školy

Land Art 2018

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Kdo si hraje, nezlobí. Trochu odlehčení v rámci náročného akademického roku může být přínosem v upevňování vztahů mezi studenty i pedagogy. Pokud se přitom spojí s medializací studijního oboru Design nábytku na Mendelově univerzitě, tím lépe. Jde o populární happening Land Art, který se letos uskutečnil už potřinácté. Půvabnou kulisou této akce bylo již tradičně univerzitní arboretum v Brně – Černých Polích. Výstava byla zahájena ve středu 6. 6. 2018 v 17 hodin.

Land Art představuje výsledky workshopu, který probíhá přímo v přírodě. Studenti mají možnost uplatnit svoji kreativitu na základě zadání, které se zpravidla pohybuje kolem souznění přírody a objektu vytvořeného člověkem. Velký důraz je přitom kladen na ekologii. Častým tématem bývá prodloužení životnosti materiálů či objektů, které mohou být využity úplně jinak. Téma vhodně zapadá do současných trendů recycling a upcycling. Ty vycházejí ze světového megatrendu New ecology. Tématem pro letošní rok byla sláma.

Přímá vazba na nábytek na první pohled není patrná. Tento přírodní materiál bohužel nemá v současné době tolik využití, jako tomu bylo v minulosti. Tehdy byl „slamník“ nezbytnou součástí každé domácnosti. Jan Neruda měl sice problém, kam s ním, ale na venkově se v lůžku slamníky vyměňovaly každý rok a ty použité posloužily zvířatům jako podestýlka a skončily na hnoji. S ním se vrátily do země, čímž sláma vlastně uzavřela svůj životní cyklus.

Překrásné arboretum Mendelovy univerzity v Brně se svými zákoutími vhodnými pro umístění nevšedních objektů se během workshopu promění v mraveniště. Studenti si musí nejdříve vybrat pozice pro svoje objekty. To se často neobejde bez hledání kompromisu. Každý by samozřejmě chtěl tu nejlepší, což není možné.

Práce se slámou není jednoduchá a často je nutné experimentovat až k úplné spokojenosti autora. Zvolený naskicovaný útvar se převede do 3D pomocí různých výztuží a povrch se fixuje drátěným pletivem, drátem nebo provazem. Tato technologie pochopitelně poněkud omezuje původní ideu, ne každý nápad je vyrobitelný. Manuální práce tohoto typu vychovává studenty k trpělivosti, pokoře a k respektu vůči materiálu, práce v týmu je zase vede k tolerantnosti a ke schopnosti dosáhnout koncensu. Tyto dovednosti se všem budou určitě hodit i v životě.

Během práce v přírodě je třeba počítat i s nenadálými událostmi. Takovým problémem byl přívalový déšť, který letos vytvořená díla den před vernisáží změnil téměř k nepoznání. Jejich autoři museli často začít od nuly. I to je cenná zkušenost, protože ani v praxi se spousta věcí nepovede napoprvé. Podmínkou úspěchu je vedle kreativity i vlastní manuální zručnost. V této oblasti nebyla nouze o překvapení. Zpravidla se o ně postarali studenti, od kterých se to ani nečekalo.

Objekty i letos vznikly pod vedením Doc. Ing. Jiřího Taubera, PhD. v rámci předmětu Základy techniky tvorby a volitelného předmětu Výtvarná výchova II. Jejich společným rysem je jednoznačně hravost a vypovídají mnohé o svých autorech, o jejich vztahu k přírodě, tradicím, kultuře a ekologii, ale především, což vyplývá ze studijního oboru, ke struktuře materiálu, barvám a kompozici. A tak letos na pár dní arboretum oživila různá zvířátka, houby a hmyz nadpřirozené velikosti. Moucha uvízlá v síti maxipavouka ve stinném koutu arboreta vypadala jako z hororu.

Protože výstava probíhá ve zkouškovém období, stává se dobrou příležitostí odložit na chvíli notebook a vzít do rukou úplně jiné nástroje, především svoje vlastní ruce. Na kvalitě předvedených prací je vidět, že si to studenti skutečně užili a tento vzácný zážitek dali pocítit i svým pedagogům, rodičům a kamarádům. Manuální schopnost umocněna evidentní touhou po seberealizaci se v jejich životě určitě neztratí.

Zajímavým doplňkem slaměných objektů byla výstava diplomových prací letošních absolventů magisterského oboru Design nábytku. Tím byly současně představeny zcela výjimečné studijní programy, které má Mendelova univerzita ve svém portfoliu jako jediné školní zařízení tohoto druhu v České republice. Vedle konkrétního zaměření na produktový či interiérový design je zde možné získat vysokoškolské vzdělání pro široké spektrum pozic v nábytkové oblasti, a to od designu nábytku po jeho konstrukci, technologii výroby a prodej. Jeho atraktivitu potvrzuje permanentní zájem nejen z řad českých studentů, ale i ze Slovenska, Ukrajiny, Běloruska a dokonce i z Japonska. Mezinárodní orientace univerzity se potvrdila i na vernisáži. Již tradiční módní přehlídku modelů vytvořených studentkami z Brna osvěžilo předvedení bodypaintingu na tělech půvabných Slovenek. Jedna z nich „oblékla“ kroj z oblasti Zvolena.

Autor: doc. Ing. arch. Ludvika Kanická, CSc.
Lesnická a dřevařská fakulta Mendelovy univerzity v Brně
Kontakt: kanicka@mendelu.cz
Foto: archiv autorky

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina