výstavy

Interiérové trendy 2018 v názorné prezentaci

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Součástí přehlídky interiérového designu DESIGN SHAKER na březnovém veletrhu FOR INTERIOR – jaro (22.–25. 3. 2018 v Praze – Letňanech) byla již popáté v řadě k vidění expozice s interiérovými trendy SCÉNA: Inspirace & Trendy 2018. Stejně jako v předchozích letech představila nejnovější světové interiérové trendy a po loňském účastníky kladně hodnoceném „vzoru“ ji i letos v první den veletrhu provázela také odborná přednáška. Po celý veletrh pak bylo možné si s autorkou domluvit komentovanou prohlídku, což využil nejeden zájemce z řad designérů, bytových architektů, odborných médií či běžných návštěvníků.

Pátý ročník projektu SCÉNA: Inspirace & Trendy 2018 pro pořádající akciovou společnost ABF tradičně připravila interiérová návrhářka a designérka Ing. Iva Bastlová, DiS. z pražského ateliéru LOXO. Expozice, zaměřená na představení několika směrů, postavených na současných interiérových trendech, zahrnovala přes 20 domácích a zahraničních značek, od kterých zde bylo k vidění více jak 170 vzorků různých materiálů od skla, tapet a textilu až po lamináty a další speciality. Byla jako obvykle rozdělena do čtyř sekcí se zcela odlišnými inspiracemi – Urban Green, Imperfection Home, Color PowerPastel Oasis, složených z působivého aranžmá a velkých vzorkovníků. První veletržní den ji doplnila ještě přednáška Ing. Bastlové na téma interiérových trendů pro bezmála stovku posluchačů nejen z řad designérů a bytových architektů, ale i běžných návštěvníků. Po skončení přednášky se nám a některým dalším naskytla příležitost absolvovat v doprovodu autorky komentovanou prohlídku po jednotlivých sekcích expozice.

URBAN GREEN

„Protože naše životy jsou stále více mimo přírodu, hledáme ji ve svých domovech, a to nejen v podobě živých rostlin, ale i jejich motivů. Listy, květy a organické motivy zde hrají hlavní roli stejně jako paleta zelených odstínů,“ sděluje nám Ing. Bastlová při naší sou­kromé prohlídce expozice na adresu prvního stylu URBAN GREEN, v němž zařízený interiér, přestože jsme obklopeni městským životem, přímo vybízí k odpočinku. „Patří sem i vytváření komunit, městského pěstování a filozofie sdílení,“ doplňuje autorka s tím, že základem tohoto stylu jsou kromě širokého spektra zelených barev s příměsí hnědých i různé přírodní materiály, jako dřevo, korek, kámen apod.

IMPERFECTION HOME

Krása nedokonalosti, ruční práce a umění. Tak zní podle designérky Ing. Bastlové charakteristika směru IMPERFECTION HOME, jenž je pravým opakem konzumního stylu. Nejde tu o dekorativnost, ale o pohodu a příjemný život bez diktátu ke konkrétním pravidlům. Tento směr, jak říká, je inspirován také japonskou filozofií „Wabi – Sabi“ (přijetí nedokonalosti), která miluje originální kousky s příběhem, jímž dává přednost před okázalými, vyumělkovanými a povrchově krásnými dekoracemi.

COLOR POWER

„Konečně je tu po delší odmlce vlna plná výrazných odstínů! Znovu opěvujeme sílu barev a jejich jednotlivých odstínů a tónů,“ zkonstatovala autorka s neskrývaným nadšením v prostoru věnovaném stylu COLOR POWER, kde hlavní roli hrají modrá a červená barva ve všech svých podobách. Nechybí zde však ani jejich kombinace, tedy fialová – barva letošního roku dle vzorníku americké společnosti Pantone (Pantone Matching System – od roku 1963 fungující patentovaný systém pro výběr, určování a kontrolu barev, původně zavedený do grafického průmyslu a dnes využívaný i v jiných oborech, který v současné době nabízí cca 1600 přímých barev).

PASTEL OASIS

Čtvrtý z prezentovaných stylů PASTEL OASIS je podle autorky v přímém kontextu se současnou stále stoupající cenou za bydlení a v důsledku toho zmenšující se plochou obytných prostor. „Reakcí na malé byty jsou různé multifunkční prvky a palety z pastelových barev, jež jsou do těchto míst ideální. Nejde však jen o barvy, materiály by měly mít přidanou hodnotu, jako je například snadná údržba, tzv. ‚easy care & easy clean‘, pod čímž se skrývá např. speciální úprava potahu, omyvatelné nástěnné barvy apod.,“ končí Ing. Bastlová naši prohlídku poslední části expozice. Pro úplnost pak ještě uvedla, že každý, kdo nemohl letošní veletrh navštívit nebo SCÉNU náhodou z nějakých důvodů minul, si může vše online prohlédnout nebo stáhnout na www.scena-inspirace-trendy.cz.

Autor: Ing. František Novák
Kontakt: novak.sd@tiscali.cz
Foto: autor a archiv Ing. Ivy Bastlové, DiS

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina