aktuality

Podpora učňovského školství aneb Konec nábytkářů v Česku?

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Za dvanáct let ubylo 69 % absolventů truhlářských oborů, čalouníků je méně dokonce o 80 %. To vše v době, kdy nábytkářský průmysl posiluje sedmým rokem za sebou, export vzrostl za poslední pětiletku téměř na dvojnásobek a mzdy rostou v oboru osmiprocentním tempem. Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR), Klastr českých nábytkářů (KČN) a Cech čalouníků a dekoratérů (CČD) u příležitosti veletrhu MOBITEX 2018 předložili aktuální analýzu nábytkářských oborů.

Situace v profesích nábytkářského průmyslu začíná být kritická. Ačkoliv produkce tradičního tuzemského oboru meziročně opět narostla již na celkových 44,7 miliardy korun a růst pokračuje již sedmým rokem za sebou, počet absolventů truhlářských a čalounických oborů vykazuje napříč všemi obory vůbec nejvyšší pokles.

Z analýzy, kterou již v březnu zveřejnila Asociace českých nábytkářů (AČN), vyplývá, že se daří rovněž exportu v odvětví nábytku, který od roku 2012 stoupnul z 16,1 na rekordních 27,3 miliardy korun v roce 2017. Rozhodujícími vývozními destinacemi jsou Německo, kam směřuje 29 % vývozů, s velkým odstupem následuje Slovensko a Francie. Přibližně o stejnou částku narostl meziročně i import, kde dominují Polsko, Německo a Čína. I když průměrné mzdy v nábytkářském odvětví zaostávají za celkovým průměrem mezd v ČR o 25 %, přesto znatelně rostou, a to z 20 719 korun v roce 2016 na 22 337 v roce minulém, což činí 7,8 %.

Přes všechny pozitivní zprávy ale trvale klesá počet absolventů. V oboru truhlářském došlo k meziročně k pětiprocentnímu propadu absolventů na počet 792. V porovnání s rokem 2005, kdy končilo 2596 truhlářských učňů se jedná o pokles o 69 %. Podobná situace je v oboru čalounickém, kde sice došlo k meziročnímu nárůstu z 25 na 32 absolventů, ale od roku 2005 zaznamenáváme pokles o 80 %. V obou případech přitom dochází k rapidnímu poklesu míry nezaměstnaných absolventů.

AMSP ČR proto společně se svými profesními partnery usiluje o oživení praktické výuky v moderním pojetí do základních škol. Iniciativa je založena na snaze rozšířit výuku základních škol o praktické činnosti založené na manuální zručnosti, kombinované s využíváním výpočetní techniky a nových technologií. Cílem je nejen posílení elementární ruční dovednosti žáků, ale spojením s moderními technologiemi je zde rovněž snaha vzbudit přirozený zájem o technické obory, které jsou základem tuzemské ekonomiky a ukázat dětem, jak lze profesní zručnost provázat s digitálními nástroji 21. století. To, že se nejedná pouze o zájem ekonomický, ale celospolečenský, vyplývá z exkluzivního průzkumu výzkumné agentury IPSOS pro AMSP ČR na vzorku 1050 respondentů, který proběhl v polovině března 2018. Z průzkumu vyplývá, že 93 % Čechů si přeje znovuzavedení praktické výuky, jakožto povinného předmětu, přičemž 65 % s návrhem AMSP ČR rozhodně souhlasí, 28 % spíše souhlasí. Pouze 5 % populace se staví proti. Devět lidí z deseti současně je přesvědčeno, že se díky praktické výuce zvýší zájem o technické obory, přičemž u 51 % Čechů je to rozhodné přesvědčení, 39 % spíše souhlasí, 7 % populace s tvrzením nesouhlasí.

Předseda AMSP ČR Karel Havlíček shrnuje výsledky analýzy a iniciativu k posílení praktických dovedností žáků: „Stav u nábytkářů do určité míry kopíruje ostatní obory. Ze škol vycházejí studenti nepřipraveni pro budoucí profese. Výsledkem je to, že firmy z nábytkářského odvětví dnes hromadně přeškolují vysokoškoláky pro manuální práci ve výrobě. Totéž se děje ve strojírenském nebo elektro průmyslu. Pokud chceme tento trend změnit, je třeba začít pracovat s dětmi již na základních školách. Zajímavě a moderně pojatá praktická výuka nezmění stav okamžitě, ale může být jedním z prvních kroků, jak mladé lidi seznámit s manuální dovedností.“

Zdroj: AMSP ČR

Analýza ke stažení zde:
TZ-2018-04-25-příloha Analýza nábytkáři 2018

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina