aktuality

Kysucké lesy potrebujú včasné spracovanie napadnutej hmoty

Aparatea728x90-drevmag-12-2021-aparatea-banner.gif
Aparatea350x90-anim
Aparatea728x90-drevmag-12-2021-aparatea-banner.gif
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Zatiaľ sa vo verejnosti neobjavujú informácie o skaze lesov v SR na veľkej ploche napadnutej podkôrnikom. Prvé hlasy prišli z Kysúc. V Zákopčí odumierajú lesy, môže ísť o ekologickú katastrofu. Aktivisti argumentujú: Smrekové lesy v katastri tejto kysuckej obce sú v dezolátnom stave a v podstate „skončili“! Dielo skazy je dokonané, už sa dá len rúbať. Sú to stovky hektárov lesa, kde stoja len suché stromy, desaťtisíce kubíkov stromov leží na skládkach…

Ohrozené sú okolité doliny: Makov, Korňa, Vysoká, Klokočov, Olešná, Staškov. Chrobáka už objavili v štátnych a aj súkromných lesoch. LESY SR, š.p. zvýšenie ťažby odôvodňovali tým, že väčšina porastov dosiahla rubnú zrelosť. Objavili pritom výrazné atakovanie podkôrnym hmyzom. Aktívne opatrenia vyústili do včasného spracovania napadnutej hmoty.

Na rokovanie dozornej rady š.p. LESY SR na výjazdovom zasadnutí si prizvali aj objektívnych odborníkov z Národného lesníckeho centra Zvolen a pracovníkov štátnej správy. Výsledkom je zameranie pôsobenia lesníkov na včasnú asanáciu (spracovanie a ošetrenie) chrobačiarov, ktoré sú ohniskom šírenia nákazy. Spracovanie „suchárov“ urýchlia harvestorové technológie a viacoperačné lanové systémy.

Limity ťažby sú obchodno-logistického charakteru – stiesnené skladové možnosti na odvozných miestach, nedostatočná hustota lesných ciest, presýtenie trhu ihličnatou kalamitnou hmotou. Novo založené porasty by mali obsahovať listnaté dreviny a jedle (v menšej miere borovicu, smrekovec). Smrekové porasty sa rozšíria prirodzenou obnovou.  

Lesnícki odborníci vidia zhoršenie ekologického prostredia na Kysuciach ako dôsledok klimatických zmien. Už viackrát ohrozovalo kvalitu lesov výrazné imisné zaťaženie spôsobené prenosom exhalátov z Ostravskej, Třineckej a Katovickej priemyselnej aglomerácie. Situácia sa opakuje a môže vyústiť do chaosu v obchode s drevom. OZ Čadca  vypracoval nové cenníky predaja dreva s platnosťou od 23. 7. 2018 do odvolania.

Ilustračné foto

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina