výstavy

Brněnským Stavebním veletrhům se nedaří držet krok s ekonomikou

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Od 25. do 28. dubna 2018 se na brněnském výstavišti konaly Stavební veletrhy Brno, veletrh nábytku a interiérového designu MOBITEX a veletrh DSB – Dřevo a stavby Brno. Přestože ekonomika roste již několik let v řadě a v posledních dvou letech se daří i stavebnímu sektoru, Stavební veletrhy v Brně dál klesají. Čím to, že se pořadatelům ani po pěti letech nepřetržitého růstu ekonomiky nepodařilo zastavit negativní trend a vrátit někdejší vystavovatele zpět na brněnské výstaviště? Jaké jsou šance na záchranu těchto skomírajících akcí?

Od veletrhů k výstavám

Všechny tři uvedené akce pořadatelé označují jako „veletrhy“. Velká část vystavovatelů se ale shoduje na tom, že toto označení je s ohledem na skutečnost značně nadnesené. „Svým rozsahem a návštěvností se již několik let pohybují na úrovni regionálních výstav a označení ‚veletrh‘ je tak dnes pouze zbožným přáním pořadatelů a připomínkou zašlé slávy kdysi prestižních a velkolepých akcí,“ podotkl jeden z dlouholetých vystavovatelů. Stavební veletrhy v Brně, včetně veletrhu MOBITEX, zaznamenávají od roku 2008 trvalý pokles, a přestože již před čtyřmi lety pořadatelé hovořili o očekávaném „odrazu ode dna“, přišel další pád i letos. BVV ve své předběžné závěrečné zprávě uvádí, že se na brněnském výstavišti prezentovalo více než 420 přímých vystavovatelů a celý komplex Stavebních veletrhů Brno (včetně veletrhů URBIS, DSB – Dřevo a stavby Brno, MOBITEX, SC EDEN 3000 a Veletrh Ptáček) přivítal za čtyři dny podle odhadu 30 000 návštěvníků. Oproti loňskému ročníku se jedná o citelný propad, a to jak z hlediska vystavovatelů, tak návštěvníků. Celý komplex veletrhů v roce 2017 podle oficiální závěrečné zprávy navštívilo 44 059 návštěvníků a prezentovalo se na něm dle Katalogu vystavovatelů cca 550 přímých vystavovatelů. Nejvýraznější pokles prezentujících se firem zaznamenaly Stavební veletrhy, a to téměř o čtvrtinu. Se 144 přímými vystavovateli (loni 190) tak zaznamenaly svůj historicky nejhorší výsledek. Generální ředitel společnosti Veletrhy Brno Ing. Jiří Kuliš to komentoval slovy: „Říká se, že jaká je situace na trhu, takový je i veletrh. V případě letošních Stavebních veletrhů to ale, zdá se, neplatí. Přestože stavebnímu sektoru se v poslední době daří, na výsledku veletrhu se to nijak pozitivně neprojevilo. My umíme zorganizovat i větší veletrh, ale to je možné pouze za předpokladu, že firmy budou mít zájem vystavovat.“

Vývoj vystavovatelů od roku 2015

Zásadní otázka tedy zní, zda firmy mají zájem resp. potřebu vystavovat právě v Brně, když je všeobecně známo, že hlavní dění v oblasti výstav zaměřených na stavění, bydlení a vybavování se v rámci republiky přesunulo do Prahy. Pořadatelé z BVV se s tímto faktem sice těžce smiřují, ale nakonec zřejmě budou muset přijmout skutečnost, že kdysi věhlasné brněnské veletrhy, jako byly IBF nebo MOBITEX, pomalu ale jistě získávají charakter regionálních výstav. Dříve či později tak patrně budou postaveni před rozhodnutí, zda setrvat u stávajícího modelu a pomalu je dovést k neodvratnému konci, anebo zcela změnit jejich koncepci a na zbytcích kdysi prestižních veletrhů vybudovat novou reprezentativní regionální výstavu.

Co na to odborná porota?

V den zahájení veletrhu MOBITEX proběhlo také vyhodnocení soutěže GRAND PRIX MOBITEX. Vystavovatelé do ní přihlásili 17 exponátů, z nichž odborná porota vybrala 6 exponátů pro ocenění ve dvou kategoriích + 1 exponát pro mimořádné ocenění. Nicméně členové hodnotitelské komise přiznali, že letos pro ně výběr toho „nejlepšího“ nebyl vůbec jednoduchý.

Kategorie Progresivní design
1. místo – Sedací souprava Maira
Vystavovatel: Polstrin design, s.r.o.

Hlavním rysem sedací soupravy Maira je lehkost a vzdušnost. To je docíleno subtilní kovovou konstrukcí na vysokém podnoží. Lehká linie soklu plynule přechází v područku a poté v zádovou (opěrákovou) část, což umožňuje jednoduché napojování dílů do sestav.

2. místo – Bambusový ventilátor Stadler Form Otto
Vystavovatel: Bibetus s.r.o.

Zdánlivý protiklad průmyslových sou­částek v kombinaci s exotickým bambusem – to je ventilátor Otto, který navrhl švýcarský umělec a produktový designér Carlo Borer. Rám je vyroben z ohýbaného bambusu, jehož přirozenost podtrhuje vrstva teakového oleje. Díky svému neobvyklému netechnickému vzhledu působí Otto moderně a svěže.

3. místo – Předsíňová sestava VENTUM
Vystavovatel: Dřevotvar družstvo

Netradiční profesionální design, jednoduchá konstrukce, využití přírodních materiálů – dubová dýha a dubový masiv, příjemná barevná kombinace přírodní dřeviny a dobře udržovatelné základní plochy z laminodesky v šedém odstínu, kvalitní zpracování.

Kategorie Progresivní materiál/technologie
1. místo – MagniSmartech – biometrická postel
Vystavovatel: Magniflex

MagniSmartech je inovativní systém jedinečného polohovatelného roštu a luxusní vysoké biometrické matrace s integrovanou technologií, která monitoruje a analyzuje spánek a navrhuje, jak jej zlepšit, a tím zlepšit kvalitu života.

2. místo – Flex Frame wood
Vystavovatel: Top Advert s.r.o.

Dřevěný světelný rám Flex Frame wood s nataženým textilním plátnem s potiskem, který má své univerzální využití v jakémkoliv interiéru. Rámy se prosvětlují pomocí LED čipů a LED pásků.

3. místo – Tandem 3-segment
Vystavovatel: OFFICE PRO SERVICE s.r.o.

Výškově stavitelný stůl Tandem, 3-segment, 1 motor

Mimořádné ocenění – Böhm Music
Vystavovatel: Exit 112, s.r.o.

Zelená sametová pohovka se zabudovaným subwooferem Bowers & Wilkins, navržená jako součást ozvučení pokojů s úplným „utajením“ zdroje zvuku. Ostatní reproduktory lze zabudovat do stěn, či nábytku.

Autor: Radomír Čapka
Kontakt: radomir.capka@gmail.com
Foto: autor

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina