technológie

Materiálové a technologické novinky

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Materiálové a technologické novinky z nabídky firem PILART s.r.o., BRAZ technologie, s.r.o., LEITZ-nástroje s.r.o., ADLER, Rudolf Ostermann GmbH, Pfleiderer, RENOLIT SE a Festool.

Velkoplošná CNC pila HOLZ-HER ZENTREX 6215

Nový silný stroj z modelů řezání s přítlačným trámcem se nazývá ZENTREX 6215. Silnější motory a pokračující koncept použití lineárního vedení v konstrukci zajišťují vysokou kvalitu řezu.

Nový ZENTREX 6215 je příkladem vysoce stabilního řešení strojírenské výroby. Lineární vedení je standardně využito na všech osách pily. Přesah kotouče pily je 115 mm a hlavní motor může být o výkonu až 21 kW. Předřez pily je o průměru 180 mm a výkonu 2,2 kW. Jemné elektrické nastavení včetně paměti polohy nástrojů splňují všechna přání, jako je například regulace otáček. Absolutní vrchol řady ZENTREX 6215 je nově vyvinuté dvoustupňové ovládání odsávání. Odsávací klapky v přítlačném trámci řízené softwarem se při řezu otevírají nebo zavírají podle pozice pilového kotouče a zesilují odsávací výkon, což zajišťuje čistější stůl stroje. ZENTREX 6215 je vybaven přesným světelným systémem hlídání polohy a je instalován s dvojitým bočním přítlakem.

Hlavní charakteristika pily:

 • Ovládací panel 21,5“
 • Laser pro bezchybnou identifikaci dílů u příčného dělení
 • Programované řízené odsávání
 • Sofistikované odsávací zařízení pro hlavové řezy

Velkoplošná CNC pila ZENTREX 6215 je v závislosti na individuálních potřebách každého výrobce nabízena ve třech variantách:

 • Power – výkonné řešení pro vysoké řezy
 • Dynamic – automatizované podávání
 • Lift – se sériovým zvedacím stolem

Výrobce: HOLZ-HER GmbH
Výhradní zástupce pro ČR: PILART s.r.o.

 

Modernizovaná olepovačka hran Fravol MASTER M200-23

Kvalita a prostor v dílně. To jsou dvě hlavní kritéria při výběru každého stroje. Ne vždy se dají tato dvě kritéria spojit, ale olepovačka z výrobní série MASTER s modelovým označením M200-23 představuje souhrn řešení, aplikací a technologií v pouhých 3 metrech. Jedná se o jednostrannou olepovačku hran pro olepování a opracování dílců s rovnými hranami s použitím různých hranovacích materiálů, jako PVC, ABS, melaminu, dýhy a nákližků v pásech nebo kotoučích. Podle požadavku na základě specifických výrobních potřeb každé výroby může být stroj osazený jednotkami na základě výběru zákazníka vyznačujícími se množstvím technologických patentů zajišťujících perfektní kvalitu olepovaného dílce. Patentované technologie na rožkovači a jednotlivých jednotkách ve spolupráci s patentovaným multifunkčním nástrojem s diamantovým ostřím umožňují olepování dílců všemi typy hran bez omezení. Pevná ocelová konstrukce dělá z tohoto zařízení kompaktní robustní stroj, který zajišťuje perfektní opracování hrany v součinnosti s jednotlivými jednotkami stroje ovládanými přes ovládací panel umístěný ve velmi vhodné a funkční poloze s barevnou dotykovou obrazovkou. Nastavitelná rychlost olepovačky je do 7 m/min. Stroj rovněž vyniká rychlým startem 6–8 minut. Kapacita lepidlového zásobníku činí 1 kg. Výraznou novinkou tohoto modelu je, že lepidlový zásobník je snadno a rychle vyměnitelný. Pro dosažení nejvyššího stupně opracování stroj obsahuje technologická vybavení, jako jsou držák hrany, systém separační směsi, předfrézy s rozdílným směrem otáčení pro dokonalejší opracování, infračervený ohřev hrany, přítlačná jednotka, nůžky, jemná fréza, rožkovač, antiadhezivní jednotka, škrabka lepidla, kartáče a různé další doplňky podle výběru zákazníka. Kromě vyměnitelného zásobníku lepidla byl tento model vylepšen ještě o doplňky na rožkovací jednotce. Jedná se o vylepšený způsob odsávání této jednotky a nové bezpečností čidlo, které snímá polohu dílce a slouží tak jako pojistka proti nabou­rání dílce do rožkovače. Při zjištění špatné polohy se jednotka rožkovače automaticky vypne a tím nedojde k jeho poškození. Díky těmto vylepšením se model MASTER M200-23 stal ještě mnohem komplexnějším strojem, než byl dosud.

Výrobce: Fravol
Prodejce: Braz technologie, s.r.o.

 

Vortex Plus Art 4305

Vortex Plus Art 4305 je velmi snadno sestavitelný systém, který nahrazuje standardní upínací matici přímo na kleštinu. Je k dispozici pro kleštiny ER32, ER40 a Din6388 (EOC25) s rotací RH. Jedná se o novou konstrukci turbíny s otvory pro odsávání prachu směrem k vrcholu. Tato turbína je dokonale uzavřená po celém obvodu. Tento typ turbíny představuje několik výhod:

 • Absolutně bezhlučná díky nepřítomnosti vzdušných turbulencí způsobených obvodovými otvory
 • Dokonalé přenášení prachu směrem vzhůru přímo k odsávacímu systému CNC strojů
 • Zlepšuje čas strávený ve výrobním procesu díky čistotě panelu a stroje
 • Zhotovena ze speciální lehké slitiny ERGAL s povrchovou úpravou
 • Perfektně vyvážená G2,5 při 20 000 ot./min

V kombinaci s výše uvedeným systémem je k dispozici speciální fréza typu PCD kód 6013, která je vhodná pro laminované panely MDF nebo dřevotřískové desky, které jsou děleny pomocí procesu Nesting. Fréza je vyrobena z polykrystalického diamantu (DP) – DP H3 mm, speciální těžké ocelové těleso. Z2 alternativní reverzní axiální úhly, které pomáhají při odsávání prachu a poskytují optimální kvalitu řezání na obou površích. Spirálová konstrukce a funkce nástrojů v kombinaci se systémem Vortex Plus zaručují optimální odsávání prachu. Díky tomu jsou dílec i stroj velmi čisté a to přispívá k rychlejšímu posuvu a delší životnosti nástroje.

Výrobce: BUP Utensili
Prodejce: Braz technologie, s.r.o.

 

LEITZ nový výrobní program kompaktních roztřískovačů s DP-břity

Neustálé rostoucí požadavky na zvyšování kvality a rozměrovou přesnost nábytkových dílců vyráběných z různých druhů plošných materiálů způsobují, že po naformátování jednotlivých dílců na formátovací nebo nářezové pile je tyto nutno před samotným nalepením hrany precizně egalizovat.

Precizní egalizace hran nábytkového dílce může v závislosti na strojním zařízení, které má výrobce k dispozici, probíhat buď jenom zarovnávacími frézami, nebo také kombinací s kompaktními roztřískovači osazenými DP-břity, které zabezpečí nejvyšší kvalitu hrany a nejlepší hospodárnost výroby z důvodu významně prodloužené životnosti nástrojů aplikací tohoto technologického postupu.

Proto LEITZ připravil rozšíření nabídky výrobního programu kompaktních roztřískovačů s DP-břity, které mají nižší pořizovací cenu i náklady na ostření, robustní konstrukci pro dlouhou životnost, DP-břity v provedení se stoupajícím tvarem břitů pro plošné materiály s vyšším obsahem minerálních příměsi nebo DP-břity v provedení s klesajícím tvarem břitů pro plošné materiály s řidší střední vrstvou. V tělese jsou upínací otvory 60 mm nebo 80 mm včetně připravených unášecích otvorů a vybrání jak pro klasická pouzdra, tak i pro rychloupínače.

Pracovní šířka břitů je 10 mm. Počet ostření je minimálně 10x v závislosti na jednotlivých úběrech při ostření. Standardní nabídka pak zahrnuje provedení Z35, Z45 a Z55 dle používané rychlosti posuvu na strojním zařízení.

Výrobce: LEITZ GmbH
Distribuce v ČR a SR: LEITZ-nástroje s.r.o.

 

Pigmentový lak Bluefin Pigmosoft so zamatovým ohmatom, ktorý nepoškriabete

ADLER Bluefin Pigmosoft je pigmentový lak na báze vody na nábytok a interiérové vybavenie pre priemyselné a remeselné spracovanie. Je jemný a príjemný na dotyk, rovnomerný výsledný vzhľad v hlbokom mate vytvára mimoriadne elegantný obraz. Bluefin Pigmosoft sa však v porovnaní s inými matnými lakmi vyznačuje inovatívnou samoregeneračnou schopnosťou, vďaka ktorej plochy ošetrené týmto produktom nie je možné vyleštiť a v prípade drobných škrabancov a iných stôp bežného každodenného zaťaženia dokáže v priebehu noci sám zregenerovať. Vďaka výnimočnej ochrane proti odtlačkom prstov nie sú tieto na povrchu takmer vôbec rozpoznateľné. Okrem toho je tento lak zároveň svetlostály a má veľmi dobrú kryciu schopnosť.

Špeciálne vlastnosti:

 • inovatívna samoregenerácia
 • veľmi dobrá odolnosť proti poškriabaniu
 • vynikajúca odolnosť proti vylešteniu
 • ochrana pred zanechávaním odtlačkov prstov
 • hlboko matná optika a zamatový ohmat
 • vysoká krycia schopnosť a svetlostálosť
 • dostupný vo všetkých farebných odtieňoch podľa RAL a NCS

Číslo položky: 3295 (+ čísla farebných odtieňov), Balenie: 4 kg, 20 kg, Tužidlo: ADLER Aqua-PUR-Härter 82221

Výrobca: ADLER-Werk Lackfabrik Schwaz, Rakúsko
Predajca: ADLER Slovensko s.r.o. a ADLER Česko s.r.o.

 

Univerzálna starostlivosť o matné a hlboko matné povrchy

Ako vhodný doplňujúci prostriedok na ošetrovanie nábytku odporúča ADLER nový Clean-Möbelpflege Plus. Tento ochranný prostriedok na báze vody účinne a jemne odstraňuje prach a nečistoty, neuzatvára póry a na povrchu vytvára ochranný film pred vodou a znečistením. Vášmu starému matnému nábytku prinavráti zamatový vzhľad. Vylepšený prostriedok na ošetrovanie nábytku je vhodný aj na starostlivosť o matné a hlboko matné lakované povrchy.

Špeciálne vlastnosti:

 • čistí a dodáva nábytkovým plochám svieži, nový vzhľad
 • chráni pred vodou a znečistením
 • je vhodný aj na starostlivosť o matné a hlboko matné lakované povrchy

Clean-Möbelpflege Plus: číslo položky 7222 21014, balenie 250 ml
Clean-Möbelpflege Plus Set: číslo položky 7222 21017

Výrobca: ADLER-Werk Lackfabrik Schwaz, Rakúsko
Predajca: ADLER Slovensko s.r.o. a ADLER Česko s.r.o.

 

Trend léta 2018: nábytek v jemných pastelových tónech

Matné pastelové tóny jsou ideálními barvami pro léto 2018. Jsou ztělesněním lehkosti a svěžesti a dají se kombinovat v jakémkoliv nábytku. Firma Ostermann má samozřejmě pro trend letošního léta vhodné nábytkové hrany. Jemné pastelové barvy jsou až neuvěřitelně rozmanité. Žádanému šedému a černému nábytku propůjčují zvláštní teplo a lehkost. Též v kombinaci s nábytkem v bílé nebo ve světlých dřevodekorech dokáží vykouzlit klasickou severskou atmosféru. Proto nepřekvapí, že bezmála všichni výrobci desek mají ve svém sortimentu dekory s lehce matným povrchem v pastelových barvách. Truhláři, kteří při hledání vhodných ABS hran zavítají do firmy Ostermann, tak budou na správném místě.

Firma Ostermann má aktuální trendové barvy
Mezi všemi různými UNI dekory v ABS sortimentu firmy Ostermann lze nalézt nespočet žhavě aktuálních pastelových tónů. Specialista na hrany doporučuje zejména něžnou žlutou ABS hranu Citronelle (obj. č. 041.3091), jemnou oranžovou nazvanou Mango (041.3199) nebo decentní nuance Šeřík (041.4265) a Ledově modrá (041.5109). Tuto nabídku firmy Ostermann pak završují ABS hrany Petrolejová (041.6052), Lila (041.4874) a jemná zelená Lemone (04B.6341).

Hrany od 1 metru v libovolné šířce do 100 mm
Speciálně pro nábytek v kontrastních barvách bývá v praxi pravidlem poptávka po hranách již od malého množství. V takovém případě je výhodou, že firma Ostermann dodává nábytkové hrany již od 1 metru, v libovolné šířce do 100 mm a v různých tloušťkách. Objednávky hran v minimálním množství mají pro truhláře/stolaře tu výhodu, že s nimi nejsou spojené žádné zbytky. To zjednodušuje udržování skladových zásob a neváže zbytečně kapitál. Skladové zboží, které je objednáno do 16 hodin, opouští firmu ještě ten samý den.

Prodejce: Ostermann Česko spol. s r. o.

 

Odolná kompaktní deska od firmy Pfleiderer pro venkovní použití

S kompaktní deskou Pfleiderer Duropal HPL Compact Exterior vstupuje firma poprvé do oblasti outdoorových výrobků a rozšiřuje tímto způsobem své produktové portfolio. Inovativní lakovaný povrch je vyráběn na největším zařízení pro povrchovou úpravu metodou hot coating na světě v závodě firmy Pfleiderer v Leutkirchu. Při aplikaci této metody jsou dřevěné materiály opatřeny vysoce kvalitním vícevrstvým lakováním, které tvoří trvale elastická funkční vrstva a akrylátové UV zářením vytvrzované laky. U desky Pfleiderer Duropal HPL Compact Exterior je povrch navíc opatřen závěrečnou funkční vrstvou odolnou proti povětrnostním vlivům. Vysoce kvalitní kompaktní laminát se vyznačuje vysokou odolností proti UV záření a odolností proti povětrnostním vlivům a také vynikající zpracovatelností. Vysoká odolnost proti UV záření umožňuje i při vystavení trvalému slunečnímu záření při venkovním použití aplikovat citlivé barvy. Nové povrchy mohou být využity například na outdoorový nábytek, střešní podhledy, vybavení dětských hřišť, stěny bránící průhledu a balkonová zábradlí. Z dlouhodobého hlediska chce Pfleiderer dál posilovat vývoj výrobků a rozšiřovat oblast jejich použití. Má přitom v plánu také fasádu.

Deska Compact Exterior od firmy Pfleiderer s vysokotlakým laminátem Duropal HPL je k dostání v supermatném provedení. Tento trend Pfleiderer realizoval již před několika lety. Zákazníci jsou nadšeni zejména doplňkovými funkčními vlastnostmi, jako je anti-fingerprint efekt. „V minulosti jsme již úspěšně uvedli na trh výrobky s matnými necitlivými povrchy s nízkou odrazivostí a chtěli bychom tyto přednosti našim zákazníkům nabídnout se strukturou ‚Exterior Matt‘ nyní také při použití v exteriéru,“ říká Christian Stiefermann, produktový manažer pro oblast nosných materiálů. Díky jemné zrnitosti působí povrch i venku obzvlášť elegantně a kvalitně. Tato struktura navíc zajišťuje mimořádně snadné čištění.

Pro venkovní povrchy jsou k dispozici rozmanité jednobarevné a dřevěné dekory. Zákazníkům to umožňuje zcela nové tvůrčí možnosti a rozšiřuje kombinační rozmanitost, neboť s novým lakovaným povrchem na kompaktní desce lze nyní ideálně navzájem sladit vnitřní a venkovní design objektu.

Pfleiderer Duropal HPL Compact Exterior je k dostání v rozměrech 2800 mm x 2070 mm vhodných pro formátování.

Výrobce: Pfleiderer
Prodejce: viz www.pfleiderer.com

 

Rozsviťte si interiér s HG Gerbera

Odhadnout včas, jaké barvy se budou líbit, je základem úspěchu každého výrobce pracujícího s širokou škálou barev. I letos se tak zákazníci značky RENOLIT dočkali služby Trendservisu Colour Road. Společnost RENOLIT oslovuje tradičně po celém světě přední designéry, aby mohli trendoví specialisté této značky navrhnout nové odstíny pro všechny aplikační oblasti a dát tak svým zákazníkům konkurenční výhodu a poradit jim, jakou barvu bude dobré v interiéru kombinovat.

Novinkou kolekce Colour Road 2018/19 je nová barva HG Gerbera. Je plná energie i vřelosti a vyjadřuje radostné postoje. S barvou osvěžující jako letní drink očekáváte zábavu a současně rozpustilost, podobně jako může být dovolená u moře – je zářící, radostná a plná života. Oslnivá barva HG Gerbera s vysokým leskem povrchové úpravy působí dynamicky na čemkoli, co pokryje. Manikúra s touto oranžovou vyvolává entuziasmus, rty s touto barvou štěstí vyvolávají úsměv. Jako cvrknutí do hlavy mohou působit veselé oranžové proužky ve vlasech. Projevuje se i v módě, když v této oranžové najdete například šaty ladící s koženými botami, kabelkami, pásky. Nejmódnější kolekce mají trendovou barvu na všem – od solidního barevného saka po odvážné potištěné šaty. HG Gerbera přináší vzrušení bez ohledu na to, zda se vyskytuje v prostoru či na výrobku. Tato barva výrazně ovlivňuje interiérové prostory v rezidenční i komerční výstavbě a vytváří elegantní napětí s šedou, moderní energii s bílou i bohatost tlumeného dřevěného vzhledu.

Současným důležitým trendem v interiérech je vysoký lesk povrchů, a tak může HG Gerbera oživit místa, jako jsou recepční prostory či návštěvnické koupelny. Vyplnit může i neočekávané plochy, jako jsou kuchyňské linky nebo dokonce šatníky. Nábytek od stolů po výplně na kuchyňských linkách získá s lesklým povrchem v barvě HG Gerbera moderní vzhled připomínající klasickou lakovanou estetiku. Pro dosažení skutečně ostrých kontrastů je vhodné kombinovat lesklé povrchy s matnými jak u doplňujících se, tak u shodných odstínů.

Výrobce: RENOLIT SE    
Prodejce: RENOLIT Tábor s.r.o.

 

Nová objednávková aplikace Festool

S novou objednávkovou aplikací můžete pohodlně na cestě nebo v dílně vybírat vhodné příslušenství a objednávat je e-mailem přímo u prodejce. Aplikace je k dispozici zdarma ke stažení pro mobilní zařízení Android a iOS.

Přehled funkcí:

 • Pohodlné vyhledávání v produktovém katalogu Festool
 • Vytváření seznamů oblíbených položek
 • Skenování originálního příslušenství pomocí čárového kódu
 • Vytváření nákupních seznamů nebo jejich zakládání v týmu a odesílání hromadné objednávky příslušnému prodejci, tisk
 • Opakovaná objednávka uloženého příslušenství a spotřebního materiálu
 • K dispozici též veškeré nářadí z účtu myFestool

Výrobce: Festool
Prodejci: viz www.festool.cz

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina