovského z VVUD Praha, s.p. na téma „Kontrola kvality dřevostaveb a kontrola výstavby vašeho domu“, z níž pro účastníky vyplynulo to, že u dřevostaveb je nutné posuzovat nejen stavební a technologické kroky výstavby, ale je třeba si dát pozor i na vlastnosti dřevěných materiálů v souvislostech s fyzikálními zákonitostmi.

Nejednoho z návštěvníků oslovilo již tradičně také finálové kolo 22. ročníku soutěžní přehlídky stavebních řemesel SUSO, o kterém si můžete více informací přečíst ZDE.

Zajímavé počiny nabídly i některé expozice

Na nezájem návštěvníků si i přes  nižší návštěvnost nemohli stěžovat ani vystavovatelé. A to nejen ti, jejichž výrobek se pyšnil některým z ocenění v rámci soutěže Grand Prix o nejlepší exponát, ale i mnozí z těch, jejichž výrobky ocenění nezískaly nebo je nepřihlásili – z nejrůznějších odvětví stavebnictví včetně interiérového vybavení. Z oceněných vystavovatelů (cenou Grand Prix) nemohla pozornosti řady návštěvníků ujít expozice společnosti VELUX ČR a v ní prezentovaná nová řídicí jednotka vnitřního prostředí VELUX ACTIVE with NETATMO. Je vybavena chytrými sensory, které díky stálému monitorování teploty, vlhkosti a úrovně CO2 v interiéru automaticky zajišťují otevírání a zavírání střešních oken a spouštění nebo vytahování rolet nebo vnějších žaluzií tak, aby vytvořily zdravější vnitřní klima. Systém je použitelný i pro starší typy oken.

Z dalších oceněných vystavovatelů, tentokrát čestným uznáním odborné poroty, nelze nezmínit pražské bytové studio Indoor s.r.o., zaměřené na komplexní služby spojené s úpravou a rekonstrukcí interiérů, tedy od návrhu architekta přes projektovou dokumentaci až po konečnou realizaci nábytkového vybavení. Zmíněné ocenění získalo za zde prezentovanou sklopnou postel XXL kombinovanou s pohovkou, určenou do malometrážních bytů a vyráběnou ve vlastní truhlárně z laminovaných materiá­lů v kombinaci se speciálním ocelovým sklopným mechanismem z dovozu. Její základ tvoří 420 mm hluboký skříňový korpus o šířce 1765 mm a výšce 2365 mm, do něhož je vloženo (nastojato prostřednictvím sklopného mechanismu) dvojlůžko o rozměrech 1600×2000 mm, opatřené lamelovým roštem v kovovém rámu. Zespodu je rošt zakrytý pevným dnem s vnější pohledovou stranou, osazenou poličkou, která po sklopení postele nahrazuje nohy. (Zde je třeba upozornit, že z hygienického hlediska – kvůli požadavku na dostatečné odvětrání matrace – není pevná deska pod lamelovým roštem ideální řešení. Na tento aspekt ale odborná porota zřejmě nebrala příliš velký zřetel.) Před korpusem je předsazena 730 mm hluboká pohovka s odnímatelnými opěráky, přes kterou se postel před spaním (po odejmutí opěráků a zmáčknutí pojistného tlačítka na boku korpusu) překlopí, a to i s poličkou a na ní uloženými předměty, které není třeba sundávat. Kromě této oceněné varianty firma prezentovala v Praze ještě sklopné postele kombinované s jídelním či psacím stolem z vlastní výroby.

V expozici brněnské firmy NETION s.r.o., provozující webový portál Dřevostavitel, soutěžil o zájem návštěvníků další z do soutěže přihlášeného nábytku – modulární REXTA smart furniture (chytrý nábytek), navržený studentem Mendelovy univerzity v Brně Filipem Dočkalem. Je zhotovený z cca 12 mm silného březového multiplexu v přírodním provedení nebo opatřeným bílým či černým vysokotlakým HPL laminátem. Lze jej snadno složit i rozložit bez použití jakýchkoliv šroubů či nářadí jednoduchým nasazením dílců do drážek nebo naopak jejich vytažením, a to navíc pouhou intuicí bez složitého návodu. Základním modulem je 445 mm vysoká a 5,5 kg vážící modulární stolička REXTA UNO o průřezu 350×350 mm, vytvořená ze šesti vzájemně spojených dílců (čtyř obvodových, trnože a sedáku), kterou lze v případě potřeby v rozloženém stavu uložit do speciálního batohu a přenést na místo konání nějaké akce, kde není dostatek židlí či stolků. „Batoh vám pak navíc poslouží i jako měkký příjemný podsedák,“ doplnil v expozici přítomný Filip Dočkal s tím, že při použití více modulů je lze libovolně spojovat jak na sebe, tak vedle sebe. Lze z nich postavit různé kusy nábytku, které se dle potřeby dají zvětšovat, zmenšovat či měnit v jiné. „Můžete je pospojovat do řady a vytvořit si dlouhý sedací botník, případně lavici, a nebo na řadu postavit další řady a poskládat tak originální knihovnu nebo komodu do dětského pokoje,“ upřesnil autor s dovětkem, že spojením několika modulů (vedle sebe či na sebe) lze vytvořit i např. konferenční či květinový stolek, TV stolek, bar či balkónovou lavici s odkládací plochou a úložným prostorem.

Pozornosti nejednoho z majitelů rodinných domů pak mezi širokou nabídkou dřevěných zahradních altánů, krytých teras či grilovacích srubů (tzv. KOTY) od kolínské společnost Kylpyla, neunikla ani její „terasa snů“, zhotovená ze severského smrku v rámci variabilního systému skandinávských relaxačních dřevostaveb CUBE. Oproti klasické terase nabízí v zimě komfort uzavřeného prostoru a naopak v létě možnost celý prostor otevřít. A to ve spojení s bezrámovým řešením posuvného zasklení, tvořeného různým počtem zasklívacích panelů. Tyto cca 60 cm široké panely (s tloušťkou skla 6, 8, 10 a 12 mm) lze v uzavřeném stavu uzamknou a při otevření posunout k jedné straně a otočit o 90°, aby zabraly co nejméně místa.

Návštěvníci řešící problém, jak a čím obložit respektive zkrášlit fádní stěny svých interiérů, mohli nalézt řešení v expozici českobudějovické společnosti ShipWood. A to v podobě firmou importovaných dřevěných obkladových mozaik, vyráběných ze starých vysloužilých lodí, brázdících moře zemí Dálného východu. Jsou zhotovovány a dodávány na trh ve formě krátkých obkladových prken (10×100 cm) nebo kazet (o velikostech 30×30, 30×60 nebo 30×90 cm), které jsou ručně skládány z různě velkých dřevěných prvků lepených na papírový podklad, zespodu vyztužený perlinkovou síťovinou. Stejným způsobem jsou zhotovovány také firmou dovážené mozaikové kazety ze skořápek kokosových ořechů.

Milovníky saunování, zejména pak ty bez vlastní saunové kabiny, nepochybně potěšila expozice předního tuzemského výrobce saun společnosti DYNTAR z Vitiněvsi u Jičína. Zde pak její nový projekt „Pronajmi si saunu“ a s ním spojená kompletně vybavená saunová kabina umístěná na dvoukolovém podvozku s připojením na kouli tažného zařízení. Tuto mobilní saunu firma podle obchodního ředitele Tomáše Dyntara na objednání přiveze na zákazníky přesně určené místo a vybaví je vším potřebným tak, aby mohli spokojeně relaxovat a užívat si veškerého luxusu a pohodlí. Jedinou podmínkou na straně zákazníka, pochopitelně kromě zaplacení půjčovného, je zajistit 32A zásuvku (5 kolíků) na 400 V, jištěnou 20A jističem a proudovým chráničem a rovnou plochu pro správnou instalaci sauny v její dostatečné blízkosti.

Autor: Ing. František Novák
Kontakt: novak.sd@tiscali.cz
Foto: autor a archiv ABF

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina