výstavy

EuroCucina 2018 – sme IN!

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Titulok nie je náhodný. Naozaj, po vzhliadnutí svetovej výstavy nábytku zameranej na kuchyne v Miláne, môžeme konštatovať, že naši výrobcovia sa držia v trendoch, ktoré udávajú svetoví hráči.

Zvykli sme si na to, že EuroCucina nie je komerčnou výstavou. Nemožno tam teda očakávať kuchynskú zostavu, ktorá by hneď po výstave putovala ku konkrétnemu zákazníkovi. Na prvý pohľad zaujali kuchyne výškou. Často takou, že ukladanie resp. vyberanie predmetov z najvyšších políc je nepravdepodobné čo i jediný krát v roku.

Veľmi často namiesto horných skriniek použili police z prútových kovových konštrukcií neumožňujúce výškové nastavenia. Konštrukcia je monoblok, do ktorého sa len vkladajú police. Je to efektná zmena. Ťažko ju však ocenia ľudia, ktorým vadí prach na ukladaných predmetoch.

Vysoký lesk bol zastúpený veľmi skromne. Tak isto ako pastelové farby. Dekórom vládla sivá farba v rôznych odtieňoch, biela, čierna, béžová a kombinácia s drevom. Matné až hlboko matné plochy sú skutočne elegantné. Zvlášť, keď už majú úpravu proti zachovávaniu odtlačkov prstov.

V kovaniach výrobcovia kuchýň nepredviedli žiadnu zásadnú novinku. Elektrické otváranie sa objavovalo častejšie na výklopoch v horných skrinkách ako v zásuvkách. Pri riešeniach zásuviek bez úchytiek servo nahrádzali profilom, záhlbňou či zafrézovaním. Zásuvky, až na puristov s drevenými zásuvkami položenými na pevných medzistenách, mali výborný chod a bez výnimky jemné dovieranie. Dominovali kovové boky zásuviek s rovnomernou hrúbkou v celej výške profilu. V použitých materiáloch na zásuvkách sa pomaly vytráca antikoro. Farby boli pochopiteľne aj aké, ktoré sú určené výhradne pre veľký priemysel. Aj napriek tomu, že EuroCucina je výstava diktujúca trendy do budúcnosti, chudobnejšie bolo zastúpenie zásuviek s vkladanými prvkami do bokov, ako napr. sklo, kameň a pod., aj napriek tomu, že dizajnový priestor previazať exteriér a interiér nábytku na to bol. Objavili sa už tenké materiály na predných plochách. Nezriedka použili výrobcovia tri závesy aj na tzv. štandardnej výške dvier (cca 720 mm), asymetricky rozdelené tak, aby väčšiu páku pri otvorení istili dva závesy tesne pri sebe.

Aj napriek tomu, že kuchyne boli vystavované v štyroch halách a servis okolo nich bol naozaj skvelý, je zaujímavé, že žiaden výrobca neurobil expozíciu naplnenú tovarom. Niekde boli lepenkové kartičky s vyobrazenými profilmi príboru, čo je dosť slabá náhrada. Ako na ktorejkoľvek inej výstave kuchýň, aj v Miláne sa našli ergonomické prešľapy. Zásuvky umiestnené nad úrovňou pohľadu naozaj evokujú aplikáciu so zámerom zabrániť dosahu nepovolaným osobám.

Súčasťou výstavy EuroCucina je aj SaloneSatellite, ktorý dáva príležitosť mladým tvorcom do 35 rokov. Priestory boli zoradené do štandardných kójí s jednotným označením. Príležitosť dostali aj dizajnerské školy. Nepochybne vystavovať v tomto priestore je snom a ocenením mladých tvorcov.

Ak veľmi jednoducho zhrnieme náš postreh z výstavy, naši výrobcovia kuchýň majú prístup k všetkým materiálom, ktoré sa používajú vo svete. Tiež nemožno povedať, že v tvaroch či farbách naši výrobcovia v niečom zaostávajú. To je príjemné zistenie.

Autor: Mgr. Blanka Benková
Vedúca reprezentácie Julius Blum GmbH pre Slovensko
Kontakt: Blanka.Benkova@blum.com
Foto: autorka

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina