aktuality

Nejlepším Studentským projektem je stavba „v koruně stromu“

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Dne 12. 4. 2018 proběhlo hodnocení projektů zpracovaných v programu TurboCAD ve finále soutěže STUDENTSKÉ PROJEKTY 2017/2018. Jedenáctý ročník byl organizován ve spolupráci se Střední školou stavebních řemesel Brno – Bosonohy a zakladatelem soutěže firmou ŠPINAR – software s.r.o.

Každý ročník soutěže se koná ve spolupráci s jinou školou v ČR a SR a během jedenácti let podpořila řadu studentských projektů. Svoji kultivovanou formou vytvořila jednu z dobrých forem fungování spolupráce mezi školami a podnikatelskou sférou.

V letošním ročníku bylo vybráno 14 finálových projektů zpracovaných v programu TurboCAD. Finalisté byli z těchto škol:

·       Mendelova univerzita v Brně

·       Střední škola nábytkářská a obchodní Bystřice pod Hostýnem

·       Vyšší odborná škola a střední škola technická Česká Třebová

·       Střední uměleckoprůmyslová škola hudebních nástrojů a nábytku Hradec Králové

·       Střední škola stavebních řemesel Brno – Bosonohy

·       Střední škola stavební a dřevozpracující Ostrava

·       Stredná Priemyselná škola Povážská Bystrica

·       Stredná škola drevárska Zvolen

Projekty stejně jako v minulých ročnících hodnotila odborná porota, složená ze zástupců vysokých škol, středních škol, nábytkářských firem a zástupce firmy ŠPINAR – software s.r.o.

Ceny v hlavní kategorii získali:

1. místo – Jan Křižák ze Střední školy stavební a dřevozpracující Ostrava za projekt stavby „v koruně stromu“
Stavba souzní s okolní krajinou a uživateli umožňuje výhledy do přírody. Dům nebo spíše altán je zasazen na kraj lesa přilehlého jezera a s okolním terénem ho spojuje visutý most. Funkce tohoto objektu je relaxační a odpočinková. Dům je přichycen ke stromu pomocí pásoviny, která je vypodložena dřevěnými klíny (špalíky). Stromu je tak umožněn další růst bez následného poškození. Princip zavěšení spočívá v třecí síle mezi stromem, špalíky a pásovinou.

2. místo – Jan Klus ze Střední školy nábytkářské a obchodní Bystřice pod Hostýnem za projekt zařízení rodinného domu
V rámci projektu řešil ložnici, koupelnu a obývací pokoj, ve kterých obvykle trávíme nejvíce času. Jeho vize spočívala v jednoduchém prostorném interiéru, který je zároveň moderní a útulný. Projekt vypracoval na základě stavebních výkresů reálného rodinného domu. Pro vybavení použil převážně dřevěné a kamenné prvky s lehkými barevnými tóny. Jako dominantní barvu zvolil modrou, která dokáže „ošálit mysl“ a pocitově zchladit tělo.

3. místo – Manka Lustigová a Filip Snášel ze Střední uměleckoprůmyslové školy hudebních nástrojů a nábytku Hradec Králové za projekt dětského pokoje
Na počátku návrhu stála inspirace mořským světem, konkrétně korálovými útesy. V jejich duchu studenti vytvořili dominantní obytný prvek, v němž jsou zahrnuty postele, v patře herna – schovávačka a šatna. Šatna se skrývá v útrobách prvku za postelemi. Motiv korálů je vyjádřen barevností, kulatými otvory zároveň tvořícími úchytky, které charakterizují jejich pemzovitou strukturu. Pracovní stoly dětí jsou spojeny se skříňovým systémem, na ukládání knih, školních potřeb a jiných pokladů. Na dveřích skříní jsou rovněž otvory – úchytky, kterými můžeme zahlédnout vnitřek skříně. Úhel zkosení stolové desky odpovídá proporcím „korálového útesu“ s postelemi.

Nejlepší projekt ve stavařské kategorii zpracoval Andrej Mitašík ze Strednej priemyselnej školy Považská Bystrica – návrh dřevěné stavby pro drobná hospodářská zvířata
Práce představuje návrh dřevěné stavby pro chov králíků. Navržená králíkárna sestává ze šesti kotců, které odděluje takzvaná šikmina. Tato šikmina zabraňuje prosakování moči do spodních pater a spolehlivě odvádí moč. Součástí kotců jsou napáječky a krmítka – jesle na objemové krmivo (tráva, seno, letnina).

Další ročník soutěže se bude konat ve spolupráci se Střední školou tvorby a designu nábytku, s.r.o., Liberec.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina