výstavy

Jarní veletrhy bydlení jsou díky Design Shakeru stále lákavějšími pro veřejnost

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Na pražském výstavišti PVA EXPO v Letňanech proběhl ve dnech 22.–25. 3. 2018 soubor veletrhů se zaměřením na bydlení, vybavení kanceláří, design a zahrady FOR HABITAT, FOR INTERIOR – jaro, FOR GARDEN a BYDLENÍ – NOVÉ PROJEKTY, které letos poprvé doplnila ještě specializovaná výstava DESIGN V KOUPELNĚ. Spolu se 7. ročníkem výběrové přehlídky interiérového designu DESIGN SHAKER si je letos nenechalo ujít více jak 36 tisíc návštěvníků a prezentovalo se na nich přes 600 vystavovatelů na ploše více než 16 tis. m2.

Na letňanské výstaviště během čtyř dnů zavítalo 36 284 návštěvníků (loni 35 384), kteří mohli shlédnout expozice celkem 612 vystavovatelů (loni 593), jež se rozprostíraly na čisté ploše 16 306 m2. Mezi zúčastněnými bylo také 30 zahraničních vystavovatelů z 8 zemí.

DESIGN SHAKER letos i s evropskou premiérou

Letošní přehlídka interiérového designu, nábytku a doplňků DESIGN SHAKER byla sestavená z tvorby 93 českých i zahraničních designérů a výrobních firem, a stejně jako v předchozích dvou letech rozdělena do sekcí – Big deal a Fresh space.

Sekce Big deal představila výběr etablovaných českých výrobců i distributorů nejznámějších zahraničních značek, a to jak v oblasti nábytku, tak i bytových či exteriérových doplňků. Z domácích výrobců nábytku šlo např. o Pilu Morávek Ing. Ladislava Morávka z Jilemnice v Krkonoších, která se vedle primární pilařské výroby v případě truhlářského řeziva zabývá různými způsoby jeho následného zhodnocení. Mimo jiné i ve formě masivních designových stolů a židlí, vyráběných od loňského roku pod značkou MOW Original ve spolupráci s brněnským designérem Petrem Šebelou. Mezi jeho zrealizovanými návrhy zde firma prezentovala i trojici stolů přihlášených do soutěže GRAND PRIX 2018 o nejlepší exponát. Prvním byl jídelní stůl Comte s dubovou deskou na kovové podnoži s industriálními nohami charakteristicky zkříženými do tvaru písmene „X“. Deska se vyznačuje speciálně upraveným olejovaným povrchem, vytvořeným kombinací ručního hoblování, drásání a broušení tak, aby maximálně vynikla přirozená struktura dřeva. Tentýž povrch je příznačný také pro druhý ze stolů Bondy, u něhož nelze přehléd­nout ručně kované nohy a přirozené linie hrany stolové desky. Ta podle autora byla ponechána tak, jak v přírodě narostla tedy „neomítnutá“. U posledního ze stolů Adorno, kombinujícího minimalistický vzhled s tradičními materiály, dubovou či jasanovou desku doplňují ručně kované nohy, z nichž každá má díky ručnímu zpracování originální strukturu. Navržený design, umožňující spojit více kusů do rozsáhlejšího celku, z něj dělá stůl pro univerzální využití v jídelnách, kancelářích či konferenčních sálech.

Z prezentujících se distributorů zahraničních značek nelze nezmínit především říčanskou a.s. CFH Group, zastupující na našem trhu italského výrobce matrací značky Magniflex. Ta zde v evropské premiéře představila biometrickou postel MagniSmartech, která se 1. místem ve zmíněné GRAND PRIX 2018 stala nejlepším exponátem celého veletrhu FOR INTERIOR. Představuje inovativní systém jedinečného polohovatelného roštu a luxusní 300 mm vysoké matrace (se čtyřmi variantami komfortu – patentovaná paměťová pěna, osvěžující gel, přírodní latex, studená pěna) s integrovanou technologií, která monitoruje a analyzuje spánek a navrhuje, jak jej zlepšit. Systém obsahuje senzory, které zaznamenávají a průběžně monitorují čas usnutí a probuzení, délku spánku a jeho jednotlivé fáze, srdeční a dechovou frekvenci, intenzitu světla a míru hluku v místnosti apod. Veškerá data jsou v reálném čase ukládána do kontrolní jednotky systému a tyto informace jsou on-line nahrávány a zobrazovány v chytrém telefonu, tabletu či počítači, čímž lze např. u dětí kontrolovat spánek i na dálku. Systém nabízí různé programy  polohování (např. zvýšenou polohu nohou pro zlepšení krevního oběhu, polohu pro čtení), manuální nastavení masáže horní či spodní části těla (jemným chvěním matrace) a v neposlední řadě relaxaci prostřednictvím chromoterapie. A to díky barevnému podsvícení postele, které lze nastavit v různých intenzitách a odstínech. Je dodáván v rozměrech 160×200 cm a 180×200 cm a umožňuje nezávislé nastavení každé poloviny postele zvlášť pro nerušený odpočinek obou partnerů, kteří navíc mohou individuálně zvolit tuhost lůžka a použité pěny na každé straně. „Kvalitu spánku mimo jeho vlastního průběhu ovlivňuje i komfort ve fázi usínání a probouzení. Pro probouzení tak mohou být nastaveny různé funkce budíku. Od jemné masáže, přes chromoterapii až po změnu polohy,“ sdělil nám v expozici přítomný obchodní zástupce Jakub Holba s tím, že systém si dokáže poradit i s chrápáním, kdy je spící jemně polohovacím roštem posunut do polohy, ve které přestane chrápat.

V sekci Fresh space se návštěvníci měli možnost zblízka podívat na práci v architektonickém či designérském ateliéru, prohlédnout si návrhy i realizace jednotlivých studií nebo získat cenné rady či tipy na řešení konkrétních problémů. Mimo to byla věnována také mladé generaci designérů, kteří ještě studují nebo čerstvě tvoří pod vlastními značkami. V této části výstavy pozornosti nejednoho z návštěvníků neušla expozice a.s. PROFIL NÁBYTEK Humpolec. A to nejen kvůli ceně TOP EXPO za nejlepší expozici přehlídky DESIGN SHAKER, ale pro její minimalistické řešení, jehož ústředním produktem byl kancelářský stůl nesoucí název TAK. Tato tři písmena (T,A,K) se totiž obrazně řečeno propisují do konstrukce, spojů a detailů nové kancelářské kolekce (zmíněný stůl a lavice), vycházející z úspěšné řady modulárního nábytku MOVE ME, kterou před cca čtyř­mi lety pro společnost navrhla dvojice designérek ze studia Schwestern Ing. arch. Monika Cihlářová a MgA. Iveta Čermáková. „Stůl charakterizují jednoduché tvary, inspirované typografií, ale i klasickými truhlářskými spoji. Hlavní důraz je kladen na funkci. Stůl je navržen jako konferenční, ale i jako dočasné pracoviště až pro šest lidí. Reaguje na současné pracovní návyky a potřebu flexibility,“ říká na stánku přítomná MgA. Čermáková na adresu stolu TAK, oceněného komisí GRAND PRIX veletrhu DESIGN SHAKER 1. místem za maximální flexibilitu.

Mimo těchto a dalších novinek byla v rámci DESIGN SHAKER představena také většina z výrobků oceněných cenou AČN Nábytek roku 2018. V centrální části přehlídky nešlo minout prostor Media Café, který po celý průběh akce nabízel inspirativní doprovodný program a kde také první den byla slavnostně předána ocenění AČN všem nejúspěšnějším účastním Nábytku roku 2018.

Mnohé z novinek také na FOR INTERIOR

S dalšími novinkami tuzemských výrobců, připravenými pro letošní sezónu, se mohli návštěvníci seznámit i na vlastním nábytkářském veletrhu FOR INTERIOR. A to např. u výrobce čalouněného nábytku značky BÖHM v expozici společnosti EXIT 112 z Červeného Kříže u Jihlavy, která se pochlubila hned třemi zajímavostmi. Především pak vítězným výrobkem v mezinárodní designové soutěži iF DESIGN AWARD 2018 – křeslem Phoenix, za jehož dobrou ergonomii letos v pražské GRAND PRIX 2018 získala cenu za 2. místo. Druhým zajímavým produktem v nabídce firmy, v tomto případě od letošního roku, byla „hudební“ pohovka BÖHM MUSIC, poprvé prezentovaná v Brně na únorovém veletrhu INTECO (viz DM 4/2018). Třetí vystavovanou novinkou, po podzimní předpremiéře prototypu, byl modulární systém sedací soupravy BLOK, skládající se z elementů šířky 80 a 100 mm, např. sedák s opěrákem, taburet nebo pravoúhlý roh. Tím, že každý z elementů využívá jen jedno sedací místo, lze ze sedačky vytvořit takřka libovolný tvar, který zapadne do interiéru. „Moderní nízká záda při správné poloze nabízejí vysoký komfort sezení. Sedáky jsou plněné husím peřím v kombinaci s trhaným latexem, který zvyšuje jejich trvanlivost a odolnost vůči prosezení,“ informuje nás obchodní ředitel Jaroslav Frantál, poukazujíc na záměrně ponechané zvlnění sedáku a opěráku, jehož účelem je vytvářet přirozený dojem sedací soupravy určené především mladým lidem.

Velmi přitažlivou, rovněž pro mladší věkové skupiny návštěvníků s dětmi, byla expozice výrobního družstva Dřevotvar z Jablonného nad Orlicí s prezentovanou kolekcí dětského „rostoucího“ nábytku GROWER, navrženou brněnským designérem Ing. arch. Hynkem Maňákem, Ph.D., kterou jsme podrobně představili zde. Nicméně tak­říkajíc s prázdnou z této expozice nemusely odcházet ani starší generace. A to s ohledem na novou minimalistickou řadu odkládacích stěn VENTUM, vytvořenou ve spolupráci s brněnským designovým studiem NOVAGUE MgA. Petra Nováka. Je určena pro umístění do hal a předsíní a navržena v kombinaci přírodního dubového dřeva (masiv a dýha) s krycími (zádovými) deskami z odolného lamina v moderním odstínu šedé barvy. Jejími specifiky, kromě možnosti variabilního uspořádání jednotlivých prvků stěny, je např. předsunuté zrcadlo zakrývající police na kabelky, speciální malá polička na klíče a jiné drobnosti, či skrytá čisticí zóna bot.

Při výčtu pro návštěvníky zajímavých expozic, soudě podle po celý den zaplněného stánku, nelze opomenout ani společnost KAPLAN NÁBYTEK z Orliček na Ústecko-Orlicku. Zde si např. nešlo nevšimnou celomasivního stolu EDITA NANO s velmi odolnou deskou z 6 mm silného vysokotlakého laminátu, vyráběného za použití nanotechnologie. Stůl je nabízen v nerozkládacím provedení (s možnou volbou barvy nanodesky) nebo v rozkládacím provedení, kdy rozkladová deska je celodřevěná v bukovém, dubovém nebo ořechovém provedení. Mimo to se firma návštěvníkům pochlubila zcela novou středně vysokou židlí ANCORA s výrazně tvarovaným masivním opěradlem (celodřevěnou i čalou­něnou). Při dlouhém sezení je pohodlná i v celodřevěném provedení, kde vyniká její originální design, který podle autora návrhu Pavla Kaplana upozorňuje na krásu levného českého jádrového buku.

Závěrem nelze nezmínit cenu TOP EXPO veletrhu FOR INTERIOR, kterou odborná porota letos udělila společnosti MATERASSO Slovakia s.r.o. za kvalitně řešenou expozici s jednotným výrazem a důrazem na prezentaci značky.

Autor: Ing. František Novák
Kontakt: novak.sd@tiscali.cz
Foto: archiv autora

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina