materiály

Jak zabránit chybám při obrábění hran: Tipy a triky od expertů Ostermann

Ostermann
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Inzerce

Mezi více než 60 perfektně vyškolenými obchodními zástupci ve firmě Ostermann je velké množství vyučených truhlářů a truhlářských mistrů. Ti jsou při své každodenní praxi neustále konfrontováni s nejrůznějšími otázkami ohledně perfektního zpracování nábytkových hran. Tady přinášíme jejich důležité tipy z praxe.

Tip 1 – pozor na chlad a průvan

Vlivem chladu nebo průvanu dochází vždy k nedostatečnému slepení. Teplota v dílně by proto měla být minimálně 18 °C. Pokud musí mít truhlář na sobě v dílně bundu, pak to zpravidla znamená, že v dílně panují příliš nízké teploty pro olepování hran. V zimě by se měly právě dodané desky nebo hrany vždy nejdříve uskladnit na dobu 24 hodin při pokojové teplotě, aby se mohly aklimatizovat. Ale i v létě mohou nastat problémy s přilnavostí nábytkových hran. Tady je důležité hlavně nedovolit, aby vznikl průvan, protože nanesené tavné lepidlo se jinak velice rychle zchladí a nevznikne dostatečná pevnost spoje.

Tip 2 – pravidelné čištění vaničky a nanášecího válečku

Usazením zbytků lepidla nebo třísek se snižuje požadovaný nános lepidla. Důležité je proto vaničku na lepidlo i nanášecí váleček pravidelně čistit. K tomu je k dispozici pro každý typ lepidla vhodný čisticí prostředek.

Tip 3 – kontrola vrstvy lepidla

Pokud není u prvního přítlačného válečku vytvořen dostatečný tlak na hranu, nebude lepidlo správně vtlačeno a nevznikne dostatečně pevný spoj s hranou. Hrana nebude moci správně přilnout. Už u druhého přítlačného válečku se pak lepidlo ochladí natolik, že už nebude možné dosáhnout pevného spoje mezi deskou a hranou. Aby bylo možné zkontrolovat vrstvu lepidla a tlak válečku, dodává Ostermann transparentní testovací hranu bez Primeru. Je nabízena v šířkách 23 a 43 mm a v tloušťce 0,4 mm.

Tip 4 – hrany z pravého dřeva potřebují více lepidla

Hrany z pravého dřeva mají větší vnitřní pnutí. Tady musí lepidlo odvést větší službu. Mohou být sice lepeny strojově všemi na trhu běžnými tavnými lepidly (EVA, PUR, PO) a ručně lepidlem REDOCOL Kantol greenline, je potřeba ale na ně nanést větší vrstvu lepidla. U strojového olepování doporučuje Ostermann nanést vrstvu lepidla cca 200 – 300 g/m2. Všechny masivní dýhy Ostermann (1 a 2 mm) jsou dodatečně opatřeny adhezivní vrstvou (Primer). V porovnání s dýhovanými hranami bez Primeru vykazují hrany s Primerem podstatně lepší přilnavost. Je-li to možné, měl by být směr chodu nanášecího válečku nastaven do protisměru. To povede k nanesení větší vrstvy lepidla, větší ploše vrstvy lepidla, a tím i k lepší přilnavosti hran.

Tip 5 – tavné PUR lepidlo pro kuchyňský nábytek

V případě nábytku do koupelen se stalo standardem zpracování PUR lepidly. Ale i ten, kdo chce vyrábět kvalitní kuchyňský nábytek, by měl zvážit použití PUR lepidel nebo moderních bezespárových technologií. V průběhu času začínají na spáry běžných EVA lepidel působit vodní pára a horko. Jen si vzpomeňte například na čím dál oblíbenější kávovary nebo parní hrnce, které zpravidla stojí na pracovní desce pod závěsnými skříňkami. Nebo na varnou konvici. Tam, kde jsou požadavkem vysoká vodovzdornost a tepelná odolnost, se jednoduše stává nezbytností použít k olepování PUR lepidla. Mimořádně atraktivní je tu Kantomelt PUR od firmy REDOCOL.

Tip 6 – čištění po použití PUR lepidla

Na vyčištění vaničky na lepidlo a nanášecího válečku po použití PUR tavného lepidla mají odborníci z Ostermannu jeden trik: PUR hrany byste měli raději najíždět na konci pracovního dne a po práci pak dát do vaničky vhodný čisticí prostředek.

Váleček byste měli udržovat v provozu tak dlouho, dokud modře zbarvený čisticí prostředek nezakryje nanášecí váleček. Potom můžete stroj vypnout. Teď byste měli několik malých dřevěných tyček podobných dřívku od nanuka strčit do ještě teplého lepidla. Druhý den ráno vaničku zahřejte a vytvrzené lepidlo jednoduše odstraňte s pomocí tyček.

Důležité: Zbytky čisticího prostředku musíte odstranit i z válečku! Nejlepší v takovém případě je, když zbytek pokud možno silné dřevotřískové desky opakovaně najedete zbytkem vhodné hrany.

Tip 7 – zahřátí masivních hliníkových hran

Hrany z masivního hliníku jsou obzvláště elegantní a vysoce kvalitní, ovšem také o něco náročnější na zpracování. V každém případě by se měly lepit PUR lepidlem. Před nanesením lepidla nahřejte celou hranu v horkém lisu nebo jiném zdroji tepla na teplotu 45 – 50 °C, aby lepidlo příliš rychle nezatuhlo. Ofrézování bude snazší přidáním velice tenké vrstvy teflonového oleje na oba frézované okraje hrany.

Pozor! Teflonový olej se nesmí dostat na stranu s lepidlem! Talíř pro odtáčení hran lze rovněž rozehřát pomocí horkovzdušného zařízení, aby byla hrana udržována rovnoměrně temperovaná. Alternativou k masivním hliníkovým hranám jsou ABS hrany s vrstvou z pravého hliníku. Ty jsou stejně tak jednoduché na zpracování jako klasické ABS hrany.

Další tipy pro truhláře najdete na webové stránce Ostermann na www.ostermann.eu/services a na OstermannTV. V případě individuálních otázek vám rádi odpoví naši odborníci po telefonu.

Kontakt:

Ostermann Česko spol. s r. o.
Perucká 7
120 00 Praha 2 – Vinohrady
tel.: 0800 005 432
fax: +420 255 717 373
e-mail: sales.cz@ostermann.eu, sales.sk@ostermann.eu
www.ostermann.eu

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina