aktuality

Výstava „Anonymní“ ohýbaný nábytek

moddom 2022
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Zveme vás na reprízu výstavy „Anonymní“ ohýbaný nábytek, která se koná ve výstavních prostorách Městské galerie Otrokovice (nám. 3. května 1342) v termínu 21. 8. – 16. 9. 2018. Otevírací doba úterý – neděle 14:00 – 18:00, vstup volný.

Výstava zaměřená na poválečnou produkci ohýbaného nábytku národního podniku TON připomíná tvorbu podnikových návrhářů Antonína Šumana, Radomíra Hofmana a Josefa Macka. O návrhářích, kteří se na vývoji nových modelů v této době podíleli, se nikdy příliš nemluvilo, jednotlivé modely byly uváděny pod výrobním číslem, nikoliv se jménem autora.

Výstava představuje modely vyráběné sériově i experimentální návrhy, které reprezentovaly českou průmyslovou výrobu na zahraničních výstavách a získaly významná ocenění. Např. Hofmanovo elegantní polokřeslo č. 615 323 1650 bylo vybráno pro zařízení čs. pavilonu na světových výstavách EXPO 67 v Montrealu a EXPO 70 v Ósace a oceněno jako Vynikající výrobek roku 1967. Řadu ocenění obdržely také návrhy Antonína Šumana – jeho židle č. 615 313 1667 s výpletem nebo čalouněním v obdélném sedáku a opěradlem ze dvou prutů může být považována za moderní obdobu židle č. 14. K nejlepším modelům z konce 80. let náleží Mackova „úsporná“ židle č. 615 311 1050 s děleným opěradlem spojeným krátkou horní spojkou.

Ohýbaný sedací nábytek z poválečných desetiletí je v mnoha domácnostech dosud užíván. O jeho životaschopnosti svědčí i fakt, že přichází znovu do módy, stává se sběratelským artiklem, nabízí inspiraci pro současnou tvorbu.

Výstavu připravilo Národní centrum nábytkového designu, o. p. s. před čtyřmi lety pro zámek v Bystřici pod Hostýnem. Premiéra se konala v roce několikerého výročí důležitého pro oblast nábytku a nábytkářského průmyslu: připomněla založení brněnského Vývoje nábytkářského průmyslu (1954) a nedožité osmdesáté narozeniny předního návrháře tohoto ústavu akad. arch. Františka Vrány (* 12. 9. 1934), šest desetiletí od změny názvu dřívějšího národního podniku Thonet na nynější TON a od založení podnikového oddělení tvarového vývoje a v neposlední řadě pak výročí jednoho ze zaměstnanců tohoto oddělení, Antonína Šumana, který by oslavil devadesáté narozeniny.

Po reprízách v galerii Slovenského centra dizajnu v Bratislavě a na veletrhu Mobitex je unikátní kolekce poválečného ohýbaného nábytku ze sbírky akciové společnosti TON do 16. září 2018 k vidění v Městské galerii Otrokovice.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina