konštrukcie

Jednoduchý rozebíratelný nebo fixní spoj

ELA spoje
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Spojovací systém s plochými dřevěnými kolíky oválného průřezu Domino na našem trhu není třeba představovat. Ruční dlabací frézku s typickým stranovým kmitacím pohybem nástroje má ve své dílenské výbavě řada truhlářů. Systém umožňuje vytvářet pevné – lepené spoje, ale také spoje rozebíratelné. Podle vyjádření samotných uživatelů je ale originální spojovací systém pro některé jednodušší aplikace zbytečně technicky složitý a tím i drahý. Německý inovátor Ernst Lachner proto vyvinul vlastní, jednodušší spojovací systém, který je použitelný jak pro rozebíratelné tak pro pevné spoje, a to v řemeslné i v průmyslové výrobě.

Nový spojovací systém je založen na jednoduchých plastových elementech a nabízen ve dvou velikostech podle použité frézy v závislosti na rozměrech a hmotnosti spojovaného materiálu a z toho plynoucích požadavcích na mechanické vlastnosti spoje. Každá spojka se skládá ze 3 částí: 2 pouzder s oválným průřezem a oválným otvorem a 1 hmoždinky ve tvaru písmene „H“. Pro frézování oválných dlabů je určena stopková fréza o průměru 8 mm nebo 10 mm a tomuto rozměru odpovídá velikost spojek. Frézování může být provedeno pomocí ruční frézky Domino, na stacionární dlabací vrtačce či frézce a samozřejmě na jakémkoliv CNC obráběcím centru.

Systém nabízí snadnou aplikaci a především velmi jednoduchou a rychlou montáž. Pouzdra se pomocí speciálního aplikátoru a paličky ručně zarazí do vyfrézovaných otvorů a dílec je připraven pro montáž v dílně anebo pro zabalení do kartonu včetně spojovacích hmoždinek a přepravu k zákazníkovi.

Spoje mohou být použity jako „suché“ rozebíratelné nebo lepené. Do jednoho pouzdra se zatlačí H-hmoždinka a na její druhý konec se naklapne připojovaný dílec. V případě lepených spojů se na styčné plochy nanese v přiměřeném množství lepidlo.

Dílce lze spojovat na tupo i na pokos,  kolmo k sobě i pod úhlem. Spoje jsou „samosvěrné“, to znamená, že po sražení se dílce automaticky přitáhnou k sobě a nepotřebují tedy žádné svěrky či jiné stahovací pomůcky. Tuto vlastnost truhláři ocení zejména u atypických výrobků, jako jsou víceboké objekty či objekty s jiným než pravým úhlem napojování dílců.

Autor: Radomír Čapka
Kontakt: radomir.capka@gmail.com
Foto: autor

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina