aktuality

Poslední Pragoligna vyvolala další debatu o své budoucnosti

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

V sobotu 13.10.2018 skončila na Výstavišti v Praze – Holešovicích třídenní výstava strojů, nástrojů, zařízení a materiálů pro dřevozpracující průmysl PRAGOLIGNA. Vysoko nastavenou laťku z minulého ročníku se překonat nepodařilo. Pokles vystavovatelů i odborných návštěvníků opět vyvolal debatu o smysluplnosti této pražské výstavy, a to i v souvislosti se změnou majetkových vztahů ve společnosti INCHEBA EXPO PRAHA.

To, že se letos PRAGOLIGNA na holešovickém Výstavišti konala naposledy, je téměř hotová věc. Dlouholetého pořadatele výstavy, společnost INCHEBA EXPO PRAHA, totiž letos koupila konkurenční společnost ABF, která jak známo disponuje vlastním výstavištěm PVA EXPO v pražských Letňanech. Jisté však v tuto chvíli není, zda se podobná akce, byť s jiným názvem a na jiném místě v Praze, v budoucnu vůbec uskuteční. Dá se ale předpokládat, že se o to nový majitel alespoň pokusí, přestože jeho snahy o vytvoření nové konkurenční výstavy (For Lignum) v minulosti již několikrát ztroskotaly na odmítavém postoji potenciálních vystavovatelů. Zrušení tradiční výstavy na tradičním místě navíc může být silný argument pro ty vystavovatele, kteří již delší dobu hledají nějaký pádný důvod, proč svoji účast ukončit.

Ve prospěch výstavy z hlediska jejího dalšího smysluplného pokračování nehovoří ani současný negativní vývoj v obsazenosti a návštěvnosti. Z údajů poskytnutých pořadatelem vyplývá, že na letošní výstavě se prezentovalo 40 vystavovatelů, zatímco v roce 2016 jich zde bylo 46. To se odrazilo i na čisté výstavní ploše, která z předloňských 3700 m2 klesla na letošních 3300 m2. Mnohem výraznější byl ale pokles návštěvníků, a to více než o pětinu, když jich letos přišlo necelých 5000, zatímco v roce 2016 to bylo 6300. Částečně za to může i současná silná konjunktura, kdy firmy mají tolik práce, že návštěvu jakékoliv pro ně nedůležité akce považují za zbytečnou ztrátu času. Avšak pokles návštěvnosti trvá již šestým rokem v řadě. V roce 2014 přišlo 6800 návštěvníků. Někteří vystavovatelé si tedy logicky pokládají otázku, zda výstava tohoto charakteru obecně má či nemá smysl.

Podrobnější informace o letošní Pragoligně ZDE.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina