výstavy

Mladý tvorca 2018: Ceny za drevársky dizajn získali maturantky

Aparatea728x90-drevmag-12-2021-aparatea-banner.gif
Aparatea350x90-anim
Aparatea728x90-drevmag-12-2021-aparatea-banner.gif
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Prezentácie prostredníctvo výstavy Mladý tvorca 26. – 27. apríla 2018 v Nitre ukázali zručnosti stredoškolákov. Oproti minulým rokom bola účasť zúžená iba pre SOŠ (bez gymnázií). Z takmer stovky prezentácií škôl prihlásili 41 výrobkov do súťaží o cenu „TOP výrobok“ a „Inováciu a technickú tvorivosť“, pod garanciou Ministerstva hospodárstva SR. Počet kategórií organizátori postupne znižujú a pre rok 2018 produkty zaradili do štyroch blokov podľa výrobných odvetví. Súťažné kategórie Strojárstvo a Elektrotechnika – energetika, školy z nášho odvetvia neobsadili. Bodovali iba v kategóriách Umelecké spracovanie a Drevospracujúca výroba.

Ceny do Zvolena a Topoľčian

Hlavnú cenu v kategórii Drevospracujúca výroba získala SOŠ drevárska Zvolen za stoličku LONNY, ktorú navrhla a vyrobila maturantka Zuzana Chamulová. Zaujala drevenými ohorenými dielcami zaliatymi transparentnou živicou.

V rámci tejto kategórie udelil cenu Zväz spracovateľov dreva SR formou ročného predplatného časopisu Drevársky magazín. Cenu získal Nástenný vešiak autorky Radky Balážiovej zo SOŠ drevárskej Topoľčany, maturantky študijného odboru Tvorba nábytku a interiéru.

Nositeľom Ceny v kategórii Umelecké spracovanie výrobkov sa stala SOŠ sklárska Lednické Rovne. V rámci kategórie udelila cenu Slovenská živnostenská komora pre SOŠ drevársku Zvolen za stoličku PABLO. Autorkou je Andrea Babelová, maturantka študijného odboru Tvorba nábytku a interiéru. Navrhla rozoberateľnú študentskú stoličku, na ktorú pretransformovala obraz svetoznámeho maliara Pabla Picassa.

Zvolenských žiakov SOŠ drevárskej v študijnom odbore Tvorba nábytku a interiéru viedli Ing. Ivana Chovancová a Mgr. Jiří Dvořáček. Po konštrukčnej stránke bol nápomocný Ing. Jozef Vaník, pri výrobe asistovali majstri odborného výcviku Mgr. Milan Hucovci a Mgr. Štefan Šupauer.

Jednu z najkrajších expozícií mala SOŠ drevárska Vranov

Ceny predsedov samosprávnych krajov za najzaujímavejšiu expozíciu školy udelili predsedovia samosprávnych krajov:

  • Prešov – SOŠ drevárska Vranov nad Topľou
  • Nitra – SOŠ technická Zlaté Moravce
  • Trnava – SOŠ dopravná Trnava
  • Trenčín – SPŠ Myjava
  • Žilina – SOŠ polytechnická Dolný Kubín
  • Banská Bystrica – SOŠ informačných technológií Banská Bystrica

Každoročným hosťom výstavy je Kraj Vysočina – cenu udelil SOŠ Stará Turá za mobilnú aplikáciu a počítačový program „Vzdialené ovládanie robotov“ autora Juraja Frola. V rámci inovácií ocenili exponáty vo vlastnom stánku pre Gymnázium, SOŠ a VOŠ Ledeč nad Sázavou. Typické drevárske výrobky mala SPŠ a SOŠ Pelhřimov.

Duálne vzdelávanie pomáha nábytkárskej výrobe

Expozície stredných škôl boli v pavilóne M4. V rámci poskytovania vzdelávania s partnerskými firmami vytvárali aj spoločné expozície v pavilóne M3. Takto SOŠ drevárska Topoľčany ponúkala duálne vzdelávanie s výrobnou nábytkárskou firmou DECODOM s.r.o. Topoľčany pre študijné odbory Operátor drevárskej a nábytkárskej výroby, Technik drevárskych CNC – zariadení a učebný odbor Stolár. V rámci duálneho vzdelávania majú v školskom roku 2017/18 aj druhákov pre výrobcov nábytku: EUROPLAC s.r.o., IDONA s.r.o., DECODOM s.r.o. a KOČIŠ s.r.o. Výrobné firmy si sľubujú zlepšenie situácie výraznejším rozbehom duálneho vzdelávania. Podnietila ich vlaňajšia spolupráca v odvetví Ministerstva hospodárstva SR. Za školský rok 2016/17 prevzali riaditelia škôl ocenenia:

1.    Súkromná SOŠ technická Žiar nad Hronom – Beáta Tóthová
2.    SOŠ technická Vráble – Ján Jamrich
3.    SOŠ drevárska Topoľčany – Miloš Bobuľa

Vzdelávanie pre konkrétne firmy

Nezamestnanosť na Slovensku sa výrazne znížila a firmy ponúkajú menej voľných miest. Ponuku na veľtrhu práce v 8. ročníku výstavy JOB EXPO 2018 predložilo 171 slovenských a 52 zahraničných zamestnávateľov, aby naplnili 28 tisíc voľných pracovných pozícií. Paralelne prebiehal 20. ročník burzy práce European Job Days 2018. Konkrétne ponúkali 13.328 miest pre slovenské firmy, 2145 miest na prácu v zahraničí a 19 tisíc miest z pracovných portálov firiem. Aj keď je pracovná situácia v odvetví spracovania dreva pomerne stabilizovaná – hlavne menšie firmy nemajú dostatok remeselníkov, najmä stolárov. Stavebné firmy by potrebovali tesárov. Výrobcovia nábytku hľadajú čalúnnikov a šičky.

Obe výstavy podporilo 145 odborných prednášok, workshopov a prezentácií firiem.

Autor: Dr. Anton Mrník
Kontakt: tmsm.mrnik@gmail.com
Foto: autor

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina