konštrukcie

Posaďte se, prosím!

aparatea_728x90-banner-10-drevmag
Aparatea10-350x90-anim
aparatea_728x90-banner-10-drevmag
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Pokud při navrhování židlí uvažujeme pouze v rovině funkčnosti, s největší pravděpodobností sice docílíme vysokého komfortu sezení, ale jak známo, riskujeme to, že potencionální zákazník kolem našeho produktu projde bez povšimnutí. Je tedy zřejmé, že pro úspěšný prodej výrobku není důležitá pouze funkce, v případě židlí komfort sezení, ale taktéž zajímavý a neotřelý vzhled (nebo originálně pojatý způsob propagace), který na první pohled upoutá zákazníkovu pozornost a vyzve ho k usednutí. Pozornost výrobců u takových produktů pak poutá i jejich konstrukce.

Židle z papíru

Designér Martin Ballendat navrhnul pro italskou společnost TONON novou židli s názvem Fl@t. Název vychází z toho, že židle je vyrobena z tenké, ploché, flexibilní, očalouněné „tvarovky“, která je dvousměrným ohnutím vytvarována do unikátní skořepiny. V ohnutém tvaru je skořepina zajištěna dvěma speciál­ními spojovacími šrouby, které současně vytváří atraktivní dekorační prvek. Pomocí nich je rovněž ukotvena k černě povlakovanému hliníkovému „koši“, zhotovenému z obloukově prohnutých pásů, který tvoří součást podnože. Ta je vyrobena ze stejného materiálu (Al) nebo ze dřeva a koš je k ní připojen buď napevno, nebo pomocí ložiska, takže sedadlo je otočné. Lehce pružící skořepina je v hliníkovém koši jakoby zavěšena, což spolu s jejím subtilním vzhledem dává židli pocit lehkosti, ale zároveň poskytuje vysokou úroveň komfortu sezení.

Pružné jádro skořepiny (tvarovka) ve tvaru zakulaceného písmene „H“ je podle sdělení výrobce zhotoveno z několik milimetrů tlustého laminovaného papíru (patrně HPL či jiný materiál na podobné bázi) a potaženo textilií, plstí nebo kůží.

Výhodou tohoto řešení je podle autora návrhu mimo jiné to, že při větších dodávkách a delších vzdálenostech lze židle Fl@t přepravovat rozložené, kdy tvarovky jsou v rovném stavu položeny na sobě a samostatných podnoží se tak na stejnou plochu poskládá více. Tím se snižují přepravní náklady, spotřeba pohonných hmot a v této souvislosti a v kontextu se současnými trendy lze o židli hovořit jako o „zeleném produktu“.

Sezení na 3 nohách

Třínohá stolička, kterou známe např. ze starých „ševcovských“ pohádek, je historicky velmi známou nábytkovou konstrukcí, vyznačující se jednou nespornou výhodou, a sice stabilitou. Třínohá konstrukce se ani na nerovné podlaze nemůže kolíbat. Přesto mezi současnými židlemi se tato konstrukce neujala – údajně kvůli svojí nízké stabilitě. Proč třínohá stolička stabilitu má a třínohá židle ne? Odpověď na tuto otázku hledal ve své absolventské práci Fabien Lienin, student Akademie řemeslného designu Gut Rosenberg (Akademie für Handwerksdesign Gut Rosenberg), což je vzdělávací centrum Řemeslné komory v Cáchách (Aachen). Navrhl a vyrobil třínohou jasanovou židli, která je konstrukčně jednoduchá, stabilní, plně stohovatelná a navíc i Pěkná. Jmenuje se totiž „Pěkná židle“.

Přední dvě nohy tvoří ohýbaná tyč kruhového průřezu (spojená ze 4 dílů), která v horní části vytváří opěradlo. Zadní noha je samostatná. Všechny 3 nohy jsou vzájemně spojeny masivními luby ve tvaru písmene „Y“, na jejichž horní straně je posazen tvarovaný sedák.

A tajemství stability? Dostatečně široká základna, docílená „širokým rozkrokem“ židle.

Sezení na korkové desce

Za pozornost stojí i „Židle z korku & oceli“, jejímž autorem je absolvent téže akademie Josef Forstmaier. Jak již název židle napovídá, její konstrukce je založena na 2 materiálech. Základní konstrukce je zhotovena z oceli, sedák a opěrák z jednoho kusu asi 30 mm tlusté korkové desky. Nosný rám, přecházející plynulým ohybem ze sedáku do opěráku, je z ocelové pásoviny, k němu přišroubované nohy jsou z ocelové tyčoviny. Korková deska je na rubové straně opatřena systémem drážek, kterými je posazena na rámu. V místě přechodu mezi sedákem a opěrákem je opatřena střídavě horními a spodními příčnými drážkami, které zde vytváří pružnou „cik-cak“ strukturu, umožňující snadné ohnutí desky.

„Židle z korku & oceli“ disponuje stejnou výhodou jako židle Fl@t. Při větších dodávkách a delších vzdálenostech lze židli rozebrat a přepravovat v rozloženém stavu: korkové desky poskládané na sobě, nosný rám a odšroubované nohy samostatně.

Autor: Radomír Čapka
Kontakt: radomir.capka@gmail.com
Foto: archiv autora

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina