aktuality

Podlehnou lesníci tlaku nábytkářů v otázce certifikace FSC?

moddom 2022
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nábytkářské řetězce v čele s IKEA již delší čas hrozí, že přestanou odebírat dřevo od českých dřevařů. Trvají na tom, že musí mít certifikát FSC, což je ekologicky přísnější varianta rozšířenějšího certifikátu PEFC.

Státní podnik Lesy ČR, který obhospodařuje skoro polovinu lesního porostu v zemi, i ministerstvo zemědělství poprvé připustily, že jednají o nové certifikaci alespoň části lesů. Ústup od zavedeného systému je výsledkem tlaku, který na české dřevaře vyvíjí právě IKEA a další řetězce. Informaci minulý týden zveřejnily Hospodářské noviny (HN).

„Máme interní skupinu, která je s českou pobočkou FSC v kontaktu, zjišťujeme, jaké má standard FSC u nás nároky a jak by mělo být hospodařeno,“ uvedl zastupující ředitel Lesů ČR Tomáš Pospíšil. Podnik se podle něho nyní snaží najít shodu na české podobě standardu.

Certifikát FSC, jehož česká pobočka vznikla v roce 2002 zejména z iniciativy zástupců ekologických organizací, obchodníků, dřevozpracujícího průmyslu i odborů, má totiž v každé zemi trochu jiné požadavky. Zatímco v Rusku například umožňuje vznik i desetihektarových holin, v jiných zemích zakazuje i mýtinu velikosti jednoho hektaru.

„Dovedu si představit, že půjdeme na certifikaci FSC, pokud se na tom shodneme v rámci pracovních skupin a bude to i ve shodě s naším zakladatelem,“ dodal Pospíšil. Podle ředitele Lesů ČR je podnik už dnes někde schopný standard FSC plnit. „Hospodaříme v přírodních oblastech, chráněných, velkoplošných územích CHKO, na velké části území už máme hospodaření omezené restrikcemi, které vyplývají ze zákona o ochraně přírody,“ dodal Pospíšil.

Důležitý signál přišel minulý čtvrtek při interpelacích v Poslanecké sněmovně. Podporu nové certifikaci vyjádřil v odpovědi poslanci Vítu Kaňkovskému (KDU-ČSL) i ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (ANO). „Na části majetku jsme ochotni tento certifikát zavést. Podotýkám, že Lesy České republiky obhospodařují těsnou polovinu výměry a ani ostatní vlastníci se do toho zavádění nehrnou. Důvod je jediný. Náklad na kubík takto vyprodukovaného dřeva stoupne o 55 korun. Takže při milionu hektarů je to nějakých 350−400 milionů ročně,“ uvedl Milek. Česko si ale i podle něho teprve musí dojednat své podmínky certifikace. „Řekněme trošku jednodušší, tak jako to mají některé jiné země,“ řekl Milek.

HN ve svém článku dále uvádí, že největší český lesní hospodář a jeho zakladatel tak začínají ustupovat tlaku, který vytvořila IKEA i některé další firmy, jako Jysk nebo XXXLutz. Koncem dubna dokonce proběhla schůzka na švédské ambasádě, kde se zástupci IKEA setkali s Vladimírem Dolejským, náměstkem ministra životního prostředí. „Na schůzce jsme požádali představitele vlády o to, aby zvážili na zkoušku certifikovat FSC deset procent státních lesů. Přestože Česká republika není největším zdrojem dřeva, považujeme ji za důležitou zemi, ze které dřevo odebíráme,“ uvedl Hendrikus Odendal, manažer firmy IKEA Purchasing Services pro oblast lesnictví a dodávek dříví.

Silně se v této otázce angažuje také Asociace českých nábytkářů, hájící zájmy českých výrobců nábytku, v tomto případě především těch, kteří dodávají své produkty do obchodních řetězců, jako je IKEA apod. Právě dnes, 14.6., pořádá Podvýbor pro lesní hospodářství Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR ve spolupráci s Asociací českých nábytkářů kulatý stůl na téma „Lesní certifikace FSC ČR jako nástroj pro zvýšení přidané hodnoty českého dřeva“.

Zdroj: Hospodářské noviny, AČN

Ilustrační foto

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina