aktuality

Nábytek pro seniory, který není stigmatizující. TON uvádí kolekci Santiago 02

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Důraz na stabilitu, ergonomii, funkčnost i design. Značka TON představuje novou řadu kolekce pro osoby se sníženou pohyblivostí, Santiago 02. Jejím autorem je český designér René Šulc.

Produkty staví na dlouhodobém výzkumu mezi klienty a personálem pečovatelských zařízení. „Během vzájemných konzultací kladli důraz zejména na pohodlí a bezpečí. Chtěli nábytek, který v nich vzbuzuje důvěru, že když se za něj chytí, tak pod nimi neujede. Důležité je samozřejmě také pohodlí, protože často trpí na proleženiny a otlaky,“ vyjmenoval základní principy kolekce designér René Šulc. Ta obsahuje celkem devět produktů – polohovací křeslo s elektrickým ovládáním, odpočinkové křeslo s opěrkou hlavy i bez, dvojkřeslo, trojkřeslo, podnožku, rozkládací paraván, jídelní židli a stůl.

Základem je pevná konstrukce z masivního bukového dřeva a u židlí či křesel prodloužené područky. „Umožňují při sedání i zvedání dostatečnou oporu. U odpočinkových křesel a židlí jsou navíc spojeny přes zadní část opěrky a usnadňují tak i pohyb okolo. Stůl pomáhá při usedání i odsunutí zase speciální drážkou pod plátem,“ vysvětlil Šulc. Tvary křesel i doplňků také využívají řadu ergonomických prvků, které sedícím zaručují nejen komfort, ale také stabilitu. „Například opěradlo ve tvaru prohnutého listu a důmyslná práce s různou tuhostí PUR pěny v sedadle i opěrce hlavy sedícího nejen fixuje ve správné poloze, ale dojmem objetí vytváří pocit bezpečí a uvolnění,“ popsal designér.

S tím souvisí také další poznatek studie. „Uživatelé kladli důraz na pocit domácího prostředí. Proto jsem chtěl vizuálně eliminovat stigma nemocnice a nemohoucnosti,“ upozornil designér. Kolekci se snažil co nejvíce přiblížit běžnému křeslu či pohovce, a to i při dodržení všech zmíněných ergonomických a funkčních prvků. Pocitu domácího prostředí pomáhají také použité materiály. „Dřevo je přírodní materiál, který lidé vnímají jako příjemný, nadčasový a domácký,“ dodal.

Pečovatelský personál pak kladl důraz také na praktičnost, snadnou údržbu a manipulovatelnost. „Například rozdílná barva potahu na sedáku a opěradle odvádí pozornost od případných skvrn. Polohovací křeslo s elektrickým ovládáním můžete během noci nabít a přes den kamkoliv díky kolečkům s aretací převést a bez omezení používat,“ vysvětlil Šulc. Přídavný stolek, variabilní polštáře, zasouvací područky a nastavitelná podpěra nohou i hlavy jsou další prvky, které z polohovacího křesla dělají praktickou součást profesionálních zdravotnických zařízení i partnera domácí péče.

Název kolekce Santiago je odkazem na novelu Stařec a moře amerického spisovatele Ernesta Hemingwaye. Stejně jako všechny produkty značky TON prochází zátěžovými a mechanickými testy. „Jako designér si často kladu otázku o smyslu mojí práce. A tady jsem ten pocit jednoznačně měl,“ dodal na závěr Šulc.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina