aktuality

Najväčší slovenský výrobca nábytku po rokoch zisku v strate

moddom 2022
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Najväčšia slovenská nábytkáreň so slovenskými majiteľmi Ekoltech spol. s r.o., Lučenec po rokoch nebývalého rastu (z tržieb 33 miliónov eur v roku 2009 až na 101 miliónov eur v roku 2015) a miernej stagnácie v roku 2016 (tržby 98 miliónov eur) klesla minulý rok s tržbami o takmer 10 % na 90 miliónov eur a vyprodukovala stratu 2,3 milióna eur, keď ešte rok predtým vykázala zisk vyše 2,5 milióna eur.

Firma Ekoltech spol. s r.o. má sídlo v Lučenci a výrobný závod vo Fiľakove, kde oživila výrobu v bývalom závode národného podniku Mier Topoľčany a pokračuje tak vo viac než 100 ročnej tradícii výroby nábytku v meste. Celá produkcia má jediného odberateľa – švédsky koncern IKEA.

Spoločnosť je výnimočná svojimi vývojovými novinkami. Napríklad jej prášková lakovňa patrí k svetovej jednotke v oblasti povrchových úprav. Paradoxne, vysokokvalitný a ekologický spôsob povrchovej úpravy nábytkových dielcov spôsobil, že IKEA začala objednávať širší a náročnejší sortiment nábytku, ktorý bol pre Ekoltech menej ziskový. Proces nábehu produkcie nových výrobkov znižoval produktivitu výroby.

Kumulácia problémov ovplyvnila rozhodnutie manažmentu firmy nevyužiť vládny investičný stimul 1,48 milióna eur vo forme úľavy dani z príjmu.

V Ekoltechu sa však do budúcnosti pozerajú s optimizmom. Už niekoľko rokov majú zvládnutú FSC certifikáciu spracovateľského reťazca. Veria, že po opatreniach na zefektívnenie výroby sa opäť vrátia do kladných čísel bez znižovania stavu viac ako 1200 zamestnancov pracujúcich v trojzmennej prevádzke.

Reportáž z firmy Ekoltech spol. s r.o., Lučenec sme uverejnili v DM 12/2014.

Zdroj: Trend

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina