materiály

Bezpečnostní uzávěr oken s alarmem

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Odolnost takzvaných „bezpečných“ oken proti násilnému vniknutí je limitována jejich konstrukcí, použitými materiály a instalací. Obecně ale platí, že stoprocentně bezpečná okna neexistují – pouze okna s nižší či vyšší odolností (bezpečnostní třídy definují příslušné normy). Odborníci proto pro zabezpečení objektů doporučují používat více bezpečnostních prvků. To znamená např. kombinaci mechanických překážek a elektronických systémů. Nejčastěji jsou v tomto směru využívány zvukové systémy – alarmy.

K nejrozšířenějším patří bezpečnostní systémy s čidly reagujícími na pohyb v místnosti, napojenými na řídicí centrálu. Ty jsou určeny především pro zabezpečení domu či bytu v době nepřítomnosti majitelů. Je však prokázáno, že velké procento vloupání se odehrává v nočních hodinách, v době, kdy majitelé pokojně spí. Proto jsou používána i čidla, která se připevňují přímo na okna a fungují na principu rozpojení kontaktu nebo magnetického pole. Takové systémy, jak známo, ale představují nemalou investici a relativně náročnou instalaci. Na trhu proto existují i méně náročné alternativy, a to jak z hlediska ceny, tak z hlediska instalace.

Jedním z takových příkladů je ruční bezpečnostní uzávěr s integrovaným alarmem, který se instaluje přímo na okno. Uzávěr funguje jako samostatná funkční jednotka nezávislá na síťovém připojení k řídicí jednotce (jako je tomu u sofistikovaných bezpečnostních systémů). Plní zároveň roli čidla i alarmu a k tomu ještě mechanického uzávěru. Pro zabezpečení každého otvíravého křídla (okna i dveří) je zapotřebí jeden uzávěr, který funguje na principu obrtlíku. Skládá se z robustní kovové základny oválného tvaru, k níž je prostřednictvím otočného čepu připojena masivní kovová klička. V tělese kličky je zabudován elektronický alarm s tlačítkovým spínačem. Zdrojem elektrické energie pro napájení alarmu je integrovaná baterie, takže není potřeba ani připojení k elektrické síti. I přes svoji „mini velikost“ alarm vydává pronikavý zvuk s intenzitou 110 dB.

Instalace uzávěru, stejně jako jeho obsluha, je velice jednoduchá. Pomocí dvou vrutů nebo šroubů se přišroubuje na vnitřní stranu rámu okna či dveří. Lze ho použít pro okna a dveře v provedení dřevo, plast i hliník. Otočením kličky o 90° přes otvíravé křídlo nastavíme uzávěr do pozice uzamčeno a zároveň alarm do pohotovostní polohy. Tlačítkový spínač alarmu má podobu válcového čípku, který prochází celým tělesem kličky a slouží zároveň jako spínač i vypínač. Pokud vystupuje na zadní straně kličky (k oknu), je alarm vypnutý, resp. nastavený v pohotovostní poloze. Při otevření okna narazí křídlo na spínač, čímž ho zatlačí do tělesa kličky a spustí alarm. Klička zároveň slouží jako mechanická zábrana otevření křídla. Ke spuštění alarmu tedy stačí jen několikamilimetrový pohyb křídla, k němuž dojde např. při vypáčení z vnější strany. Alarm vypneme zatlačením vystouplého tlačítka spínače na přední straně kličky.

Podle dodavatelů bezpečnostních systémů představují alarmy pro zloděje největší překážku. Spící obyvatele domu či bytu totiž spolehlivě vzbudí.

Uzávěr s alarmem ale není jen bezpečnostním prvkem chránícím dům či byt proti vloupání. Slouží zároveň jako dětská pojistka, když jednak brání dítěti v otevření okna a zároveň každý takový pokus hlásí zvukovým signálem.

Autor: Radomír Čapka
Kontakt: radomir.capka@gmail.com
Foto: autor

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina