výstavy

Postrehy z EuroCucina 2018

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Na šesť dní si každoročne milánske výstavisko Rho prepožičiava jeden z najdôležitejších veľtrhov nábytku a zariaďovacích prvkov. Viacero miest organizuje výstavy dizajnu, no Miláno prináša niečo viac. Tohtoročný medzinárodný salón nábytku ponúkol ako každé dva roky aj výstavu zameranú na kuchyne a kuchynské technológie EuroCucina. V dňoch 17. až 22. 4. 2018 boli tieto 4 pavilóny predmetom záujmu väčšiny odbornej verejnosti.

Do popredia sa dostáva stále viac mobilita, variabilita kuchynských zostáv. Svojmu užívateľovi chcú umožniť maximalizovanie pracovnej plochy a to napr. výsuvným varným panelom. Do kuchynských ostrovov sa okrem iného zabudovávajú hi-tech technológie, ktoré sa postupne stávajú vyhľadávaným artiklom pri zariaďovaní srdca domácnosti.

Kuchyňa sa integruje do obytného priestoru čím ďalej tým viac, no začína sa myslieť aj na možnosť jej zakrytia, čo väčšina výrobcov na výstave aj prezentovala. Posuvné systémy si viacerí z nich vyvíjajú sami, no princíp posuvných dvier je viac menej rovnaký.

Zvyšuje sa trend tenkých pracovných dosiek z umelých kameňov, kompaktných dosiek, dosiek s antikorovým povrchom, a to väčšinou v hrúbkach 10, 12 a 20 mm. Kuchynské linky tak nadobúdajú svieži moderný dizajn.

Zaujímavým detailom bol vystúpený lem kamenných dosiek. Pri kamenných a keramických doskách sa spotrebiče zabudovávajú do jednej roviny, čím sa zachová čistota plochy. Dominantné umývadlo z kameňa vynikne pri klasickom alebo rustikálnom štýle.

S výraznou inováciou prišiel výrobca umelého kameňa Lapitec s veľmi praktickou zabudovanou indukčnou varnou platňou, ktorej varnú plochu tvorila silikónová podložka reagujúca na vyhrievané body na pracovnej doske.

Hrany dvierok aj pracovných dosiek výrobcovia s obľubou navrhujú skosené do 45° uhlov. Je to veľmi efektné, praktické a kuchynský ostrovček tak vyzerá homogénne, čo ocenia najmä vyznávači minimalistických línií.

Zaujali nás aj skryté závesy pre sklenené bezrámové dvierka, ktoré prinášajú väčšiu možnosť zachovania čistoty a dizajnovej jednoduchosti pri tvorbe nábytku so sklom.

Kov sa stáva čoraz viac obľúbeným materiálom s rôznym využitím pri zariaďovaní, v kuchyniach ho nájdeme ako priznaný konštrukčný prvok otvorených skriniek a políc, alebo v podobe úchytkových zapustených profilov, ktoré vedia výrazne ovplyvniť vzhľad a štýl nábytku.

Výrobcovia ako LEICHT, SPARARREDA, AR-TRE cucine, BerloniGroup, NOLTE stavili na matné povrchy dvierkovín v prírodných odtieňoch, kde občas prekvapila aj machovo zelená v hlbokom mate v kombinácii so zemitými odtieňmi. Vysoký lesk ide do úzadia, necháva sa vyniknúť prírodným textúram dreva. Pri industriálnom dizajne sa s kovovým efektom stretneme na dvierkach aj na pracovnej doske. Dvierkoviny v matnom vyhotovení sa snažia dosiahnuť zamatový povrch na dotyk a anti-touch úprava má zabezpečiť ich praktickosť.

Autor: Mgr. Zuzana Ulíková
DEZIRE INTERIORS s.r.o., Bratislava
Kontakt: ulikova@dezire.sk
Foto: archív autorky

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina