aktuality

Český nábytkářský průmysl by měl i v letošním roce znovu dosáhnout skvělých výsledků

aparatea_728x90-banner-10-drevmag
Aparatea10-350x90-anim
aparatea_728x90-banner-10-drevmag
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Produkce nábytku v České republice by v letošním roce podle kvalifikovaného odhadu Asociace českých nábytkářů (AČN) a společnosti Apicon Consulting měla překročit 44,8 miliardy korun, a to i navzdory zvolňujícímu tempu růstu výroby zejména ve druhém pololetí. Import by měl pravděpodobně překročit hodnotu 19 mld. Kč, export pak 28 mld. Kč.

Výše uvedenou velmi pozitivní prognózu spolu s dalšími oborovými informacemi zveřejnila AČN na tiskové konferenci uspořádané při příležitosti zahájení 10. mezinárodního veletrhu nábytku, interiérů a bytových doplňků FOR INTERIOR – podzim (4. – 7. 10. 2018) na výstavišti PVA EXPO v Praze – Letňanech. „Při našem odhadu respektive dopočtu jsme vycházeli z hodnot dosaženého ekonomického výsledku za první pololetí roku 2018, přičemž jsme zároveň brali v potaz i dynamiku vývoje,“ uvedl na úvod tiskové konference tajemník AČN Ing. Tomáš Lukeš s tím, že po jistém propadu exportní výkonnosti v loňském roce AČN předpokládá opětovné nastartování růstu procentuálního vyjádření exportní úspěšnosti.

Exportní výkonnost (vývoz–dovoz/tržby) tuzemského nábytkářského průmyslu by letos podle odhadů AČN měla mírně přesáhnout 20 % (konkrétně 20,04 %), což by znamenalo nárůst o 1,26 procentního bodu oproti roku 2017, avšak pokles o 0,48 procentního bodu ve srovnání s rokem 2016. „U vlastního exportu by podle našich předpokladů mělo dojít k dalšímu zvýšení vývozu nábytku o více jak 1,14 mld. Kč, čímž by letošní exportní hodnota měla překročit 28,42 mld. Kč. Naproti tomu bohužel pro letošní rok předpokládáme v ČR pokles spotřeby nábytku o cca 450 mil. Kč na úroveň 35,84 mld. Kč,“ doplňuje Ing. Lukeš s tím, že i nadále pokračuje růst objemu dováženého nábytku ze zahraničí a tak lze očekávat, že v letošním roce bude překročena 54% hranice podílu importovaného nábytku na tuzemské spotřebě.

Důležitým faktorem ukazujícím na kvalitu dováženého nábytku je jeho průměrná cena na kilogram, která by však i v letošním roce měla dle odhadů odborníků klesnout. „Očekáváme, že průměrná hodnota dováženého nábytku bude 65,70 Kč/kg, zatímco hodnota exportovaného nábytku bude 81 Kč/kg. Ačkoliv není možné plošně tvrdit, že co je levné, je nekvalitní, v konkurenčním prostředí má cena vždy významnou vypovídací hodnotu. Nicméně pro zákazníky může být hodnota dováženého nábytku impulzem k tomu, aby si hlídali kvalitu nabízeného nábytku z dovozu,“ konstatuje Ing. Lukeš a dodává, že AČN má pro zákazníka účinný nástroj, jak poznat kvalitní nábytek a kvalitní výrobní firmu. Tím je značka Česká kvalita – Nábytek (státní program podpory kvality), která je vydávána na základě žádosti a posouzení nezávislou třetí stranou.

Největší podíl na importu nábytku do České republiky má podle informací AČN Polsko, odkud by k nám letos mohl být dovezen nábytek za 4,8 mld. Kč. Druhým největším dovozcem je Německo s předpokládaným exportem do ČR 3,8 mld. Kč a třetí již tradičně Čína, která by podle předpokladu mohla na náš trh dovézt nábytek za zhruba 3,2 mld. Kč. Polsko společně s Čínou a Německem letos pravděpodobně dosáhnou 60% podílu na celkovém importu nábytku. Naopak téměř 31 % českého exportu nábytku bude mířit do Německa, což představuje cca 8,8 mld. Kč. S velkým odstupem následuje Slovensko, Francie, Velká Británie a další.

Ilustrační foto

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina