aktuality

Dřevěné ohýbané židle na poštovní známce

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

V sobotu 23. června 2018 proběhl na zámku v Bystřici pod Hostýnem slavnostní křest nové poštovní známky s motivy ohýbaného nábytku. Tradice jeho výroby spojená s podnikatelskými aktivitami Thonetů patří k historii města, a tak si při akci přišli na své jak filatelisté, tak obdivovatelé a znalci ohýbaného dřeva.

Reprodukce známky vyvedená v „nadživotní“ velikosti byla oficiálně odhalena za účasti jednoho z autorů, malíře, grafika a ilustrátora Pavla Sivka, který známku představil veřejnosti a promluvil o okolnostech a peripetiích jejího vzniku. Přítomni byli představitelé České pošty – manažerka obvodu Kroměříž Mária Součeková, manažer obchodu jihomoravského ředitelství Čestmír Novotný i vedoucí místní pobočky České pošty Marie Hošťálková. Firmu TON, a.s., která nechala zhotovit k vydání známky příležitostné razítko, zastupoval znalec thonetovské produkce Radmil Tomčík a vzácným hostem akce byl také thonetolog Jiří Uhlíř. Klub filatelistů Bystřice pod Hostýnem v čele s Antonínem Mužným připravil pro tuto akci zajímavou výstavu vybraných poštovních známek s motivy nábytku.

Na místě byla otevřena příležitostná přepážka České pošty s nabídkou známek, aršíků a obálek prvního dne vydání zdobených grafikou rytce Bohumila Šneidera. Zájemci měli možnost získat otisk speciálního razítka či podpis Pavla Sivka na zvláštní pamětní list. Během dopoledne se v bystřických zámeckých prostorách vystřídalo kolem stovky zájemců o novou známku.

Česká pošta, s. p., známku vydala v rámci edičního tématu „Naše vynálezy – ohýbaný nábytek“ dne 20. června 2018. Známka s vyobrazením čtyř židlí z produkce firmy Thonet má nominální hodnotu 19 Kč.

Zdroj: MěÚ Bystřice pod Hostýnem

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina