aktuality

Kniha pro ženy – Tajemství dřeva

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Martin Patřičný vydává další knihu o dřevě, již desátou v pořadí. Má název Tajemství dřeva a podle autora je určena především ženám. A co o své nové knize říká sám autor?

„Tajemství dřeva je zároveň vždycky tajemství nás, lidí. A jsou to tajemství, která jsme tisíce a tisíce let objevovali, hledali – a zase zapomínali. To největší tajemství jsou pro mě kouzla ve dřevě ukrytá, kresby, textura. Jak víte – když se kouzlo prozradí, stane se z něj nuda. Ale dřevěné kouzlo můžete vysvětlit i popsat a přesto zůstane kouzelné, tak jako mraky, tekoucí voda, oheň.
Kniha o tajemstvích dřeva je moje jubilejní, desátá. Jistě nejkrásnější. Už v ní nikoho nic neučím, vysvětluju jen málo. Prostě dřevo vybírám, ukazuju a nechávám mluvit. A příběhy vyprávím ty naše, lidské. Nakonec – nemáme žádného většího, lepšího a bližšího přítele pro život, než je dřevo. Dřevo co kdysi dlouho žilo ve stromech. A stálost, jistotu a věrnost mají stromy už v kořenech.“

Nová kniha o Dřevě, tentokrát i pro ženy. Vypráví příběhy, které stromy zapisují do svého těla. Co potřebujete pro dobrý život. Co dřevo znamená pro člověka. Kde všude ho najdeme a proč nikdy nezevšední.

Kdybychom chtěli zjednodušit – autor postupně ukazuje výrobky ze dřeva i obrazy ve dřevě a vysvětluje, jak možná vznikly. Vybírá tajemství. A dokládá, že – co se týče dřeva – žádným vysvětlením krása nezevšední. Vyprávění je dřevěné a patřičné. Najdete malé povídky i obrazy, které jste ještě neviděly/i. I vtipy, staré dřevoryty a světlo. Tajemství dřeva je zároveň i tajemství nás, lidí.

Proč i pro ženy? Třeba jen pro dotyk přírody a hraní si s dětmi.

Co tady v té knize najdete? Na začátku je to, co se dřevem (i s námi) souvisí. Voda a oheň. Přes lidské ruce se dostaneme k věcem ze dřeva, k věcem, které i když jsou nové, přece už mají svůj věk a příběh. Z toho času, kdy žily jako stromy. Dřevěné věci od vařečky po lokomotivu (dětskou).

V druhé části se podíváme pod kůru našich nejznámějších stromů. O každém z jejich dřev vám řekneme nebo ukážeme jedno kouzlo, tajemství? Jedno z mnoha, které mají. Uvidíme dříve neviděné…  Doplněno občas vyprávěním, dřevoryty, vtipy a parodií. Seznámení s hosty knihy vás jistě potěší.

Tajemství je pro nás neznámo. Kouzlo, když nevíme prozrazení.

Chodil jsem kdysi s tanečnicí, která u kouzelníka asistovala spoře oděna a mimo jiné prolézala dvojitým dnem skříně… Díky ní vím, že kouzlo prozrazené, objasněné, je kouzlo smutné a kouzlo kouzla či tajemství zbavené už kouzlem není.
Jenže!!! právě tohle u dřeva neplatí, není. U hvězd na nebi, proudící vody a plamenů ohně například- taky ne. Nic z toho vám nezevšední. Můžete stokrát znát „způsob provedení“, jak to ten strom a pak člověk dělá, a stejně znovu stojíte v úžasu a radosti a zvedáte ruku, abyste se dotkli, pohladili…

Vážené ženy, tahle kniha je i pro vás, tak ji nikomu nedávejte.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina