technológie

Materiálové a technologické novinky

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Materiálové a technologické novinky z ponuky firiem ROJEK prodej spol. s r.o., Aigner TOOLS s.r.o., PANAS spol. s r.o., BRAS s.r.o., Festool, Okentěs spol. s r.o., LEITZ-nástroje s.r.o., Rudolf Ostermann GmbH a DDL.

Formátovací pila PF 400 S / 3,2M INDUSTRY 9

Novinkou v sortimentu firmy ROJEK dřevoobráběcí stroje pro rok 2018 je profesionální formátovací pila PF 400 S / 3,2M ze série INDUSTRY 9. Elektromotorické vysouvání a naklápění pilového kotouče je řízeno systémem ELGO, umístěným v horním ovládacím panelu. Maximální průměr kotouče je 400 mm a šíře řezu 1500 mm. Do standardního vybavení dále patří:

 • rukojeť formátovacího stolu
 • upínač na CV – sámovací patka
 • prodloužení litinového stolu zadní
 • horní odsávání – paralelogram CPS
 • formátovací stůl CV 400 / 3,2 m na tyčích
 • krátké úhlovací pravítko 900 mm s dorazem
 • upínač formátovacího stolu – jednosloupkový excentr

Stroj je možné dále vybavit příčným a podélným digitálním odměřováním šíře řezu.

Výrobce: ROJEK dřevoobráběcí stroje a.s.
Prodejce: ROJEK prodej, spol. s r. o.

Spodní frézka FSN 550A / 2M INDUSTRY 9 s výměnným vřetenem

Další novinkou je spodní frézka FSN 550A INDUSTRY 9 s elektromotorickým zdvihem, která je nově vybavena výměnným vřetenem. Hřídele pro stopkové nebo nástrčné frézy je možné mezi sebou zaměňovat bez demontáže nástroje. Výška nastavení vřetene je přehledně zobrazena LCD ukazatelem ELGO. Do standardního vybavení dále patří:

 • kolo naklápění s indikací úhlu
 • formátovací stůl CV 360 / 1,2 m / 2 m V-roll
 • nosný kryt MORI s dřevěnými pravítky
 • krátké úhlovací pravítko 900 mm s dorazem
 • upínač formátovacího stolu – jednosloupkový excentr

Stroj je možné dovybavit podavačem materiálu a krytem pro čepování nebo frézování rádiusů.

Výrobce: ROJEK dřevoobráběcí stroje a.s.
Prodejce: ROJEK prodej, spol. s r. o.

Stopkové frézy Aigner – Systém Konstantin

Firma Aigner Werkzeuge představila na veletrhu Holz-Handwerk 2018 v Norimberku unikátní systém KONSTANTIN-MINI, který byl speciál­ně vyvinut pro nástroje s malým průměrem. Až doposud žádný takový nástroj neexistoval, protože je technicky velmi složité navrhnout nástroj s malým průměrem a vysokou stabilitou.

Navržené nástroje mají nejmenší průměr již od 16 mm až do optimálních 30 mm, všechny diamantové břity jsou výměnné a nástroj se systémem KONSTANTIN-MINI už prakticky neopustí provozovnu. Zákazníkovi stačí pouze jeden typ nástroje pro daný průměr, všechny výměnné diamantové břity jsou stejné a libovolně zaměnitelné mezi sebou v různých pozicích na těle nástroje, a tak lze optimálně využít celou pracovní délku frézy. Přidaná hodnota nástroje spočívá ve flexibilitě a hospodárnosti provozu (využitelnosti všech břitů) ve srovnání s nástroji s pevně pájenými DIA břity.

Vysoká přesnost upínacího systému, která je nutností při výměně DIA břitů, zaručuje, že při opracování například MDF desek nevznikají žádné viditelné přechody mezi jednotlivými břity. Systém KONSTANTIN-MINI je zvláště zajímavý pro všechny pracovní operace, které vyžadují konstantní průměr nástroje.

Samozřejmostí u firmy Aigner je technické řešení návrhu nástroje se systémem KONSTANTIN-MINI podle specifického přání zákazníka. Hlavní high-tech je založen na opětovném využití nosného těla. Systém lze využít i pro vysoce sofistikovaná technologická řešení, jako jsou jednodílné nástroje v provedení MONOBLOK nebo z velmi odolného a stabilního mate­riálu DENSIMET.

Výrobce: Aigner-Werkzeuge G.m.b.H.
Prodejce: Aigner TOOLS s.r.o.

Ovládací konzole „eye-M“

Ovládací konzole „eye-M“ je odpovědí vývojového oddělení SCM Group na požadavky digitalizace a interaktivního ovládání. Zcela nová konstrukce konzole vznikla zejména za účelem podpory všech softwarů v rámci SCM Group, a to jak současných, tak i budoucích verzí, s přímou podporou dotykového ovládání (včetně multi-dotykových gest). Při vývoji byl kladen velký důraz na jednoduchost ovládání, funkčnost a spolehlivost. Konzole je postavena na platformě „All in ONE“, kdy je ovládací barevný 21,5“ LCD displej a samotné PC integrováno do jednoho celku. Toto řešení eliminuje působení negativních vlivů, kterému je zařízení v provozu vystaveno (prach, vlhkost, vibrace, výkyvy teplot, apod.).

PC je řešeno jako stavebnice, kdy je možné provést pozdější upgrade hardwarových komponentů. Použití kvalitních a výkonných komponentů v kombinaci s odladěným operačním systémem garantuje dlouhodobou morální užitnou hodnotu zařízení. Součástí konzole je tzv. „Watchdog“. Jedná se o hardwarový obvod, který cyklicky kontroluje správnou funkčnost hlavních částí systému a předchází tak vzniku škod. V horní části konzole je umístěn stavový proužek, který různou barvou indikuje aktuální stav stroje (dostupné dle typu a konfigurace stroje). Kompletní konfigurace a softwarové nastavení PC je přímo od výrobce zálohováno na přiložený USB flash disk. Tato data lze v případě potřeby okamžitě použít pro obnovu systému.

Konzole „eye-M“ je standardně osazena na všechna CNC obráběcí centra a velkoplošné dělicí pily. Na přání ji lze použít i pro ovládání olepovacích strojů a širokopásových brusek.

Výrobce: SCM Group S.p.A.
Prodejce: PANAS, spol. s r.o.

Dýhovací lisy SERGIANI GS

SERGIANI GS představuje ucelenou modelovou řadu dýhovacích lisů SCM určených pro širokou oblast použití od rozmanité zakázkové výroby až po intenzivní sériovou produkci. Lisy se vyznačují kvalitním konstrukčním zpracováním a jednoduchým a komfortním ovládáním.

S ohledem na zpracovávané formáty může být lis vybaven lisovacími deskami v těchto rozměrech:

 • 2500×1300 nebo 1600 mm
 • 3000×1300 nebo 1400 mm
 • 3100×1600 mm
 • 3500×1300 mm
 • 3800×1600 mm

Možná výhřevná média: voda, olej, el. odporový ohřev. Dle typu média lze použít lisovací desky těchto konstrukcí: sendvičové – ocelové vrtané – duralové s odporovým vodičem. Lis je vyráběn dle celkového možného zatížení počtu pístů v těchto tonážích: 4/20 t, 6/30 t, 4/60 t, 6/70 t, 6/90 t, 8/110 t, 6/120 t, 8/160 t, 10/200 t.

Konstrukce lisu je řešena jako stabilní ocelový svařenec z nosníků o velkém průřezu. Pracovní pohyb spodní lisovací desky zajišťuje dvojčinné hydraulické čerpadlo. Lis je vybaven mechanickým systémem se dvěma páry hřebenů, pastorků a torzních tyčí pro dokonalé podélné a příčné ovládání rovnoměrného pohybu desky. Maximální rozevření pracovních desek je 400 mm, 450 mm dle rozměru lisu, na přání lze 650 mm. Lis je možné nakonfigurovat od 1 až do 5 etáží. Lis je ovládán pomocí barevného 7“ dotykového displeje. Řídicí jednotka umožňuje automatické nastavení hydraulického tlaku podle velikosti panelu a požadovaného specifického tlaku. Systém automaticky přizpůsobuje tlak válců a operátor nepotřebuje provádět žádné výpočty založené na grafech nebo tabulkách. Možnost uložení až 100 pracovních receptů (např. teplota, specifický tlak, časovač pro lisování a rozměry panelů). K dispozici je i funkce přímého nastavení hydraulického tlaku válců s digitálním řízením na základě grafu. Velkou předností lisu je možnost zakládání a vykládání lisovaných souborů ze tří stran lisu.

Výrobce: SCM Group S.p.A.
Prodejce: PANAS, spol. s r.o.

CNC striekací systém Dynamic VD Simple

Spoločnosť VD s.r.l. s celosvetovou pôsobnosťou ponúka svojím zákazníkom revolučné a pokrokové riešenia povrchových úprav plošných materiálov už od roku 1960. Už druhá generácia rodiny Valtorta predstavuje nový patentovaný CNC striekací systém Dynamic. Tento systém nahrádza štandardný zig-zag striekací vzor typický pre klasické CNC striekacie automaty od iných spoločností. Tak ako môžete vidieť na priložených obrázkoch z počítačovej vizualizácie priebehu výrobného procesu priamo na stroji, systém Dynamic vytvára ideálne lineárne trajektórie. Mimoriadne je účinný pri použití farieb a moridiel. Umožňuje dramatické zníženie rýchlosti pohybu striekacieho ramena, čím znižuje nadmernú prašnosť v operačnom priestore a zvyšuje účinnosť prenosu až o 30 %, čo sa priamo prejaví vo výraznej úspore náterových látok. Tento systém je prispôsobený pre použitie vo viacerých modeloch výrobnej škály spoločnosti VD s.r.l. s konfiguráciou podľa špecifických požiadaviek každej výroby a ich konkrétnych výrobných kapacít, jedným či dvomi ramenami. Každé rameno môže byť osadené 2–4 alebo 6 striekacími pištoľami. Štandardné pracovné šírky automatov sú 1300 a 1600 mm.

Výrobca: VD s.r.l.
Predajca: BRAS s.r.o.

Nová akumulátorová pila na izolační materiály ISC 240 od firmy Festool

S novou akumulátorovou pilou na izolační materiály ISC 240 zaručuje firma Festool rychlé, čisté a mobilní řezání izolačních materiálů. Převratné přitom je, že s ní lze rychle, přesně a mobilně řezat jak pružné izolační materiály, jako jsou materiály s minerálními a přírodními vlákny, tak také pevné polyuretanové, polystyrenové desky a desky s minerálními vlákny. Lze s ní efektivně a čistě řezat také špatně řezatelné izolační materiály s přírodními vlákny, jako měkká dřevěná vlákna nebo konopné izolační materiály. Proto je řezání přírodních izolačních materiálů rychlejší. Ergonomická konstrukce a malá hmotnost pily zabezpečují vysoce pohodlnou práci. Kombinace speciálně vyvinutých řezných souprav, silného motoru EC-TEC a výkonných akumulátorů umožňuje stejnou měrou rychlost i výdrž.

Nová pila má velmi mnohostranné využití. Řezná souprava se zvlněným výbrusem je ideální na pružné izolační materiály, jako minerální vatu a přírodní vlákna. Díky speciální geometrii ostří se zvlněným výbrusem probíhá řezání izolačních materiálů s minimální prašností. Polyuretanové a polystyrenové izolační desky a pevnou minerální vatu řeže akumulátorová pila na izolační materiály s řeznou sou­pravou s rozvedenými zuby a adaptérovým stolem. Obě řezné soupravy lze obdržet ve dvou délkách: s hloubkou řezu 240 a 350 mm. Pomocí nástavce odsávání lze připojit mobilní vysavač.

Díky tomuto rozšíření nabízí Festool nyní bohatý sortiment pro efektivní řezání izolačních materiálů: tesařské řetězové pily Univers SSU 200 a IS 330 na pevné izolační materiály s dřevěnými vlákny a polyuretanové a polystyrenové izolační desky a novou pilu ISC 240 na pružné izolační materiály s minerálními a přírodními vlákny.

Balíček pro kompletně bezstarostnou práci SERVICE all-inclusive platí v plném rozsahu také pro tuto novou pilu ISC 240, kterou lze zakoupit od května 2018 ve specializovaných prodejnách.

Výrobce: Festool
Prodejci: viz www.festool.cz

Padací těsnění Planet GH pro extra velké spáry až 42 mm

Nabídka standardních padacích těsnění dveří PLANET se v posledním roce výrazně rozšířila o speciální venkovní práh proti nárazovému dešti PLANET X3 na balkónové a vchodové dveře, dále o zvukotěsné varianty Planet PLUS se zvukovou izolací až 55 dB a Planet GH pro extra velké spáry až 42 mm. Obecně můžeme říci, že padací těsnění dveří PLANET chrání proti průvanu, hluku, světlu, jsou vhodná pro bezbariérové vstupy a utěsňují proti kouři a chrání proti ohni, jsou určena pro všechny typy dveří, i dveří ze skla.

Padací těsnění PLANET GH je určeno pro jednokřídlové a dvoukřídlové dřevěné dveře, jeho použití je možné i pro dveře z hliníku a PVC. PLANET GH je vyrobeno z hliníkového profilu 14×47,5 mm, těsnicí profil je z vysoce kvalitního silikonového profilu se šikmým zkosením, které se velmi dobře přizpůsobí nerovné podlaze a zatěsní i extra velké spáry od 20 až do 42 mm. Planet GH se velmi dobře uplatní i při rekonstrukcích starších dveří, hodnota tlumení zvuku může být až 45 dB při mezeře 20 mm. Padací prahy PLANET GH jsou dodávány na zakázku, ve speciálních délkách až do 6000 mm, v provedení pro dveře pravé a levé – DIN R/L. PLANET GH se vyrábí v základním provedení těsnicí proti kouři a hluku a v protipožárním provedení s odolností proti kouři a hluku. Upevňují se zespodu pomocí šrou­bů, ale mohou být také namontovány z boční strany dveří a zakryty tzv. soklovou (krycí) lištou PLANET SOCKEL.

K vlastnímu spouštění padacího prahu a tím i zatěsnění spáry mezi podlahou a dveřmi dochází díky speciálnímu mechanismu, který při zavření dveří spustí silikonové těsnění a při otevření dveří se těsnění automaticky bezhlučně zvedá.

Padací těsnění Planet byla testována v renomovaných stavebních evropských institutech (certifikováno v ift Rosenheim), životnost může být až 4,2 milionu cyklů otevření a zavření, záruka 7 let.

Výrobce: Planet GZD (Švýcarsko)
Distribuce: Okentěs, spol. s r.o.

LEITZ hoblovací nože Marathon MC33 – nejvyšší kvalita pro ještě delší životnost

Povlakování nástrojů a břitových destiček není jenom záležitostí třískového obrábění kovů, ale vývojem nových tenkovrstvých povlaků na bázi titan nitridu bylo umožněno široké použití povlaků také v dřevozpracujícím průmyslu. Proto i LEITZ – největší světový výrobce nástrojů, začal již začátkem tisíciletí standardně nabízet nejdříve povlakované hoblovací nože a minicinkové frézy na výrobu nekonečného vlysu, aby postupně svoji standardní nabídku rozšířil i na různé typy břitových destiček, spirálových stopkových fréz a vrtáků.

Kromě rozšiřování portfolia povlakovaných nástrojů, LEITZ ve spolupráci s renomovanými výrobci povlakovacích zařízení PLATIT a CemeCon neustále vyvíjí nové typy povlaků pro jednotlivé aplikace při třískovém obrábění dřeva a materiálů na bázi dřeva.

Aktuálně LEITZ nabízí novou generaci povlakovaných hoblovacích nožů s označením Marathon MC33. Jedná se o extrémně tvrdý povlak, který chrání břit před působením abraze, zamezuje pronikání tepla do nože a jeho přehřívání, výborné kluzné vlastnosti povlaku zmenšují řezný odpor při obrábění a velmi důležitou vlastností je pak zabraňování nalepování materiálu.

Výhody pro uživatele jsou pak jedno­značné: až 6x delší životnost oproti obyčejným HS hoblovacím nožům, zvýšení kvality opracovaného povrchu a výrazná celková redukce nákladů za pořízení nožů a jejich ostření s ohledem na celkovou dlouhou životnost nožů a ekonomickou úsporu při prodloužení intervalů mezi jednotlivými prostoji při výměně nožů.

Povlakované hoblovací nože Marathon MC33 se prodávají v balení ve dvojici s garantovanou stejnou hmotností, aby při osazování nožů proti sobě do hoblovacích hlav, nedocházelo ke vzniku nevyváženosti nástroje.

Výrobce: LEITZ GmbH
Distribuce v ČR a SR: LEITZ-nástroje s.r.o.

Vhodné hrany k lakovaným povrchom Pfleiderer PrimeBoard

S novými vysoko kvalitnými lakovanými povrchmi PrimeBoard ponúka spoločnosť Pfleiderer novú dekoratívnu dosku, ktorá vzájomne spája oslovujúci vzhľad laku, optimálnu spracovateľnosť a vysokú odolnosť proti opotrebovaniu. K týmto novým lakovým povrchom dodáva spoločnosť Ostermann perfektne zosúladené hrany. Nové dosky PrimeBoard sú k dispozícii vo variantoch XTreme matná a XTreme vysoký lesk.

Inovačná viacvrstvová technológia lakovania, ktorej výroba odštartovala práve v pobočke Pfleiderer v Leutkirchu, zaručuje vysokú stabilitu farieb a vynikajúce vlastnosti materiálu pre bezproblémové spracovanie. Vďaka silnému partnerstvu so spoločnosťou Pfleiderer bola spoločnosť Ostermann včas informovaná a preto dodáva už teraz perfektne zosúladené hrany k novej línii produktov.

8 uni farieb – 2 stupne lesku
Hrany Ostermann k skladovej kolekcii PrimeBoard sú k dispozícii vo ôsmich špičkovo aktuálnych univerzálnych farbách: od rozličných bielych odtieňov cez béžovú a atraktívne sivé odtiene až po klasickú čiernu. Všetky univerzálne hrany sú k dispozícii vždy vo vysoko lesklom a supermatnom variante (Excellent Gloss a Supermat). Sortiment hrán je zavŕšený atraktívnym vzorom dreva (Fjord buk svetlý) so supermatným povrchom.

Spoločnosť Ostermann skladuje hrany k novým lakovaným povrchom PrimeBoard spoločnosti Pfleiderer v bežných štandardných rozmeroch (23, 33, 43 a 100 mm). Navyše špecialista na hrany Ostermann odreže hrany na želanie v každej požadovanej šírke.

Ako obvykle, spoločnosť Ostermann dodáva vhodné hrany k PrimeBoards už od dĺžky 1 meter. Odoslanie skladového tovaru sa uskutoční v ten istý deň.

Výrobca a predajca: Rudolf Ostermann GmbH

Nová kolekce laminovaných desek DDL s trendovými dezény

Inspirací pro navrhování nábytku a realizaci interiéru je nová kolekce laminovaných desek DDL s 29 novinkami dekorů, které odráží současné aktuální trendy. Najdete v nich teplé i studené odstíny dřeva a samozřejmě dnes nepostradatelné odstíny bílé a šedé. Právě kombinace těchto dekorů umožňují vytvářet velice vkusný a elegantní interiér. Trendem je též sjednocovat stylově více místností.

Kombinace dřeva, bílé a šedé vytváří decentní a přesto útulný interiér, který i po zabydlení zůstává elegantní. Milovníci výraznějšího interiéru mohou zvolit dekory s výraznou strukturou dřeva a doplňovat interiér o prvky s barevnými akcenty v podobě velkých květináčů, váz či závěsů, aniž se ztrácí vkusnost řešení. Výhodou je, že obměna doplňků je cenově méně náročná než obměna celého interiéru a můžete si ji tedy dopřát častěji. A konečné řešení bude stále elegantní.

Nároční zákazníci mohou nové dekory objednat také na deskách LAMINO Plus, pro jejichž výrobu se používá výhradně čisté dřevo a mnoho truhlářů a zákazníků bude rovněž zajímat, že se jedná pouze o dřevo z českých lesů. Každá dodávka dřeva je pečlivě kontrolována, sledují se všechny základní parametry kvality dřeva, čímž je garantován trvalý a vysoký nadstandard materiálu.

Desky LAMINO Plus se mohou pochlubit vyšší pevností v ohybu (+32 % oproti normě) a výrazně vyšším modulem pružnosti (+68 % oproti normě) a stejně dobře si vedou i v dalších sledovaných kategoriích, jako je rozlupčivost (+29 % oproti normě) nebo přídržnost (+31 % oproti normě).

Nová kolekce laminovaných desek stejně tak jako její vzorník je k dispozici u obchodních partnerů výrobce.

Výrobce: Dřevozpracující družstvo, Lukavec

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina