aktuality

Dizajn prezidentských vlakových salónov

moddom 2022
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Do rámca československej storočnej histórie patrí aj Prezidentský vlak. Z Brna do Bratislavy ho v júli pritiahol historický parný rušeň radu 464.2 „Rosnička“ z roku 1956, ktorú na Slovensku vystriedal parný rušeň radu 486.0 „Zelený Anton“ z roku 1936. Vlak bol po dva dni odstavený v staniciach Bratislava, Nitra, Zvolen, Lučenec, Žilina a Košice, aby jeho salóny mohli obdivovať nadšenci histórie. Salónne vozne využívali viacerí československí prezidenti. Majú autentický interiér, aký poznali iba vtedajší prezidenti. Tvorí ukážku netradičných interiérových prvkov. Zaujímavý nábytok má spálňa prezidenta Masaryka.

Najstarší vozeň je z roku 1909, vytvorený pre následníka trónu Františka Ferdinanda d´Este a jeho rodinu. V Prezidentskom vlaku bol zaradený v období 1919 – 1959. Druhý najstarší je salónny vozeň z roku 1930, ktorý vytvorili k 80. narodeninám prvého československého prezidenta TGM. Tretí najzaujímavejší je vozeň z roku 1968, vyrobený pre prezidenta Ludvíka Svobodu. Na prelome júla a augusta bol pristavený na rokovania s Rusmi v Čiernej nad Tisou. Spával v ňom aj Alexander Dubček počas historického diktátu. Tento vozeň pristavili na konci októbra 1968 v Bratislave a traja najsilnejší muži vtedajšieho Československa – Svoboda, Smrkovský a Dubček –  prišli vyhlásiť Československú federáciu.

V takomto zložení však Prezidentský vlak nikdy nepremával. Slúžil politikom na pracovné cesty doma aj v cudzine. V roku 1975 pričlenili k nemu služobný vozeň. Úplne najmladší vozeň z roku 1984 je doplnený o ležadlový a bufetový oddiel s dobovým nábytkom.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina